Možné scénáře vývoje světa po koronaviru: Hladové bouře, či nové vzkříšení?

Svět po koronaviru mohou ovládat fašizující tendence a dominantní Čína, nebo může naopak přijít šťastné probuzení inspirované Amerikou a Evropou. Tvrdí to washingtonský nevládní institut Atlantická rada, o jehož odhadu postkoronavirových scénářů informoval americký zpravodajský server Politico.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Autoři analýzy předkládají tři scénáře budoucího vývoje. Podle prvního z nich koronavirovou krizí ztratí všichni. USA, Evropa i Čína se navzdory obřím investicím budou vzpamatovávat jen těžko a jejich obnova zasáhne hluboko do 20. let.

Západ zůstane pozadu, Donald Trump obhájí mandát a Evropa bude paralyzována. Uvnitř čínské komunistické strany zesílí nespokojenost a její vedení se bude jen obtížně snažit o obnovu ekonomiky. V rozvojových zemích se rozšíří chudoba a riziko konfliktu mezi USA a čínsko-ruskou aliancí se zvýší.

Druhý scénář podle Politico počítá s dominancí Číny. Peking využije krize k budování kontaktů po celé Asii, bude ohrožovat demokracii po celém světě a bezohledně potlačovat domácí disent. V USA se politika posune doleva, i když Trump vyhraje volby. Na Blízkém východě a v severní Africe propuknou hladové bouře a pád cen ropy uvrhne Saúdskou Arábii do čínské náruče.

Podle třetího scénáře Atlantické rady čeká svět nové vzkříšení. Obnoví se globální role USA, bohaté země se spojí k vakcinaci světové populace, a to zdarma. Čína pod tlakem zruší své zvířecí trhy a západní státy navrhnou založení "superagentury", která se postará o odvrácení další celosvětové krize. Čína a USA odloží spory a zapracují na Marshallově plánu pro rozvojové země postižené nákazou.

Ať bude vývoj jakýkoli, cesta může vést do pekel, upozorňuje studie. Virus se rozšíří do rozvojových zemí, které ještě dramaticky nezasáhl, a omezení sociálního kontaktu může být delší, než si kdokoli představoval. Pokud se USA vzpamatují jen pomalu a pokud krize posílí Čínu a jiné autoritářské režimy, může nastat zdravotní a hospodářská katastrofa a globální vedení USA může být v nedohlednu, soudí experti Atlantické rady.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon zvýšil stupeň ochrany svých objektů na druhý nejvyšší

02.06.2020 22:06 Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda,…

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

02.06.2020 21:08 Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí s covidem-19 za den opět mírně vzrostl ve…

USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně

02.06.2020 20:53 Aktualizováno Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí,…

Trump hrozí použitím vojenské síly pro potlačení protestů

02.06.2020 20:42 Americký prezident Donald Trump v souvislosti s nepokoji po úmrtí černocha George Floyda pohrozil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy