Hlavním viníkem útoku na Kapitol je Trump. Média zveřejnila nejdramatičtější fotky a videa

Hlavním viníkem násilností v Kapitolu je prezident Donald Trump, jeho štvavá rétorika a neschopnost přijmout výsledky loňských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival Joe Biden. V dnešních komentářích to píší americká média. Některá z nich, včetně deníků The New York Times a Washington Post, uvedla, že prezident musí nést odpovědnost za důsledky svých činů a že by měl okamžitě opustit úřad.

"Ty útoky rozpoutal pan Trump. Měsíce protestoval proti listopadovému verdiktu voličů. Svolal své příznivce do Washingtonu a vyzval je, aby pochodovali ke Kapitolu. Řekl jim, že volby někdo ukradl. Řekl jim, aby bojovali. Řekl jim, že se k nim možná připojí a ještě dlouhé hodiny poté, co násilím pronikli do budovy, odmítal jejich činy odsoudit a neudělal nic na obranu ústavy, již se přísahou zavázal chránit," napsal The New York Times, podle něhož by něco takového prezidentovi a jeho republikánským spojencům nemělo projít.

"Prezident by měl nést odpovědnost, ať už skrze proceduru impeachmentu či trestní stíhání - a totéž platí pro jeho příznivce, kteří násilnosti páchali," dodal list v redakčním komentáři.

"Odmítnutí prezidenta Trumpa uznat volební porážku a jeho nekončící podněcování příznivců vedlo k něčemu zcela nemyslitelnému," popsal útok na budovu Kongresu list The Washington Post. "Zodpovědnost za tento akt vzpoury leží výhradně na prezidentovi, který ukázal, že jeho další setrvání v úřadu je ohrožením americké demokracie. Měl by být sesazen," dodala redakce v komentáři.

Stanice CNN popsala středeční události jako "jeden z nejděsivějších dnů americké historie" a uvedla, že USA čeká 13 dní nebezpečí předtím, než "nepříčetný" vrchní velitel skončí v úřadu.

Jako spoluviníka obléhání Kapitolu označila současného šéfa Bílého domu i agentura AP, podle které dav vyprovokovaly "destruktivní síly, které prezident Trump léta rozdmýchává a které vyvrcholily narušením demokratického procesu, který měl ukončit jeho neústavní pokus zůstat u moci". "Násilnosti... se zrodily kvůli muži, který přísahal chránit právě ty demokratické tradice, které se výtržníci pokusili jeho jménem narušit," napsala AP.

Média popisují dramatickou atmosféru při "útoku" na Kongres

Trumpovi stoupenci ovlivnění přívalem dezinformací o podzimních prezidentských volbách se pustili do konfrontace s policií prakticky hned po začátku středeční společné schůze Kongresu, krátce poté, co je prezident na shromáždění u Bílého domu vyzval, aby se vydali ke kongresové budově. Kolem 14:00 místního času (20:00 SEČ) se část z nich dostala za policejní linii a přes rozbitá okna a vylomené dveře začali demonstranti proudit do Kapitolu.

"Protestující jsou v budově." Tato "zlověstná" slova zachytil jeden z mikrofonů v jednacím sále Senátu okolo 14:10, napsal list The Wall Street Journal (WSJ). To, co v tu chvíli začínalo, označil deník The Washington Post (WP) za nejzávažnější útok na Kongres od roku 2001, kdy teroristé 11. září unesli letadlo s cílem narazit s ním do budovy v centru Washingtonu.

"Myslel jsem, že se budeme muset ven probojovat," řekl The New York Times (NYT) demokratický kongresman Jason Crow, který před vstupem do politiky absolvoval vojenskou misi v Iráku. Jeho republikánský kolega předtím na facebooku zevnitř Kongresu hlásil: "Odlomili jsme kusy nábytku, abychom si udělali hole na obranu Sněmovny reprezentantů Spojených států."

Podle WP při vpádu demonstrantů vstoupil do hry bezpečnostní protokol, který je výsledkem událostí z 11. září 2001, ale dosud nikdy nebyl aplikován. Lídři obou kongresových komor a viceprezident Mike Pence, který volebnímu zasedání předsedal, byli evakuováni neznámo kam.

Záběry z incidentu ukazují, že policie po prvotním vniknutí nebyla schopna zadržet postup rozzuřeného davu. Demonstranti začali obsazovat Kapitol, přičemž na chodbách skandovali "USA!" nebo "Zastavte krádež!", což je heslo na podporu Trumpových nepodložených tvrzení o volebních podvodech. Nakonec se dostali i do jednacích sálů obou komor nebo do kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentanů Nancy Pelosiové.

Watch @robertmooreitv's report from inside the Capitol building as the extraordinary events unfolded in Washington DChttps://t.co/krCQf1uQbx pic.twitter.com/SiWbzF5Nzs

— ITV News (@itvnews) January 6, 2021

"Tohle je naše země, tohle je náš dům," řekl jeden z účastníků nepokojů reportérovi britské televize ITV na otázku, jaký je jeho vzkaz zákonodárcům.

Asi o půl třetí senátorka Amy Klobucharová po pohledu na svůj mobil oznámila, že v budově se střílelo, píše WP, jehož reportér byl tu chvíli na novinářské tribuně hlavního sálu Senátu. Krátce na to policie nařídila odchod a novináři byli společně se senátory odvedeni do podzemního návštěvnického centra, které zahrnuje i několik opevněných místností.

Možná nejdramatičtější moment se podle WSJ odehrál v hlavním sále Sněmovny reprezentantů, kde v jednu chvíli skupina policistů hlídala zabarikádovaný vstup s vytaženími pistolemi, zatímco výtržníci z druhé strany rozbili sklo a bušili do dveří. Fotograf agentury AP zachytil, jak kongresman Crow ve vypjaté situaci drží za ruku zjevně otřesenou kolegyni Susan Wildovou.

This photo breaks my heart. Rep. Jason Crow, D-Colo., comforts Rep. Susan Wild, D-Pa., while taking cover as protesters disrupt the joint session of Congress to certify the Electoral College vote.(Photo By Tom Williams/CQ Roll Call via AP Images) pic.twitter.com/meMacsalq0

— Haley Britzky (@halbritz) January 6, 2021

Všichni zákonodárci se nakonec dostali do bezpečí, zatímco jejich podřízení a novináři se ukrývali v různých částech Kapitolu. "Jeden vysoce postavený republikánský poradce, který má kancelář nedaleko pléna Senátu, řekl, že vzal ocelovou tyč a zajistil s ní dveře, když se masa prezidentových podporovatelů přiblížila. Zdálo se mu, že výtržníci na dveře bouchali asi 20 minut," popisuje WP.

Bezpečnostní složky nakonec nepovolané osoby z Kongresu vytlačily i za pomoci slzného plynu, zákonodárci se vrátili k potvrzování výsledků voleb a začaly se mapovat škody.

Video zveřejněné zpravodajkou televize CNN ukazuje rozházené dokumenty v jedné ze senátních kanceláří, demonstranti také v jedné z chodeb strhli desku se jménem a funkcí Pelosiové.

The ransacked office of the Senate Parliamentarian: pic.twitter.com/E7PsSgoAEX

— Ali Zaslav (@alizaslav) January 7, 2021

Muž, který byl vyfotografován v jejím pracovním křesle, řekl NYT, že jí na stole nechal vzkaz: "Nancy, byl tady Bigo, ty svině."

That’s Richard “Bigo” Barnett, 60, from Gravette, Ak., showing off the personalized envelope he took from Speaker Pelosi’s office. He insisted he didn’t steal it — “I left a quarter on her desk.” pic.twitter.com/aST7MCoRwP

— Matthew Rosenberg (@AllMattNYT) January 6, 2021

Před budovou Kongresu zase dav ničil vybavení pracovníků agentury AP.

BREAKING. Mob of Trump supporters swarm the media near the US Capitol. They yell what Trump frequently says, “the media is the enemy of the people.” They destroy equipment and chased out reporters. I’ve never seen anything like this in my 20 year career: @nbcwashington @MSNBC pic.twitter.com/3VLC07JQR2

— Shomari Stone (@shomaristone) January 6, 2021

K čemu se nicméně účastníci nepokojů nedostali, byly speciální dřevěné bedny s "certifikáty" o volitelských hlasech v jednotlivých státech. NYT napsal, že poradci je při evakuaci Senátu nezapomněli odnést a zajistili tak, že "vandalové nemohli doslova ukrást výsledky voleb".

Související

Více souvisejících

Kongres USA Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy