Hranice mezi USA a Kanadou zůstane minimálně další měsíc uzavřená

Hranice mezi Spojenými státy a Kanadou zůstane s výjimkou nezbytných cest uzavřená přinejmenším do konce června. Dnes to podle televize CBC oznámil kanadský premiér Justin Trudeau, podle kterého se Kanada s USA dohodly na prodloužení uzavírky o další měsíc v rámci protikoronavirových opatření.

Ilustrační foto
doporučujeme

V březnu se Washington s Ottawou shodly, že společnou hranici uzavřou, aby zabránily šíření koronaviru. Výjimku z uzávěry mají doprava zboží a cesty pracovníků v klíčových odvětvích, kteří jezdí za prací do sousedního státu. V dubnu byla dohoda o uzavírce prodloužena o 30 dní a nyní k 21. květnu měla vypršet, nově byla ale o dalších 30 dní prodloužena.

Kanadské provincie měly podle Trudeaua na udržení zavřených hranic jasný zájem, neboť se obávají šíření nákazy nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Také USA neměly podle kanadského premiéra proti prodloužení dohody výhrady.

Na dotaz, kdy se Kanada otevře pro zahraniční návštěvníky, Trudeau odpověděl, že to bude záviset na vývoji situace. "Musíme učinit správné rozhodnutí podle okolností," řekl premiér. Poznamenal, že i když budou cestovní omezení zmírněna, budou muset nějaká opatření získat, aby se zabránilo zavlečení koronaviru do země turisty. Šéfka kanadské agentury pro veřejné zdraví Theresa Tamová k tomu řekla, že dvoutýdenní povinná karanténa pro všechny cestující ze zahraničí nadále zůstává klíčovým prvkem ochrany před covidem-19.

Zatímco mezinárodní hranice zůstává uzavřená, kanadské provincie dnes přikročily k postupnému uvolňování poměrů. V Britské Kolumbii se pro hosty otevřely restaurace, provozovatelé ale musí dodržovat rozestupy mezi strávníky a musí nabízet výhradně jednorázové jídelní lístky. V provincii Saskatchewan jsou opět v provozu obchody, kadeřnictví a masážní salony. V Ontariu se otevřely obchody, které mají vchody přímo z ulice. Ontarijský premiér Doug Ford dnes zároveň oznámil, že školy zůstanou do konce školního roku uzavřené a že žáci se do lavic vrátí až v září.

"V tuto chvíli školy otevřít nemůžeme," řekl Ford. "Já to zkrátka riskovat nehodlám," uvedl. Dodal, že výuka bude nadále pokračovat přes internet.

S uvolňováním pokračuje i frankofonní provincie Québec, která byla hlavním ohniskem nákazy v Kanadě. V Québeku, kde žije 8,5 milionu lidí, se covid-19 potvrdil u více než 44.000 lidí, z nichž asi 3650 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Za poslední den se tam nákaza nově potvrdila u 570 lidí, což je nejméně od 11. dubna. Québecký premiér François Legault prohlásil, že to neznamená, že by bylo možné v bdělosti polevit. Varoval také, že v případě zhoršujícího se vývoje úřady opět přikročí ke zpřísnění karanténních opatření.

Témata: USA | Kanada | hranice | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průzkum: Pro Čechy má ekologie přednost před vyšší zaměstnaností

29.09.2020 17:00 Přes tři čtvrtiny Čechů tvrdí, že ochrana přírody má mít přednost i v případě, že by vedla k…

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama