Hrdinové, o kterých se nemluví. Jak se lékaři a nemocnice chystají na hurikán?

Všichni jednoduše předpokládáme, že v případě, kdy budeme potřebovat pomoc, tu budou nemocnice pro nás vždy otevřené. V podstatě to pokládáme za samozřejmost. V některých případech ale můžeme narazit na to, že nás v rámci preventivních opatření před hurikány do nemocnice ani nepřijmou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hurikán
doporučujeme

Hurikán je živelná katastrofa, kterou lze předpovědět. V rámci záchrany co největšího počtu životů je tedy nutné věnovat se preventivním opatřením a poučit se z předchozích katastrof tohoto typu.

V roce 2017 se před hurikánem s názvem Irma zavřelo hned několik nemocnic na Floridě, Georgii a v Severní Karolíně. To znamená, že plánované operace jsou odloženy, noví pacienti již nejsou přijímáni a ti, kteří mají dostatek sil na to odejít domu, jsou propuštěni předčasně.

U některých případů se můžeme setkat s evakuací do jiné instituce, která sídlí na bezpečnějším místě. Vše musí být ale v souladu s pravidly a bezpečnostními postupy. Vždy je brán v úvahu život pacienta a prioritou nemocnic je záchrana co největšího počtu lidí. Veškeré postupy jsou detailně naplánovány a následně schvalovány.

Aktuální hrozbou pro USA je hurikán Dorian, který si vyžádal na Bahamách už několik obětí. Nyní se řítí na Floridu. Je tedy nutné připravit se na tuto extrémní situaci. Každá nemocnice má svůj nouzový plán, který bývá schválen akreditačním orgánem nemocnice. Za tento plán zodpovídá ředitel nemocnice a tým pohotovostního vedení. Detailně propracovaný nouzový režim je vyhlášen po předchozí dohodě.

Součástí postupu v nouzových situacích je také informovanost a komunikace napříč všemi složkami. Výměna informací tedy musí probíhat nejen mezi lékaři a pacienty, ale též mezi vládními orgány, záchrannými složkami, právními orgány, odborníky na počasí, či rodinami pacientů.

Jedním ze zásadních rozhodnutí je případná evakuace, která je ovšem velice časově nákladná a pro pacienta nebezpečná. Pokud pacient potřebuje být z nějakého důvodu evakuován na bezpečnější místo, jedná se vždy o risk.

Důležitým krokem také je rozhodnout se, zda se před hurikánem schovat v bunkru na místě, nebo provést evakuaci v plném rozsahu, jak to v minulosti provedly nemocnice na Floridě, v Miami před Irmou. V případě záplav se veškeré vybavení přemisťuje do vyšších pater, aby nedošlo k jeho poškození. Součástí plánu je hned několik scénářů, kdy se postupy liší. Cíl však zůstává stejný.

Tým zdravotnického personálu lékařů, zdravotních sester a techniků se dělí na dvě skupiny A a B. Jedna skupina se nachází při katastrofě v nemocnici, druhá drží takzvanou pohotovost a pomáhá podle potřeby. Skupiny nejsou rozděleny podle zkušeností pracovníků. Všichni jsou si svými silami rovni a všichni jsou v tomto případě považováni za hrdiny, jelikož se místo toho, aby trávily těžké chvíle doma, rozhodli pomáhat druhým.

Zaměstnance mohou v souladu s předpisy v takovýchto dnech do práce doprovázet jejich rodinní příslušníci a přečkat tam událost s nimi. Toto povolení se vztahuje i na domácí mazlíčky. Aby se předešlo nežádoucím obavám ze strany zaměstnanců, jsou jim nouzové plány sdělovány a podrobně vysvětlovány s dostatečným předstihem.

Jeden z následků hurikánu může být i výpadek proudu. Je proto nezbytně nutné, aby měly nemocnice svůj záložní generátor a dokázaly fungovat naprosto soběstačně po dobu až jednoho měsíce. V opačném případě by se pacienti, kteří jsou připojeni na přístroj poháněný elektrickou energií, potýkali s velkými problémy. Je tedy potřeba mít v zásobách i dostatek léků a potravy.

Jedním z poučení z předchozích katastrof je například přemístění záložního generátoru ze suterénu, či prvního patra do vyšších pater. Předejde se tím případnému poškození v rámci povodní, které často hurikány provází. Mnoho nemocnic disponuje také vlastní studnou.

Z celým plánem pro nouzovou situaci by se měli všichni členové personálu i ostatních složek důkladně před katastrofou seznámit a pak jej provést podle nadrilovaných postupů s klidem. Je potřeba jít příkladem pacientům, kteří budou v takového situaci ve stresu. Přes to, že tlak působí samozřejmě i na personál, musí se chovat profesionálně, jednat správně a bez chyb.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa na obzoru? Dopady klimatických změn postupují rychleji, nová…

22.09.2019 19:45 Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii…

Kompro na Bidena? Kauza telefonátu z USA na Ukrajinu eskaluje

22.09.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval, že během telefonátu se svým ukrajinským protějškem…

Příroda se naštvala, lidstvo prohrává. Summit OSN o klimatu má krizi…

22.09.2019 11:59 V newyorském sídle OSN se v pondělí uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník…

Sežene 1,7 milionu dolarů? Černošský kandidát na prezidenta přišel z…

22.09.2019 08:23 Americký demokratický kandidát na prezidenta Cory Booker odstoupí z boje o Bílý dům, pokud se mu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama