Hurikán Dorian na cestě k USA slábne, extrémní nebezpečí ale trvá

Hurikán Dorian zeslábl na čtvrtou, tedy druhou nejvyšší kategorii, stále ale s rychlostí větru 250 kilometrů v hodině představuje mimořádné nebezpečí. Živel ještě celou noc bude trápit karibské souostroví Bahamy, které ohlásily první oběť bouře, poté se přesune k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever kolem pobřeží Spojených států.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Hurikán
doporučujeme

Bahamy se s Dorianem potýkají od víkendu. Problémem je nejen síla větru, ale také to, že bouře výrazně zpomalila. Na západ míří rychlostí 1,6 kilometru za hodinu, což ničivou sílu vichru, lijáků a zvednuté hladiny moře umocňuje.

Agentura AFP uvedla, že poškozeno nebo zcela zničeno bylo 13.000 budov. Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice. Bahamský policejní šéf Samuel Butler vyzval obyvatelstvo, aby si v krizové situaci zachovalo chladnou hlavu, a upozornil, že záchranáři nyní nikomu pomoci nemohou.

Na Floridě a v Georgii jsou přípravy na hurikán v plném proudu. V obou státech byly vyhlášeny povinné evakuace. K odchodu obyvatele vyzval i prezident Donald Trump. Kvůli nebezpečí bude muset opustit domovy také téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny. V oblasti, která by měla být zasažena, žije asi 19 milionů lidí.

Mezinárodní letiště v Palm Beach a Fort Lauderdale zastavila provoz. Otevřené zůstává letiště v Miami, posledním ze tří hlavních vzdušných přístavu, které obsluhují jih Floridy.

Mimořádné nebezpečí bude Dorian podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) představovat ještě nejméně dva dny, než výrazně zeslábne. V úterý ráno místního času (odpoledne SELČ) se podle meteorologů přiblíží k východnímu pobřeží Floridy, podle kterého bude postupovat na sever. V noci na čtvrtek místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ) se dostane k pobřeží Georgie a následně k Jižní Karolíně. Aktuální modely naznačují, že střed Dorianu zůstane nad Atlantikem a na pevninu nevstoupí.

Dnešek, který je v USA Svátkem práce, Trump strávil ve svém golfovém středisku ve Virginii. Kritizovala ho za to televize CNN, podle které se tak dostatečně hurikánu nevěnuje. Bílý dům ale uvedl, že Trump je v kontaktu s ohroženými oblastmi. Prezident také vývoj bouře sledoval na twitteru, kde zveřejňoval aktuality vydané NHC.

Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavním zdrojem dezinformací o koronaviru je Rusko, zní z Washingtonu

02.04.2020 00:01 NÁZOR – Tempo šíření koronaviru ve světě převyšuje zaslepující lavina šarlatánství a propagandy na…

Kvůli koronaviru šest měsíců pod zemí? Miliardářští majitelé bunkrů se…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře…

Trump varoval Írán a jeho spojence před útoky na Američany v Iráku

01.04.2020 22:12 Americký prezident Donald Trump dnes prostřednictvím twitteru varoval Írán před útokem na americké…

Ve státě New York je více nakažených než v pevninské Číně

01.04.2020 22:01 V americkém státě New York přibylo za posledních 24 hodin téměř 8000 potvrzených případů nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy