Hurikán Dorian na cestě k USA slábne, extrémní nebezpečí ale trvá

Hurikán Dorian zeslábl na čtvrtou, tedy druhou nejvyšší kategorii, stále ale s rychlostí větru 250 kilometrů v hodině představuje mimořádné nebezpečí. Živel ještě celou noc bude trápit karibské souostroví Bahamy, které ohlásily první oběť bouře, poté se přesune k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever kolem pobřeží Spojených států.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Hurikán
doporučujeme

Bahamy se s Dorianem potýkají od víkendu. Problémem je nejen síla větru, ale také to, že bouře výrazně zpomalila. Na západ míří rychlostí 1,6 kilometru za hodinu, což ničivou sílu vichru, lijáků a zvednuté hladiny moře umocňuje.

Agentura AFP uvedla, že poškozeno nebo zcela zničeno bylo 13.000 budov. Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice. Bahamský policejní šéf Samuel Butler vyzval obyvatelstvo, aby si v krizové situaci zachovalo chladnou hlavu, a upozornil, že záchranáři nyní nikomu pomoci nemohou.

Na Floridě a v Georgii jsou přípravy na hurikán v plném proudu. V obou státech byly vyhlášeny povinné evakuace. K odchodu obyvatele vyzval i prezident Donald Trump. Kvůli nebezpečí bude muset opustit domovy také téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny. V oblasti, která by měla být zasažena, žije asi 19 milionů lidí.

Mezinárodní letiště v Palm Beach a Fort Lauderdale zastavila provoz. Otevřené zůstává letiště v Miami, posledním ze tří hlavních vzdušných přístavu, které obsluhují jih Floridy.

Mimořádné nebezpečí bude Dorian podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) představovat ještě nejméně dva dny, než výrazně zeslábne. V úterý ráno místního času (odpoledne SELČ) se podle meteorologů přiblíží k východnímu pobřeží Floridy, podle kterého bude postupovat na sever. V noci na čtvrtek místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ) se dostane k pobřeží Georgie a následně k Jižní Karolíně. Aktuální modely naznačují, že střed Dorianu zůstane nad Atlantikem a na pevninu nevstoupí.

Dnešek, který je v USA Svátkem práce, Trump strávil ve svém golfovém středisku ve Virginii. Kritizovala ho za to televize CNN, podle které se tak dostatečně hurikánu nevěnuje. Bílý dům ale uvedl, že Trump je v kontaktu s ohroženými oblastmi. Prezident také vývoj bouře sledoval na twitteru, kde zveřejňoval aktuality vydané NHC.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domě v New Jersey se zřítily balkony, desítky zraněných

15.09.2019 08:44 Nejméně 22 lidí utrpělo zranění při zřícení několika dřevěných balkonů z třípatrového domu ve městě…

Otřesný nález v Mexiku: Ve studni objevili pytle s desítkami mrtvol

15.09.2019 08:03 Ostatky, které se našly na počátku září ve studni nedaleko města Guadalajara ve středním Mexiko,…

Horor v USA: 2246 pozůstatků plodů našli u zesnulého doktora v domě

15.09.2019 07:14 Více než 2000 pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z…

USA zabily syna Usámy bin Ládina, potvrdil Trump

14.09.2019 22:18 Aktualizováno Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn již dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama