Hurikán Dorian "trčí" nad Bahamami. Přicházejí dramatické záběry, pět mrtvých

Hurikán Dorian, který od víkendu trápí Bahamy, si v tomto ostrovním státě vyžádal nejméně pět mrtvých. Oznámil to bahamský premiér Hubert Minnis. Z nejvyššího pátého stupně živel zeslábl na druhý a vítr, který ho provází, má rychlost kolem 170 kilometrů v hodině, sdělilo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Dorian se pohybuje velmi pomalu, za poslední den urazil jen asi 48 kilometrů a držel se nad Bahamami.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí
doporučujeme

Živel je stále mimořádně nebezpečný a jeho pohyb se navíc zastavil, uvedl americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

"Čelíme historické tragédii," prohlásil Minnis, který varoval, že počet mrtvých může vzrůst. Záchranáři mezitím přepravili 21 zraněných z ostrova Abaco do metropole Nassau, stav pěti z nich je vážný.

Střed bouře je přibližně 70 kilometrů severně od bahamského Freeportu. Podle bahamského ministra zdravotnictví Duana Sandse hurikán zdevastoval na ostrově Grand Bahama zdravotnickou infrastrukturu a hlavní nemocnice ve Freeportu je nepoužitelná, protože je zaplavena vodou. Méně závažné škody podle ministra napáchal živel na sousedním ostrově Abaco, takže tam se zřejmě přesune lékařský tým. Ve městě Marsh Harbour na ostrově Great Abaco je nedotčena nemocnice, která poskytla přístřeší 400 lidem, bude ale potřebovat jídlo vodu, léky a chirurgické vybavení. Záchranáři se snaží dostat pacienty v těžké fázi ledvinového onemocnění na dialýzu, kterou nedostali od pátku. Ostrov Abaco hurikán zasáhl v neděli a pak se přesunul nad Grand Bahama, nad nímž se téměř zastavil.

Kromě vichru sužují Bahamy i silné srážky a mohutné vlny, které způsobují na nízko položených ostrovech záplavy s vodou dosahující druhého patra domů. Na videonahrávkách z postižených oblastí jsou vidět vyděšené rodiny, které před záplavovými vodami prchly na střechy svých příbytků. Zatopena je i nemocnice ve městě Freeport, která musela evakuovat pacienty.

Floridský senátor Kionne McGhee zveřejnil na svém twitterovém účtu dramatické záběry z mezinárodního letiště ve Freeportu, kde voda sahá do výše 1,8 metru. Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že 13.000 domů na Bahamách bylo zničeno nebo poškozeno.

Dnes večer místního času (v noci na středuj SELČ) se podle NHC přiblíží Dorian k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever k Georgii a Jižní Karolíně. U těchto států je hurikán očekáván ve středu pozdě večer a ve čtvrtek. V zasažených oblastech byly vyhlášeny evakuace obyvatel.

Ve Spojených státech bylo kvůli bouři už zrušeno více než 1300 letů, zrušení další tisícovky letů se očekává dnes, napsala agentura AP. Důvodem k odvolání mnoha vnitrostátních i mezinárodních spojů je uzavření několika letišť, která obsluhují jih Floridy. Provoz zastavila mimo jiné mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach, od kterého je nyní hurikán vzdálen zhruba 160 kilometrů. Ode dneška navíc nebude fungovat letiště v Orlandu, které patří k nejrušnějším v USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sedm mrtvých a 13 zraněných si vyžádal výbuch minibusu v Kolumbii

18.02.2020 17:55 Nejméně sedm lidských životů a až třináct zraněných si vyžádal v pondělí večer výbuch v jedoucím…

Russiangate? Trump drsně vyhrožuje: Kdybych nebyl prezidentem, tak...

18.02.2020 17:12 Všechny kauzy vyšetřování ruského ovlivňování prezidentských voleb z roku 2016 by měly být zavrženy…

Rázný zásah do prezidentské kampaně? Barack Obama cosi chystá

18.02.2020 17:07 Bývalý prezident Spojených států Barack Obama zatím veřejně nezasahuje do kampaně před podzimními…

Bitva o Bílý dům: Popularita Bloomberga stoupá, proslul necudnými vtípky

18.02.2020 15:39 Americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg se díky rostoucí podpoře v průzkumech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama