Ikona amerického boje proti potratům před smrtí přiznala: Zaplatili mi, abych lhala

Američanka, která stála u legalizace potratů v USA a později proti nim bojovala, před smrtí přiznala, že názor na interrupce změnila kvůli penězům.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Norma McCorveyová
doporučujeme

Američanka Norma McCorveyová, která stála u legalizace potratů ve Spojených státech, se v dokumentárním pořadu natočeném před její smrtí v roce 2017 přiznala ke lži, když tvrdila, že se z přesvědčení přidala k hnutí odmítající interrupce. Za důvod, proč později vystupovala proti potratům, označila to, že za to byla placena, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Dokument, kde hovoří o přiznání na smrtelné posteli, bude odvysílán v pátek.

Umělé přerušení těhotenství Nejvyšší soud v USA legalizoval 22. ledna 1973. Velká bitva za legalizaci začala v roce 1969, kdy McCorveyová pod ochranným pseudonymem Jane Roeová podala u soudu v Texasu žádost o potrat, který jí ale nebyl umožněn. Argumentovala tím, že se stala obětí znásilnění.

Případ, ve kterém stát Texas zastupoval prokurátor Henry Wade, se nakonec dostal před Nejvyšší soud USA, kde McCorveyová sice dosáhla svého, ale vzhledem k délce soudního řízení se dítě narodilo dřív, než byl vynesen rozsudek povolující potrat.

McCorveyová se později stala důraznou odpůrkyní potratů. Byla rovněž autorkou petice, která neúspěšně žádala Nejvyšší soud USA, aby verdikt v případě Roeová versus Wade zrušil.

"Vzala jsem si jejich peníze a oni mě postavili před kamery a řekli mi, co mám říkat," vypověděla McCorveyová o tom, jak se stala odpůrkyní potratů. "A dělala jsem to dobře. Jsme dobrá herečka. Samozřejmě, že nyní nehraji," poznamenala.

K potratům v dokumentu řekla, že pokud o něj nějaká mladá žena stojí, je to její volba. "Moje věc to není. Proto se to nazývá volby," dodala.

Dokument nazvaný AKA Jane Roeová, který měli možnost novináři předem zhlédnout, pojednává o problematickém mládí McCorveyové, jak se stala symbolem boje za právo na potraty a jak později v 90. letech změnila názor, nechala se pokřtít a vystupovala proti interrupcím. Snímek byl natočen v posledních měsících jejího života, zemřela v Texasu v roce 2017 ve věku 69 let.

Reverenda Roberta Schencka, který jako jeden z evangelických pastorů s McCorveyovou pracoval, když přijala víru, byl očividně šokován, když mu v rámci dokumentu její výpověď byla ukázána. Schenck přiznal, že protipotratové hnutí zneužilo její slabiny a že McCorveyová dostávala zaplaceno za účast na kampaních proti umělému přerušení těhotenství.

"To, co jsme s Normou udělali, bylo mimořádně neetické," řekl Schenck. "Je to venku," dodal. Později v blogovém příspěvku uvedl, že doufá, že lidé se na dokument podívají. "Uvidíte mou hlubokou lítost nad tím, jak vůdci hnutí včetně mě s Normou špatně zacházeli," citoval Reuters Schenckův příspěvek.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko zaznamenalo rekordní nárůst nových případů koronaviru

05.06.2020 08:46 Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo o rekordním nárůstu 4442 případů nákazy…

Raper Kanye West zaplatí školné dceři zabitého Floyda

05.06.2020 08:27 Americký raper Kanye West věnoval dva miliony dolarů (přes 47 milionů korun) na pomoc rodinám…

Do nepokojů v USA podle vlády zasahují zahraniční síly

05.06.2020 05:29 Do nepokojů ve Spojených státech, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční…

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy