Ilegální těžaři zabili v Brazílii ochránce pralesa, panují obavy z dalšího násilí

Ilegální těžaři v pátek při plánovaném útoku v Brazílii zastřelili domorodého ochránce pralesa a dalšího člověka zranili. Při následné přestřelce s policií zemřel také jeden z útočníků. Podle zpravodajského serveru BBC vražda vzbuzuje obavy z rostoucího násilí proti obráncům brazilských lesů. Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech.

Přidejte svůj názor

Brazílie
doporučujeme

Ochránce Paula Paulina Guajajaru přepadli a zastřelili ránou do hlavy, když lovil v rezervaci Arariboia ve státě Maranhão na severovýchodě Brazílie. Paul Paulino byl členem skupiny zvané Strážci lesa, která bojuje proti těžbě v oblasti.

Podle neziskové organizace Survival International, jež prosazuje práva odloučených komunit, již byli v minulosti zavražděni nejméně tři další ochránci včetně mnoha jejich rodinných příslušníků.

Prezident Bolsonaro si již v minulosti vysloužil silnou kritiku za to, že nedokázal dostatečně ochránit území Strážců lesa na východě Amazonie. Často také vyjadřoval podporu farmářům a těžařům činným v tomto regionu. Kritizoval rovněž práci environmentálních aktivistů a snížil rozpočet brazilskému úřadu na ochranu životního prostředí.

"Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců," uvedla ve vyjádření organizace APIB, která zastupuje mnoho z 900.000 brazilských domorodých obyvatel. "Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem jeho nenávistných projevů a kroků namířeným proti našim lidem," uvedla APIB.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20.000 členů. Spolek Strážci lesa založili v roce 2012 za účelem ochrany teritoria Arariboia. "Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy a jednat. Jsme tu a bojujeme," řekl Paul Paulino letos agentuře Reuters. "Všude se ničí tolik přírody, dobré stromy se dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odváží pryč. Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama