Impeachment Trumpa? Pompeo obvinil demokraty ze šikany podřízených

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes zaslal demokratickým kongresmanům dopis, v němž je obvinil z úmyslu zastrašovat a šikanovat zaměstnance jeho úřadu. Pompea rozhořčil požadavek tří výborů Sněmovny reprezentantů vyslechnout hned pět úředníků ministerstva zahraničí v souvislosti s vyšetřováním kontaktů prezidenta Donalda Trumpa s novou ukrajinskou vládou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo minulý týden dostal dopis předsedů sněmovního zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu Eliota Engela, Elijaha Cummingse a Adama Schiffa. Kromě žádosti o slyšení pěti pracovníků ministerstva zahraničí na Pompeovi požadovali, aby do pátku předložil veškeré dokumenty, které souvisejí s údajnými pokusy prezidenta zneužít kontakty s Kyjevem ve prospěch své volební kampaně.

Demokraté Trumpa podezírají, že se snaží prostřednictvím nátlaku na Kyjev poškodit svého předpokládaného soka v prezidentských volbách Joea Bidena. Bývalý americký viceprezident Biden se před třemi lety prý snažil zastavit vyšetřování údajné korupce, které se na Ukrajině dopustil jeho syn Hunter. Trump v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským žádal, aby Kyjev chování Bidena staršího prošetřil. Kauza otevřela proceduru ústavní žaloby Trumpa, takzvaného impeachmentu.

Předsedové tří sněmovních výborů si chtějí předvolat pět nynějších i bývalých pracovníků ministerstva zahraničí, mezi nimiž je bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová nebo zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Kurt Volker, který kvůli skandálu kolem Trumpova telefonátu minulý týden rezignoval.

Pompeo zastupitelům v dopise napsal, že jejich žádost o předvolání diplomatů je neuskutečnitelná. "Jsem znepokojen žádostí kongresových výborů, kterou lze pochopit jen jako pokus o zastrašování, šikanování a nevhodné chování vůči zasloužilým odborníkům ministerstva," napsal Pompeo. Využije prý všech prostředků, aby takovému jednání kongresmanů zabránil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tohle už je přes čáru? Video z dílny stoupenců Trumpa vyvolalo zděšení

14.10.2019 12:33 Sdružení zpravodajů Bílého domu (WHCA) odsoudilo falešné video, které se promítalo v Miami na…

Ekvádorský prezident Moreno ustoupil protestům, Dekret 883 bude odvolán

14.10.2019 08:19 Prezident Ekvádoru Lenín Moreno odvolá balíček úsporných opatření, kvůli jehož zavedení zemí v…

"Nejsi náš prezident!" Na Haiti pokračují protesty. Trvají už měsíc, 17…

14.10.2019 07:34 Několikatýdenní protivládní protesty na Haiti v neděli pokračovaly další manifestací v metropoli…

Policista v Texasu zastřelil černošku skrz okno její ložnice, incident…

14.10.2019 07:28 V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama