Impeachment Trumpa? Pompeo obvinil demokraty ze šikany podřízených

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes zaslal demokratickým kongresmanům dopis, v němž je obvinil z úmyslu zastrašovat a šikanovat zaměstnance jeho úřadu. Pompea rozhořčil požadavek tří výborů Sněmovny reprezentantů vyslechnout hned pět úředníků ministerstva zahraničí v souvislosti s vyšetřováním kontaktů prezidenta Donalda Trumpa s novou ukrajinskou vládou.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo minulý týden dostal dopis předsedů sněmovního zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu Eliota Engela, Elijaha Cummingse a Adama Schiffa. Kromě žádosti o slyšení pěti pracovníků ministerstva zahraničí na Pompeovi požadovali, aby do pátku předložil veškeré dokumenty, které souvisejí s údajnými pokusy prezidenta zneužít kontakty s Kyjevem ve prospěch své volební kampaně.

Demokraté Trumpa podezírají, že se snaží prostřednictvím nátlaku na Kyjev poškodit svého předpokládaného soka v prezidentských volbách Joea Bidena. Bývalý americký viceprezident Biden se před třemi lety prý snažil zastavit vyšetřování údajné korupce, které se na Ukrajině dopustil jeho syn Hunter. Trump v telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským žádal, aby Kyjev chování Bidena staršího prošetřil. Kauza otevřela proceduru ústavní žaloby Trumpa, takzvaného impeachmentu.

Předsedové tří sněmovních výborů si chtějí předvolat pět nynějších i bývalých pracovníků ministerstva zahraničí, mezi nimiž je bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová nebo zvláštní zmocněnec pro Ukrajinu Kurt Volker, který kvůli skandálu kolem Trumpova telefonátu minulý týden rezignoval.

Pompeo zastupitelům v dopise napsal, že jejich žádost o předvolání diplomatů je neuskutečnitelná. "Jsem znepokojen žádostí kongresových výborů, kterou lze pochopit jen jako pokus o zastrašování, šikanování a nevhodné chování vůči zasloužilým odborníkům ministerstva," napsal Pompeo. Využije prý všech prostředků, aby takovému jednání kongresmanů zabránil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané jsou stále svolnější k násilí po volbách

01.10.2020 21:41 V USA v posledních měsících vzrostl počet lidí, podle nichž by bylo opodstatněné uchýlit se k…

ANALÝZA: Klíčové momenty debaty Biden vs Trump. Kdo měl převahu?

01.10.2020 18:51 V úterý proběhla první prezidentská debata mezi současným prezidentem Donaldem Trumpem a jeho…

Prohlášení tří prezidentů: Trump, Putin a Macron žádají klid zbraní u…

01.10.2020 17:02 Aktualizováno Prezidenti Spojených států, Ruska a Francie požadují okamžité přerušení bojů mezi arménskými a…

Volby v USA: Biden těží z chaotického duelu. Podle průzkumů zvyšuje náskok…

01.10.2020 15:58 Výsledky několika nových průzkumů přináší po chaotickém televizním duelu s americkým prezidentem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama