Impeachment Trumpa: Republikáni chtějí projevy zvládnout za čtyři dny, demokraté protestují

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell. Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Impeachment of Donald Trump
doporučujeme

O návrhu McConnellovy organizační rezoluce, kterou demokraté kritizují, by podle agentury Reuters mohla horní kongresová komora hlasovat ještě dnes. Právě Senát v impeachmentovém procesu funguje v roli soudu.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu rezoluce měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Demokraté předložený návrh organizační rezoluce kritizují a upozorňují na to, že McConnell slíbil vést proces stejným způsobem jako tomu bylo v případě demokratického prezidenta Billa Clintona v roce 1999. Média ještě před McConnellovým zveřejněním návrhu rezoluce vycházela z toho, že úvodní řeči obhajoby a obžaloby zaberou až deset dní.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer uvedl, že McConnell se snaží impeachmentový proces vyřídit co nejrychleji. V prohlášení Schumer kritizoval také snahu republikánů zkomplikovat předvolání svědků. Návrh rezoluce, ke kterému může předložit dodatky, označil za "národní ostudu". Bílý dům naopak návrh na rychlý proces přivítal.

"V této rezoluci senátor McConnell říká, že nechce předložit žádný existující důkaz a že nechce předložit ani žádný nový důkaz. Proces bez důkazů - bez záznamů, beze svědků, bez dokumentů - není vůbec procesem. Je to zástěrka," řekl vůdce demokratů v horní komoře.

Schumer již ohlásil, že jakmile McConnell předloží návrh rezoluce v plénu, tak on předloží dodatky, kterými chce přístup republikánů upravit. Součástí návrhu dodatků budou mimo jiné požadavky na předvolání svědků a na předložení dalších dokumentů.

K prosazení dodatků ale demokraté potřebují ve stočlenném Senátu nejméně 51 hlasů, k dispozici ale mají 47 křesel. S předvoláním svědků by jim ale někteří republikáni mohli pomoci, především senátor za Utah Mitt Romney, který se kritikou vůči Trumpovi netají. Romney již podle portálu The Hill oznámil, že žalobu bere velmi vážně a že chce dostát senátorské přísaze, zároveň ale konstatoval, že se za návrh rezoluce předložený McConnellem postaví a že o svědcích se rozhodne až po úvodu procesu.

"Pokud bude pokus hlasovat o svědcích před zahajovacími řečmi, tak budu proti této snaze," řekl Romney.

Americký Senát dnes fakticky zahájí proces, který může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů vznesla proti šéfovi Bílého domu ústavní žalobu za zneužití úřadu a obstrukce vůči Kongresu. Formálně proces začal již minulý týden ve čtvrtek čtením žaloby. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobrodruh Mike Hughes chtěl dokázat, že Země je plochá. Zahynul v raketě

23.02.2020 18:45 Aktualizováno Při pokusu o start podomácku vyrobené rakety na parní pohon zemřel v sobotu v Kalifornii muž, který…

Trump hodlá osobně podepsat mírovou dohodu s Tálibánem

23.02.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump osobně podepíše plánovanou mírovou dohodu mezi Spojenými státy a…

Sanders s přehledem vyhrál primárky v Nevadě, slušný výsledek má Biden

23.02.2020 11:15 Aktualizováno Vermontský senátor Bernie Sanders podle předběžných výsledků s výrazným náskokem zvítězil ve…

Kuba směřuje ke změně režimu, míní režisér Pérez. Promluvil i o vztazích s…

23.02.2020 10:34 Kuba už udělala důležitý krok na cestě k jinému režimu tím, že má civilního prezidenta, domnívá se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama