Impeachment Trumpa se začne veřejně řešit už v listopadu

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů USA k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa a o jeho možném sesazení začnou ještě tento měsíc, harmonogram ale stanoven není. Dnes to v rozhovoru s agenturou Bloomberg prohlásila demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Zdůraznila, že Trump dosud nečelí procesu sesazení (impeachment) a že případná žaloba, která by takovou proceduru zahájila, musí být podepřena jasnými důkazy.

"Předpokládám, že veřejné slyšení bude v listopadu," řekla Pelosiová. Dodala, že pokud případ povede k impeachmentu, tak musí být "neprůstřelný".

Předsedkyně sněmovny rovněž prohlásila, že vedle veřejných slyšení budou pokračovat i výslechy svědků za uzavřenými dveřmi, a to tak dlouho, dokud budou mít význam a přínos pro vyšetřování.

O tom, jak se bude vyšetřování dále vyvíjet a kdy demokraté plánují formálně prezidenta obžalovat, se ještě nerozhodlo. "Nevím, jaký bude časový rozvrh," uvedla Pelosiová s tím, že určující bude pravda. "O tom, zda prezident bude čelit impeachmentu, jsme ještě nerozhodli," dodala.

Pokud sněmovna, kde mají většinu demokraté, Trumpa obžaluje, bude k prezidentově sesazení potřeba dvoutřetinová většina v Senátu. To se podle analytiků nezdá jako pravděpodobné, protože tuto komoru Kongresu kontrolují Trumpovi republikáni.

Demokraté zkoumají možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s jeho tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Trump obvinění odmítá a považuje ho za pokračování honu na čarodějnice, který začal již uzavřeným objasňováním ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016. Tehdy se zvláštní vyšetřovací tým zaměřil na Trumpův štáb, spolupráci s Moskvou ale nezjistil.

Nynější vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo 24. září a tento čtvrtek sněmovní demokraté schválili rezoluci, která jako další krok k možnému impeachmentu upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

Mezitím dnes federální soud nařídil americkému ministerstvu zahraničí, aby zveřejnilo některé přehledy a shrnutí z Trumpova červencového telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Právě tento rozhovor aféru odstartoval. Kvůli dokumentům podala na ministerstvo zahraničí žalobu aktivistická organizace American Oversight. Soud se za organizaci postavil a ministerstvu nařídil, aby dokumenty vydalo do 22. listopadu.

V názoru na impeachment není rozdělen jen Kongres, kde demokraté vyšetřování Trumpa podporují a republikáni odmítají, ale také veřejnost. Podle dnes zveřejněné průzkumu agentury AP a společnosti NORC souhlasí s vyšetřováním prezidenta 47 procent dotázaných, zatímco 38 procent je proti. Na 53 procent Američanů si podle sondáže myslí, že sněmovní demokrati kauzu otevřeli z politických důvodů, 43 procent jako motiv vidí dobrou víru zákonodárců a jejich odpovědnost dohlížet na moc výkonnou. Průzkum také potvrdil, že pro impeachment jsou spíše demokratičtí voliči než republikánští a že mezi příznivci demokratů vyšetřování prezidenta rozhodně schvaluje 68 procent z nich.

Související

Donald Trump

Trumpovi obhájci ústavní žalobu odmítají jako pomstu demokratů

Obvinění Donalda Trumpa z "podněcování ke vzpouře" je protiústavní, nepodložené a politicky motivované. S takovým vyjádřením zahájila svou hlavní argumentaci exprezidentova obhajoba během čtvrtého dne projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým ve své prezentaci útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení.

Více souvisejících

Impeachment Donald Trump Sněmovna reprezentantů kongresu USA Kongres USA

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy