Impeachment Trumpa se začne veřejně řešit už v listopadu

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů USA k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa a o jeho možném sesazení začnou ještě tento měsíc, harmonogram ale stanoven není. Dnes to v rozhovoru s agenturou Bloomberg prohlásila demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Zdůraznila, že Trump dosud nečelí procesu sesazení (impeachment) a že případná žaloba, která by takovou proceduru zahájila, musí být podepřena jasnými důkazy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

"Předpokládám, že veřejné slyšení bude v listopadu," řekla Pelosiová. Dodala, že pokud případ povede k impeachmentu, tak musí být "neprůstřelný".

Předsedkyně sněmovny rovněž prohlásila, že vedle veřejných slyšení budou pokračovat i výslechy svědků za uzavřenými dveřmi, a to tak dlouho, dokud budou mít význam a přínos pro vyšetřování.

O tom, jak se bude vyšetřování dále vyvíjet a kdy demokraté plánují formálně prezidenta obžalovat, se ještě nerozhodlo. "Nevím, jaký bude časový rozvrh," uvedla Pelosiová s tím, že určující bude pravda. "O tom, zda prezident bude čelit impeachmentu, jsme ještě nerozhodli," dodala.

Pokud sněmovna, kde mají většinu demokraté, Trumpa obžaluje, bude k prezidentově sesazení potřeba dvoutřetinová většina v Senátu. To se podle analytiků nezdá jako pravděpodobné, protože tuto komoru Kongresu kontrolují Trumpovi republikáni.

Demokraté zkoumají možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s jeho tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Trump obvinění odmítá a považuje ho za pokračování honu na čarodějnice, který začal již uzavřeným objasňováním ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016. Tehdy se zvláštní vyšetřovací tým zaměřil na Trumpův štáb, spolupráci s Moskvou ale nezjistil.

Nynější vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo 24. září a tento čtvrtek sněmovní demokraté schválili rezoluci, která jako další krok k možnému impeachmentu upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

Mezitím dnes federální soud nařídil americkému ministerstvu zahraničí, aby zveřejnilo některé přehledy a shrnutí z Trumpova červencového telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Právě tento rozhovor aféru odstartoval. Kvůli dokumentům podala na ministerstvo zahraničí žalobu aktivistická organizace American Oversight. Soud se za organizaci postavil a ministerstvu nařídil, aby dokumenty vydalo do 22. listopadu.

V názoru na impeachment není rozdělen jen Kongres, kde demokraté vyšetřování Trumpa podporují a republikáni odmítají, ale také veřejnost. Podle dnes zveřejněné průzkumu agentury AP a společnosti NORC souhlasí s vyšetřováním prezidenta 47 procent dotázaných, zatímco 38 procent je proti. Na 53 procent Američanů si podle sondáže myslí, že sněmovní demokrati kauzu otevřeli z politických důvodů, 43 procent jako motiv vidí dobrou víru zákonodárců a jejich odpovědnost dohlížet na moc výkonnou. Průzkum také potvrdil, že pro impeachment jsou spíše demokratičtí voliči než republikánští a že mezi příznivci demokratů vyšetřování prezidenta rozhodně schvaluje 68 procent z nich.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

13.11.2019 21:24 Aktualizováno Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama