Impeachment Trumpa: V Senátu USA začaly proslovy obhájců prezidenta

Tým obhajoby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v parlamentu čelí obvinění ze zneužití úřadu a z obstrukcí vůči Kongresu kvůli takzvané ukrajinské kauze, dnes zahájil v americkém Senátu úvodní proslovy. Podle šéfa týmu Pata Cipolloneho prezident nic špatného neudělal a demokraté se podle něj jen snaží Trumpa poškodit před letošními prezidentskými volbami.

Donald Trump, 45. prezident USA

"Prezident neudělal absolutně nic špatného," prohlásil dnes v horní komoře amerického parlamentu právní poradce Bílého domu Cipollone, který spolu s prezidentovým právníkem Jayem Sekulowem vede tým Trumpovy obhajoby. Podle agentury Reuters také řekl, že odstraněním prezidenta z úřadu ve volebním roce by vznikl "velmi, velmi nebezpečný precedent".

"Žádají vás, abyste nejen zvrátili výsledky posledních voleb, ale, jak už jsem řekl dříve, žádají vás o odstranění prezidenta z voleb, které se konají za zhruba devět měsíců," citovala CNN Cipolloneho. Snahy demokratů o sesazení Trumpa označil za "nejmasivnější zásah do voleb" v americké historii. "To jim nemůžeme dovolit, to by bylo porušení ústavy... a porušení posvátné důvěry, kterou v nás americký lid vložil," dodal.

Americká média už dříve psala, že dnešní úvodní proslovy republikánů nepotrvají déle než tři hodiny. "Za ony dvě hodiny, myslím, tým Bílého domů úplně rozdrtil kauzu, kterou tady prezentovali (demokraté)," prohlásila po skončení dnešních proslovů republikánská senátorka Joni Ernstová.

Zkrácení proslovů jen na dvě hodiny znamená, že tým obhajoby zřejmě nevyčerpá celých 24 hodin, které dostal k využití během tří dnů. Podle BBC tím republikáni signalizují snahu o rychlý konec procesu, a tudíž i o rychlé zproštění prezidenta obvinění. Trumpovi republikáni mají totiž ve stočlenném Senátu 53 mandátů a pro sesazení prezidenta je třeba dvoutřetinová většina.

Trumpův právník Sekulow odmítl spekulace médií, že dnešní zkrácení proslovů souvisí se sobotními preferencemi televizních diváků. Trump v pátek uvedl, že se mu sobotní termín zahájení obhajoby nezamlouvá, protože v sobotu se v Americe nikdo nedívá na televizi.

Šéf sněmovního výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff, který v tomto procesu vystupuje jako hlavní žalobce, proslovy Trumpovy obhajoby označil za překrucování faktů. "Dál pokračují ve snaze vše zakrýt blokováním dokumentů a svědků," dodal Schiff.

Demokraté viní Trumpa i z obstrukcí vůči Kongresu, jichž se měl dopustit tím, že odmítal poslancům vydat důležité dokumenty a bránil podřízeným jít vypovídat do vyšetřovacích výborů Sněmovny reprezentantů.

Projevy obhajoby začaly poté, co do pátky po tři dny předkládali argumenty žalobci z řad opozičních demokratů. Podle nich Trump zneužil svého postavení, když se loni snažil přimět ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval kvůli podezření z korupce při podnikání na Ukrajině Huntera Bidena, syna Joea Bidena. Joe Biden má velké šance stát se Trumpovým soupeřem v letošních prezidentských volbách.

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 17:20 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Při střelbě v Coloradu zemřeli tři lidé, včetně policisty

22.06.2021 07:50 Tři lidé zemřeli při střelbě ve městě Arvada v americkém státě Colorado. Podle dostupných informací…

Související:

Právě se děje