Impeachment v Peru nevyšel. Prezident Vizcarra ustál hlasování o odvolání

Peruánský prezident Martín Vizcarra v pátek večer ustál hlasování jednokomorového parlamentu o odvolání. Návrh na takzvaný impeachment podaný 11. září byl zdůvodněn prezidentovou morální nezpůsobilostí vykonávat funkci hlavy státu. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Martín Vizcarra
doporučujeme

Odvolání po dlouhých hodinách debat podpořilo jen 32 zákonodárců, zatímco 78 hlasovalo proti a 15 se zdrželo, píše Reuters. Ke schválení příslušné rezoluce byly nutné hlasy dvoutřetinové většiny zákonodárců. V diskusi padly názory zpochybňující smysl tohoto kroku, který může v nynější svízelné situaci uprostřed zdravotnické a ekonomické krize přinést v zemi jen další problémy.

"Toto není okamžik, kdy by se mělo pokračovat v impeachmentu, který by mohl jen ztížit nynější tragédii, v níž žijeme," komentoval výsledek hlasování poslanec Francisco Sagasti.

Politické spory se rozhořely po zveřejnění několika tajně nahraných zvukových záznamů, které podle Vizcarrových kritiků ukazují, že se prezident snažil bránit vyšetřování, jež mělo prověřit podezření ze zneužívání vlivu. Přestože hlasování o impeachmentu teď neuspělo, tento konflikt zřejmě bude pokračovat, což by mohlo ovlivnit schopnost hlavy státu pokračovat v protikorupční agendě, poznamenal Reuters.

Politické sváry, jež nyní jihoamerickým Peru otřásají, na krátko odvrátily pozornost od pandemie vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, kvůli němuž v zemi onemocněly stovky tisíc lidí. Peru má nejvyšší úmrtnost spojenou s chorobou covid-19 na světě v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

04.03.2021 21:26 Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda…

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama