Impeachment v Peru nevyšel. Prezident Vizcarra ustál hlasování o odvolání

Peruánský prezident Martín Vizcarra v pátek večer ustál hlasování jednokomorového parlamentu o odvolání. Návrh na takzvaný impeachment podaný 11. září byl zdůvodněn prezidentovou morální nezpůsobilostí vykonávat funkci hlavy státu. Informují o tom dnes tiskové agentury.

Martín Vizcarra
doporučujeme

Odvolání po dlouhých hodinách debat podpořilo jen 32 zákonodárců, zatímco 78 hlasovalo proti a 15 se zdrželo, píše Reuters. Ke schválení příslušné rezoluce byly nutné hlasy dvoutřetinové většiny zákonodárců. V diskusi padly názory zpochybňující smysl tohoto kroku, který může v nynější svízelné situaci uprostřed zdravotnické a ekonomické krize přinést v zemi jen další problémy.

"Toto není okamžik, kdy by se mělo pokračovat v impeachmentu, který by mohl jen ztížit nynější tragédii, v níž žijeme," komentoval výsledek hlasování poslanec Francisco Sagasti.

Politické spory se rozhořely po zveřejnění několika tajně nahraných zvukových záznamů, které podle Vizcarrových kritiků ukazují, že se prezident snažil bránit vyšetřování, jež mělo prověřit podezření ze zneužívání vlivu. Přestože hlasování o impeachmentu teď neuspělo, tento konflikt zřejmě bude pokračovat, což by mohlo ovlivnit schopnost hlavy státu pokračovat v protikorupční agendě, poznamenal Reuters.

Politické sváry, jež nyní jihoamerickým Peru otřásají, na krátko odvrátily pozornost od pandemie vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, kvůli němuž v zemi onemocněly stovky tisíc lidí. Peru má nejvyšší úmrtnost spojenou s chorobou covid-19 na světě v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama