Inaugurace Bidena se blíží. Hymnu zazpívá Lady Gaga, vystoupí i Jennifer Lopez

Hymnu Spojených států při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena zazpívá popová hvězda Lady Gaga a na netradičně komorním ceremoniálu příští týden vystoupí také zpěvačka a herečka Jennifer Lopezová. Oznámil to dnes štáb bývalého viceprezidenta, který se ve středu stane 46. hlavou státu. Místo tradičního inauguračního plesu se připravuje večerní televizní speciál moderovaný hercem Tomem Hanksem.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Den, kdy nový šéf Bílého domu složí prezidentskou přísahu, se letos bude od těch předchozích výrazně lišit. Hlavního ceremoniálu v sídle Kongresu se nezúčastní končící prezident, kterým je v tomto případě Donald Trump, a kvůli riziku šíření koronaviru mu nebudou přihlížet ani davy zástupců veřejnosti. Kromě pokračující epidemie covidu-19 se do inauguračních plánů promítají také obavy z dalších násilností po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu.

Program inauguračního dne nicméně nebude bez velkých jmen showbyznysu. Kromě Lopezové a Lady Gaga, které mají vystoupit přímo v sídle Kongresu, zahrnuje také Justina Timberlakea nebo Jona Bon Joviho, kteří se objeví v 90minutovém televizním pořadu nazvaném "Oslavujeme Ameriku". Vysílat jej budě několik velkých televizních kanálů, také jej bude možné živě sledovat na sociálních sítích.

Při ceremoniálu, během něhož Biden složí přísahu, promluví i několik méně známých osobností. Tzv. slib věrnosti přednese hasička ze státu Georgia Andrea Hallová, mladá černošská básnířka Amanda Gormanová bude číst poezii a promluví také katolický kněz a metodistický kazatel.

Bidenův štáb dnes v prohlášení uvedl, že seznam hostů je odrazem "neotřesitelné vize" nastupujícího prezidenta a jeho viceprezidentky Kamaly Harrisové o "nové kapitole našeho amerického příběhu, v níž jsme Amerikou, která společně překonává hluboké neshody a výzvy stojící před naším lidem". Lady Gagu komuniké vyzdvihovalo za její prosazování práv sexuálních menšin, u Lopezové zase zmiňovalo její snahu upozorňovat na dopady pandemie na hispánské komunity v USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžeme porazit Čínu a posílit aliance, myslí si Blinken

19.01.2021 15:12 Spojené státy mohou "zvítězit v soutěži s Čínou" a v příštích letech mají šanci posílit mezinárodní…

Novináři sestavili unikátní časovou osu útoku na Kapitol. Demonstranti…

19.01.2021 13:59 Když sociální síť Parler před několika dny zmizela z internetu, nezmizely s ní i všechny příspěvky…

Argentinu postihlo silné zemětřesení, přerušilo očkování

19.01.2021 10:05 Sever Argentiny v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 6,4 stupně, které pocítili i obyvatelé…

Giuliani či Bannon se milosti od Trumpa nedočkají

19.01.2021 08:44 Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama