Interní zpráva o lednových nepokojích v Kapitolu podle médií policii nešetří

Nefunkční vybavení, ignorování nebo podceňování výstražných signálů a rozkaz nenasadit ty nejtvrdší prostředky na potlačení násilných protestů. To vše podle amerických médií popisuje "nekompromisní" zpráva generálního inspektora policejního sboru washingtonského Kapitolu, která se věnuje operaci kolem nepokojů ze 6. ledna. Podle agentury AP inspekce vyhodnotila, že nedostatky ve fungování sboru byly a stále jsou rozsáhlé.

Policie USA
doporučujeme

Davu stoupenců tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa se na začátku roku podařilo zatlačit policii na ústup a vtrhnout do sídla Kongresu, kde právě probíhala společná schůze obou komor k prezidentským volbám. Zasedání muselo být přerušeno, zatímco členové policie Kapitolu sváděli tvrdé boje s přesilou výtržníků nespokojených s výsledkem voleb. Pořádek se podařilo obnovit až s příchodem národní gardy a střety si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Prakticky od počátku se v této souvislosti hovoří o nepřipravenosti policie, i vzhledem k tomu, že různé skupiny narušení schůze Kongresu otevřeně plánovaly na internetu. Podle listu The New York Times (NYT) i v tomto směru zpráva policejní inspekce přináší nové informace. Ochranka Kapitolu údajně dostala varování o možnosti násilností, přičemž terčem se mohl stát "Kongres samotný".

Zpráva byla interně vydána v březnu a ve čtvrtek se má projednávat na kongresovém slyšení za účasti generálního inspektora Michaela Boltona. Zatím nebyla zveřejněna, agentuře AP a deníku NYT se ale před projednáváním závěrů vyšetřování podařilo získat jejich kopii.

"Generální inspektor Michael Bolton zjistil, že nedostatky u sboru byly a stále zůstávají rozsáhlé," píše AP. "Vybavení bylo staré a špatně skladované, velitelé se neřídili dřívějšími doporučeními ohledně zlepšení sběru informací a u jednotky pro civilní nepokoje... existoval obecný nedostatek aktuálních pravidel či postupů," pokračuje zpráva.

Vedení sboru údajně speciální jednotce pro zvládání nepokojů nařídilo nepoužívat nejsilnější prostředky "davové kontroly", jako jsou zábleskové granáty. Řadoví policisté později podle NYT vyjádřili přesvědčení, že tyto nástroje by jim při vpádu Trumpových stoupenců pomohly. Bolton napsal, že zmíněná speciální jednotka celkově "operovala se sníženou mírou připravenosti v důsledku absence standardů kolem vybavení".

Prostředky, které policisté mohli 6. ledna použít, podle inspektora měly značné rezervy. Štíty vydané policistům byly údajně skladované v přívěsu bez možnosti regulace ovzduší a některé se pak při nárazech rozpadaly. Některé zbraně na střelbu nádobek se slzným plynem zase byly tak staré, že se je policisté báli použít, uvádí AP.

Generální inspektor se také podrobně věnuje komunikaci mezi zodpovědnými činiteli kolem mobilizace národní gardy, jejíž příslušníci nakonec dorazili dlouho po vypuknutí nepokojů. Zpráva údajně cituje vojenského činitele, jenž tehdejšímu šéfovi policie Kapitolu Stevenu Sundovi tlumočil nelibost armády s nasazením gardistů v sídle Kongresu, zatímco "vzbouřenci" už byli uvnitř.

NYT závěry generálního inspektora hodnotí jako dosud nejvíce zdrcující popis přešlapů a špatných rozhodnutí kolem "nejvíce násilného útoku na Kapitol za dvě století". Americké úřady v souvislosti s napadením Kongresu obvinily stovky lidí včetně mnoha členů extremistických skupin jako Proud Boys a Oath Keepers. Také se kompletně změnilo vedení bezpečnostních složek federálního parlamentu. Sunda v čele policejního sboru nahradila Yogananda Pittmanová, krátce po 6. lednu rezignovali také šéfové bezpečnosti při obou kongresových komorách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama