Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o 5G, varuje OSN

Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly pandemii nového typu koronaviru zneužít k prosazování svých cílů. OSN o tom informovala na svém webu.

Islámský stát (IS)
doporučujeme

Psychosociální, ekonomické a politické napětí se ve spojitosti s onemocněním covid-19 dramaticky zvýšilo, uvedl Guterres na úvod konference OSN o boji proti terorismu. "Nemůžeme teroristům dovolit, aby tyto trhliny a nejistoty využily," dodal.

Podle něj je ještě brzy na celkové posouzení vlivu koronavirové krize na terorismus, je ale známo, že skupiny jako Islámský stát (IS) či al-Káida usilují o zneužití lokálních konfliktů, selhání vlád či nepokoje.

Šéf OSN dodal, že IS, který kontroloval rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, opět usiluje o to zajistit si své postavení v obou zemích. Před podobným nebezpečím varoval i americký koordinátor pro boj s terorismem při ministerstvu zahraničí Nathan Sales.

"Tato síť nejenže plánuje a provádí útoky, ale rovněž pokračuje v podněcování jiných, aby útočili," řekl Sales na tiskové konferenci, na které americké ministerstvo zahraničí představilo výroční zprávu o terorismu ve světě.

Zpráva dále uvádí, že i přes porážky, které IS utrpěl, se v roce 2019 hrozba terorismu nezmenšila. Dokument obviňuje Írán, že podněcuje k terorismu a že se snaží ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Pandemie podle Guterrese odhalila i zranitelnost vůči novým formám terorismu, například vůči zneužívání digitálních technologií, kybernetických útoků a bioterorismu. Stejně jako nový druh koronaviru, ani terorismus nezná hranice a je možné ho porazit jen společnými silami, dodal.

Mnohé teroristické skupiny podle odborníků OSN onemocnění covid-19 již do své propagandy začlenily. Chtějí tak využít "rozpory a slabost svých nepřátel" a posílit nenávist vůči určitým skupinám, což má za následek rasistické, antisemitské, islamofobní a protiimigrační nenávistné projevy.

Tyto narativy spolu s novými i existujícími konspiračními teoriemi týkajícími se technologie 5G využívá podle OSN také extremistická krajní pravice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Venezuele trestají za nenošení roušek. Lidé čistí ulice či dělají kliky

04.08.2020 17:10 Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně…

Korespondenční volba povede k podvodům, tvrdí Trump. Poštou přitom sám…

04.08.2020 17:04 Prezident Trump neustále apeluje na řádný průběh voleb. Na Twitteru se dotkl i jejich odkladu.…

"Prosím, nestřílejte." Daily Mail zveřejnil videozáznam policistů ze…

04.08.2020 16:35 Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama