Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o 5G, varuje OSN

Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly pandemii nového typu koronaviru zneužít k prosazování svých cílů. OSN o tom informovala na svém webu.

Islámský stát (IS)
doporučujeme

Psychosociální, ekonomické a politické napětí se ve spojitosti s onemocněním covid-19 dramaticky zvýšilo, uvedl Guterres na úvod konference OSN o boji proti terorismu. "Nemůžeme teroristům dovolit, aby tyto trhliny a nejistoty využily," dodal.

Podle něj je ještě brzy na celkové posouzení vlivu koronavirové krize na terorismus, je ale známo, že skupiny jako Islámský stát (IS) či al-Káida usilují o zneužití lokálních konfliktů, selhání vlád či nepokoje.

Šéf OSN dodal, že IS, který kontroloval rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, opět usiluje o to zajistit si své postavení v obou zemích. Před podobným nebezpečím varoval i americký koordinátor pro boj s terorismem při ministerstvu zahraničí Nathan Sales.

"Tato síť nejenže plánuje a provádí útoky, ale rovněž pokračuje v podněcování jiných, aby útočili," řekl Sales na tiskové konferenci, na které americké ministerstvo zahraničí představilo výroční zprávu o terorismu ve světě.

Zpráva dále uvádí, že i přes porážky, které IS utrpěl, se v roce 2019 hrozba terorismu nezmenšila. Dokument obviňuje Írán, že podněcuje k terorismu a že se snaží ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Pandemie podle Guterrese odhalila i zranitelnost vůči novým formám terorismu, například vůči zneužívání digitálních technologií, kybernetických útoků a bioterorismu. Stejně jako nový druh koronaviru, ani terorismus nezná hranice a je možné ho porazit jen společnými silami, dodal.

Mnohé teroristické skupiny podle odborníků OSN onemocnění covid-19 již do své propagandy začlenily. Chtějí tak využít "rozpory a slabost svých nepřátel" a posílit nenávist vůči určitým skupinám, což má za následek rasistické, antisemitské, islamofobní a protiimigrační nenávistné projevy.

Tyto narativy spolu s novými i existujícími konspiračními teoriemi týkajícími se technologie 5G využívá podle OSN také extremistická krajní pravice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama