Izrael a Spojené arabské emiráty učinily historický krok, prohlásil Biden

Izrael a Spojené arabské emiráty učinily historický krok směrem k urovnání sporů na Blízkém východě a vytyčily cestu k posílení míru v regionu. Tak dohodu o normalizaci diplomatických vztahů mezi dvěma zeměmi hodnotí demokratický vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v prezidentské volbě Joe Biden.

Joe Biden
doporučujeme

V prohlášení také napsal, že i jako hlava státu by byl proti izraelským plánům na anexi Západního břehu Jordánu, které jsou na základě nové dohody pozastavené.

"Izrael a Spojené arabské emiráty dnes učinily historický krok k překonání hlubokých neshod na Blízkém východě. Nabídka SAE na veřejné uznání Státu Izrael je vítanou, odvážnou a velmi potřebnou ukázkou státnických schopností," míní bývalý americký viceprezident.

Na rozhovorech mezi dvěma blízkovýchodními zeměmi se podílela i administrativa republikánského prezidenta Trumpa, který dnes jejich úspěch oznámil na brífinku v Bílém domě. Podle Bidena ale "sbližování Izraele s arabskými státy" vychází z činů několika amerických vlád včetně té, v níž působil jako viceprezident.

"Jsem dnešním oznámením potěšen. Je to příhodná připomínka... role, jakou může plnit americká diplomacie," pokračuje vyjádření demokratického uchazeče o prezidentský post.

Podle dřívějšího Trumpova prohlášení si mají SAE a Izrael vyměnit diplomatické mise a zahájit spolupráci v řadě oblastí. Dohoda také dočasně blokuje izraelské plány na anexi okupovaných částí Západního břehu, které si nárokují Palestinci coby součást svého budoucího státu.

"Anexe by byla těžkou ranou pro mírové zájmy a proto jsem proti ní nyní a byl bych proti ní i jako prezident. V podstatě by pohřbila řešení se dvěma státy," uvedl Biden. "Tím, že této možnosti předešly..., naznačily Spojené arabské emiráty a Izrael cestu k většímu míru a stabilitě na Blízkém východě," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Newyorský policista byl obviněn ze špionáže pro Čínu, hrozí mu 55 let…

22.09.2020 15:19 V New Yorku byl obviněn příslušník tamní policie (NYPD) ze špionáže ve prospěch Číny. Uvádí to dnes…

USA chtějí prodat Emirátům "neviditelné" stíhačky F-35, dohoda má být do…

22.09.2020 14:05 Spojené státy chtějí do prosince dohodnout text kontraktu o prodeji stíhacích letounů F-35 Spojeným…

Snowden se vzdá honorářů z přednášek a prodeje své knihy. Jde o miliony…

22.09.2020 11:47 Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden podle CNN přistoupil na to, že se…

Venezuela a Kuba kritizovaly v OSN imperialismus USA

22.09.2020 07:42 Venezuelský prezident Nicolás Maduro, kterého vyšetřovatelé Rady OSN pro lidská práva obvinili z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama