Jak přimět lidi k očkování? V USA se chystá loterie, v Polsku slevy

Dospělí obyvatelé amerického státu Ohio naočkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 budou mít v následujících týdnech šanci vyhrát milion dolarů (21 milionů Kč). Celostátní loterii s cílem zvýšit motivaci k očkování ve středu ohlásil místní guvernér Mike DeWine. Vítěz prvního z celkových pěti losování prý bude oznámen 26. května.

Eurozpravy.cz

Ve Spojených státech v posledních dnech rychle narůstá seznam iniciativ na federální, státní i lokální úrovni, které mají za cíl nejrůznějšími způsoby nalákat obyvatele na očkování. Akce reagují na pokles tempa vakcinační kampaně, které nyní zaostává o více než milion dávek na den za dubnovým maximem. Omezujícím faktorem při tom na mnoha místech není počet dostupných vakcín, ale počet ochotných pacientů.

Ve skoro 12milionovém Ohiu zatím alespoň jednu dávku dostalo 42,3 procenta obyvatel. Pokud jsou starší 17 let a jsou registrovanými voliči, případně se zaregistrují na speciálním webu nové loterie, budou zahrnuti do losování o milion dolarů. To se podle guvernéra DeWinea uskuteční pětkrát, přičemž vítězové budou oznamováni vždy ve středu, poprvé za necelé dva týdny.

"Peníze budou pocházet ze stávajících federálních prostředků pro zmírnění koronavirové krize," uvedl guvernér. "Vím, že si někteří možná řeknou: 'DeWine, vy jste zešílel! Ten váš milionový nápad s losováním je plýtvání penězi.' Ovšem skutečným plýtváním v této fázi pandemie, kdy je vakcína okamžitě dostupná komukoli, kdo ji chce, je život ukončený covidem-19," napsal DeWine na twitteru.

Zároveň ohlásil souběžnou loterii pro obyvatele ve věku 12 až 17 let, kteří už také na očkování proti covidu-19 mohou chodit. Cenou bude v tomto případě pokrytí nákladů na čtyřleté studium na kterékoli státní vysoké škole včetně ubytování a učebnic.

Polský Walbrzych chystá slevy pro lidi naočkované proti covidu

Město Walbrzych jako první v Polsku chystá pro lidi naočkované proti covidu-19 slevy v institucích pod svojí správou. Napsal o tom internetový portál wp.pl. Toto město v Dolním Slezsku, jež leží nedaleko českých hranic, na sebe v poslední době upoutalo pozornost po schválení usnesení zavádějícího povinnou vakcinaci pro obyvatele Walbrzychu a lidi, kteří v něm pracují.

Vedení města z iniciativy starosty Romana Szelemeje jedná se šéfy společností ve vlastnictví města o výši bonusu pro očkované. Slevy se mají týkat například vstupného do akvaparku nebo muzeí, na některá místa by naočkovaní obyvatelé města mohli chodit zadarmo. Vedení Walbrzychu také uvažuje o snížení některých poplatků pro tuto skupinu lidí, o věci se ale radí s právníky. Město chce prostřednictvím slev motivovat lidi, aby se nechali očkovat. Zájem o vakcinaci totiž opadá.

Starosta Szelemej je profesí lékař a po práci chodí pomáhat do očkovacího centra. V posledních době je pod policejní ochranou kvůli tomu, že radní na jeho podnět koncem dubna zavedli ve městě povinné očkování proti covidu-19. Ohledně legálnosti tohoto usnesení ale panují pochybnosti, podle mnohých taková pravomoc náleží jedině vládě ve Varšavě. Szelemej se stal terčem výhrůžek na sociálních sítích, odpůrci očkování například vyzývali k jeho lynčování. Walbrzyšský starosta se netají názorem, že vakcinace proti covidu-19 by vzhledem k hospodářským i sociálním dopadům této nemoci měla být povinná.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje