Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné léčila pacienty s virovou nákazou ebola ve Spojených státech, dostávám mnoho otázek o novém koronaviru, Covid-19,“ začíná svůj komentář pro server CNN Colleen Kraftová, profesorka z Emory University. Konstatuje, že v době šířící se pandemie jsou lidé často sami sobě největším nepřítelem.

Dobrá zpráva

Profesorka například obdržela dotaz, zda mohou být virem kontaminovány brýle na čtení, které byly objednány z Číny. Odpovídá, že to je velmi nepravděpodobné, protože koronavirus sice může přežít na povrchu věcí několik dní, ale pouze za příhodných teplot a vlhkosti, a proto se primárně šíří blízkým kontaktem s infikovanou osobou.

„Průměrně se dotýkáme rukama tváře, včetně nosu, očí a úst – oblastní s hlenitou membránou, patnáctkrát až třiadvacetkrát za hodinu,“ poukazuje odbornice. Dodává, že často si to ani neuvědomujeme, zároveň se dotýkáme například klik, držáků, slánek, rukou dalších osob či madel nákupních vozíků a vdechujeme malé kapénky pocházející z kýchnutí nebo zakašlání kolemjdoucích.

Dobrou zprávou tak podle Kraftové je, že kroky, kterými se může člověk chránit před nákazou koronavirem, pomáhají také proti šíření dalších epidemií, především sezónní chřipky. Ve Spojených státech bylo zatím potvrzeno 60 případů nákazy koronavirem, přičemž nemoci zatím nikdo nepodlehl, zatímco letošní chřipka postihla již 29 milionů Američanů a 16 tisíc jich zabila.

Covid-19 se šíří snadno a rozsáhle v provincii Chu-pej a dalších částech Číny, přičemž jeho výskyt byl potvrzen v dvacítce dalších zemí, přiznává lékařka. Podotýká, že navzdory skutečnosti, že nemoc si vyžádala zatím život více než 2.700 lidí, dobrou je zprávou, že ve více než 80 % případů má nákaza mírný průběh a nevyžaduje větší lékařský zásah, přičemž mnohem méně smrtící než další koronaviry, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).

Nejlepší radou, jak se člověk může vyhnout koronaviru a chřipce, je podle expertky dodržování hygieny na veřejnosti a při kontaktu s ostatními lidmi. Základním kamenem prevence je mytí rukou, které si žádá patřičnou dobu a pečlivost, má-li být efektivní.

„Aplikujte mýdlo a vodu po dobu, co trvá odzpívat píseň Hodně štěstí zdraví, nebo ruční dezinfekci s alkoholovou bází,“ doporučuje Kraftová. Podotýká, že podle studií pak lidé při mytí rukou zanedbávají palce, zápěstí a prostor mezi prsty.

Poučení z eboly

Profesorka vzpomíná na protokol pro nasazování a odkládání osobních ochranných pomůcek, který její tým dodržoval při péči o čtyři pacienty s ebolou na izolačním oddělení univerzitní nemocnice v americké Georgii, přičemž jeho dodržování bylo otázkou života a smrti. Upozorňuje, že právě nedostatečná hygiena rukou spolu s odkládáním speciálního respirátoru byla pro zdravotníky nejrizikovějším faktorem nákazy, což platilo ještě více pro zdrojové oblasti nákazy v Africe.

Členové lékařského týmu uspěli, protože na sebe vzájemně dohlíželi a pokaždé, když si některý z nich nasazoval či odkládal ochranné pomůcky, stál u něj kolega se seznamem úkonů a kontroloval, že nebyl vynechán žádný krok, vzpomíná Kraftová. Dodává, že ochrana zdravotníků je klíčová i při boji s Covid-19 a připomíná, že nemocí se nakazilo přes 1.700 čínských zdravotníků a 6 z nich zemřelo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „To je znepokojivé. Nechceme ztrácet zdravotnické pracovníky, jako se stalo v případě eboly v Sierra Leone a Libérii, kde jsou pomníky stovek zdravotníků, kteří tam zemřeli,“ pokračuje lékařka. Přiznává, že v běžném životě není reálné nosit ochranný oblek a respirátor, ale podotýká, že některá ponaučení lze v současné situaci využít.

Profesorka například pro cestování letadlem doporučuje namísto ochranné masky pouze vyvarovat se dotyku povrchu předmětů a vlastního obličeje, což by měl mít člověk neustále na paměti. „Maska, kterou jste nikdy předtím nepoužili a budete ji nosit celý den, čímž provlhne, vám nepomůže,“ upozorňuje expertka. Varuje, že naopak její nepohodlnost může vést k častějšímu kontaktu rukou s obličejem, což snižuje její efektivitu.

Před mnoha nemocemi, včetně Covid-19, dokáže ochránit zkrátka dobrá hygiena rukou a tváře, konstatuje Kraftová. Dodává, že riziko je samozřejmě závislé na četnosti kontaktu s infekcí, a tak jsou některé skupiny ohroženější, například zdravotníci pracující s pacienty nakaženými koronavirem. V mnoha světových oblastech, například v USA je velmi nepravděpodobné, že by byla běžná veřejnost vystavena viru a nebezpečí nákazy je považováno z nízké, vyzdvihuje expertka.

Mírně zvýšené riziko platí pro lékaře, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty trpícími respiračními problémy, ale i pro ty platí stejná ochrana jako pro ostatní – uvědomovat si potenciální riziko nákazy a zmírňovat jej, myslet na to, čeho se člověk dotýká a dodržovat pravidelnou a důkladnou hygienu rukou, uzavírá expertka.

Související

Ebola, ilustrační fotografie

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto krvácivé onemocnění zemřel v dubnu. Po něm pak zemřela rovněž jeho švagrová. Kongo zasáhla čtrnáctá vlna nákazy ebolou. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes podle agentury Reuters potvrdila třetího nemocného ve městě Mbandaka na severozápadě země.

Více souvisejících

Ebola USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 6 minutami

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby prezidenta RF 2024

Golos: Volby v Rusku byly největší podvod v dějinách země

Ruské nezávislé hnutí Golos (v překladu Hlas), které monitoruje dodržování práv voličů a volebních pravidel, označilo prezidentské volby v Rusku za "nejpodvodnější a nejzkorumpovanější v historii země." Jejich vítězem byl vyhlášen úřadující šéf Kremlu Vladimir Putin, který získal téměř 90 procent odevzdaných hlasů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

Česko jako postsovětský satelit? Americký deník upravil titulek článku o munici pro Ukrajinu

Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy