Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné léčila pacienty s virovou nákazou ebola ve Spojených státech, dostávám mnoho otázek o novém koronaviru, Covid-19,“ začíná svůj komentář pro server CNN Colleen Kraftová, profesorka z Emory University. Konstatuje, že v době šířící se pandemie jsou lidé často sami sobě největším nepřítelem.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dobrá zpráva

Profesorka například obdržela dotaz, zda mohou být virem kontaminovány brýle na čtení, které byly objednány z Číny. Odpovídá, že to je velmi nepravděpodobné, protože koronavirus sice může přežít na povrchu věcí několik dní, ale pouze za příhodných teplot a vlhkosti, a proto se primárně šíří blízkým kontaktem s infikovanou osobou.

Průměrně se dotýkáme rukama tváře, včetně nosu, očí a úst – oblastní s hlenitou membránou, patnáctkrát až třiadvacetkrát za hodinu,“ poukazuje odbornice. Dodává, že často si to ani neuvědomujeme, zároveň se dotýkáme například klik, držáků, slánek, rukou dalších osob či madel nákupních vozíků a vdechujeme malé kapénky pocházející z kýchnutí nebo zakašlání kolemjdoucích.

Dobrou zprávou tak podle Kraftové je, že kroky, kterými se může člověk chránit před nákazou koronavirem, pomáhají také proti šíření dalších epidemií, především sezónní chřipky. Ve Spojených státech bylo zatím potvrzeno 60 případů nákazy koronavirem, přičemž nemoci zatím nikdo nepodlehl, zatímco letošní chřipka postihla již 29 milionů Američanů a 16 tisíc jich zabila.

Covid-19 se šíří snadno a rozsáhle v provincii Chu-pej a dalších částech Číny, přičemž jeho výskyt byl potvrzen v dvacítce dalších zemí, přiznává lékařka. Podotýká, že navzdory skutečnosti, že nemoc si vyžádala zatím život více než 2.700 lidí, dobrou je zprávou, že ve více než 80 % případů má nákaza mírný průběh a nevyžaduje větší lékařský zásah, přičemž mnohem méně smrtící než další koronaviry, syndrom akutního respiračního selhání (SARS) a blízkovýchodní respirační syndrom (MERS).

Nejlepší radou, jak se člověk může vyhnout koronaviru a chřipce, je podle expertky dodržování hygieny na veřejnosti a při kontaktu s ostatními lidmi. Základním kamenem prevence je mytí rukou, které si žádá patřičnou dobu a pečlivost, má-li být efektivní.

Aplikujte mýdlo a vodu po dobu, co trvá odzpívat píseň Hodně štěstí zdraví, nebo ruční dezinfekci s alkoholovou bází,“ doporučuje Kraftová. Podotýká, že podle studií pak lidé při mytí rukou zanedbávají palce, zápěstí a prostor mezi prsty.

Poučení z eboly

Profesorka vzpomíná na protokol pro nasazování a odkládání osobních ochranných pomůcek, který její tým dodržoval při péči o čtyři pacienty s ebolou na izolačním oddělení univerzitní nemocnice v americké Georgii, přičemž jeho dodržování bylo otázkou života a smrti. Upozorňuje, že právě nedostatečná hygiena rukou spolu s odkládáním speciálního respirátoru byla pro zdravotníky nejrizikovějším faktorem nákazy, což platilo ještě více pro zdrojové oblasti nákazy v Africe.

Členové lékařského týmu uspěli, protože na sebe vzájemně dohlíželi a pokaždé, když si některý z nich nasazoval či odkládal ochranné pomůcky, stál u něj kolega se seznamem úkonů a kontroloval, že nebyl vynechán žádný krok, vzpomíná Kraftová. Dodává, že ochrana zdravotníků je klíčová i při boji s Covid-19 a připomíná, že nemocí se nakazilo přes 1.700 čínských zdravotníků a 6 z nich zemřelo.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „To je znepokojivé. Nechceme ztrácet zdravotnické pracovníky, jako se stalo v případě eboly v Sierra Leone a Libérii, kde jsou pomníky stovek zdravotníků, kteří tam zemřeli,“ pokračuje lékařka. Přiznává, že v běžném životě není reálné nosit ochranný oblek a respirátor, ale podotýká, že některá ponaučení lze v současné situaci využít.

Profesorka například pro cestování letadlem doporučuje namísto ochranné masky pouze vyvarovat se dotyku povrchu předmětů a vlastního obličeje, což by měl mít člověk neustále na paměti. „Maska, kterou jste nikdy předtím nepoužili a budete ji nosit celý den, čímž provlhne, vám nepomůže,“ upozorňuje expertka. Varuje, že naopak její nepohodlnost může vést k častějšímu kontaktu rukou s obličejem, což snižuje její efektivitu.

Před mnoha nemocemi, včetně Covid-19, dokáže ochránit zkrátka dobrá hygiena rukou a tváře, konstatuje Kraftová. Dodává, že riziko je samozřejmě závislé na četnosti kontaktu s infekcí, a tak jsou některé skupiny ohroženější, například zdravotníci pracující s pacienty nakaženými koronavirem. V mnoha světových oblastech, například v USA je velmi nepravděpodobné, že by byla běžná veřejnost vystavena viru a nebezpečí nákazy je považováno z nízké, vyzdvihuje expertka.

Mírně zvýšené riziko platí pro lékaře, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty trpícími respiračními problémy, ale i pro ty platí stejná ochrana jako pro ostatní – uvědomovat si potenciální riziko nákazy a zmírňovat jej, myslet na to, čeho se člověk dotýká a dodržovat pravidelnou a důkladnou hygienu rukou, uzavírá expertka.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump doufá, že USA vidí světlo na konci tunelu

06.04.2020 10:02 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vyjádřil naději, že Spojené státy "začínají vidět světlo na konci…

Tygr v newyorské zoo měl pozitivní test na koronavirus

06.04.2020 09:13 Tygr v zoologické zahradě v newyorském Bronxu měl pozitivní test na přítomnost koronaviru, uvedl…

Zemřela herečka Shirley Douglasová, matka Kiefera Sutherlanda

06.04.2020 05:32 Známá kanadská divadelní a filmová herečka a aktivistka Shirley Douglasová zemřela v neděli ve věku…

Pandemie covid-19: Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl šéf…

05.04.2020 19:26 Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy