Pracujeme v noci, pot ani necítíte. Jak se žije na nejteplejším místě na Zemi?

Národní park Death Valley neboli Údolí smrti se nachází ve Východní Kalifornii. Nejníže položené místo v tomto údolí se nachází 86 metrů pod úrovní moře a zároveň se jedná o nejteplejší a nejsušší místo v Kalifornii, v USA a v celé Severní Americe. Nedávno zde byla naměřena teplota 54,4 stupně Celsia, podle mnoha odborníků vůbec nejvyšší naměřená teplota na Zemi za posledních více než sto let. Místní obyvatelé vypráví o tom, jaké to je žít na nejžhavějším místě na světě.

Silnice procházející Údolím smrti.

Minulý týden byla zaznamenána nejvyšší teplota v oblasti plné kaňonů a písečných dun, která se nachází na hranici s Nevadou. Teplotu 54,4 stupňů Celsia stále ověřuje americká Světová meteorologická služba (WMO), ale zaměstnankyně parku tvrdí, že nepotřebuje odborníky, aby jí řekli, jestli byla teplota opravdu tak vysoká.

Brandi Stewartová žije v národním parku Death Valley už pět let a také zde pracuje. „Je tu takové horko, že mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla. Necítíte ani pot na kůži a není viditelný ani na šatech, protože se rychle vypařuje,“ řekla Stewartová pro BBC. Dodala, že když vylezete ven z klimatizované místnosti, je to jako kdyby vám do obličeje mířilo několik fénů na vlasy.

Klimatizace může představovat problém. Lidé se snaží udržovat své domovy v optimální teplotě, ale když teplota překročí určitou hranici, ani klimatizace nepomůže. Podle Stewartové si lidé po čase zvyknou a když teplota klesne pod 26 stupňů Celsia, místním obyvatelům se zdá, že je chladno.

Původní obyvatel Minnesoty Jason Heser se v roce 2019 přistěhoval na nejteplejší místo v Severní Americe a pracuje zde na místním golfovém hřišti. „V Iráku jsem byl dvakrát. Když jsem to zvládl tam, zvládnu i Údolí smrti,“ míní Heser. Jeho pracovní doba je od pěti ráno do jedné odpoledne, ale pokud je teplota vyšší, začíná již ve čtyři ráno. „V 4:00 je stále teplota mezi 37,7 – 40 stupni Celsia,“ vysvětlil Heser. Potřebnou vodu na údržbu golfového hřiště získává z podzemních pramenů a hřiště je zavlažováno každý den.

Dne 10. července 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota na světě 56,7 stupňů Celsia, ale podle odborníků tento údaj není správný. Podle historika Christophera Burta byla teplota naměřená v roce 1913 podezřelá, a to proto, že na okolních meteorologických stanicích byly uváděny teploty o pár stupňů nižší. Za spolehlivě naměřený je považován údaj detekovaný minulý týden v neděli, i když WMO teplotu stále ověřuje.

„Lidé se mě stále ptají, jaké to je tady žít. Nejlepší způsob, jak to popsat je ten, že když něco pečete v troubě a chcete to zkontrolovat, otevřete dvířka a z trouby se vyvalí horký vzduch. Přesně takhle tady vypadá život,“ popsal Heser, který chce v Údolí smrti už zůstat.

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Tálibán požádal o vystoupení ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN

22.09.2021 07:57 Islamistické hnutí Tálibán, které ovládá většinu afghánského území, požádalo o vystoupení svého…

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

Související:

Právě se děje

reklama