Pracujeme v noci, pot ani necítíte. Jak se žije na nejteplejším místě na Zemi?

Národní park Death Valley neboli Údolí smrti se nachází ve Východní Kalifornii. Nejníže položené místo v tomto údolí se nachází 86 metrů pod úrovní moře a zároveň se jedná o nejteplejší a nejsušší místo v Kalifornii, v USA a v celé Severní Americe. Nedávno zde byla naměřena teplota 54,4 stupně Celsia, podle mnoha odborníků vůbec nejvyšší naměřená teplota na Zemi za posledních více než sto let. Místní obyvatelé vypráví o tom, jaké to je žít na nejžhavějším místě na světě.

Silnice procházející Údolím smrti.
doporučujeme

Minulý týden byla zaznamenána nejvyšší teplota v oblasti plné kaňonů a písečných dun, která se nachází na hranici s Nevadou. Teplotu 54,4 stupňů Celsia stále ověřuje americká Světová meteorologická služba (WMO), ale zaměstnankyně parku tvrdí, že nepotřebuje odborníky, aby jí řekli, jestli byla teplota opravdu tak vysoká.

Brandi Stewartová žije v národním parku Death Valley už pět let a také zde pracuje. „Je tu takové horko, že mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla. Necítíte ani pot na kůži a není viditelný ani na šatech, protože se rychle vypařuje,“ řekla Stewartová pro BBC. Dodala, že když vylezete ven z klimatizované místnosti, je to jako kdyby vám do obličeje mířilo několik fénů na vlasy.

Klimatizace může představovat problém. Lidé se snaží udržovat své domovy v optimální teplotě, ale když teplota překročí určitou hranici, ani klimatizace nepomůže. Podle Stewartové si lidé po čase zvyknou a když teplota klesne pod 26 stupňů Celsia, místním obyvatelům se zdá, že je chladno.

Původní obyvatel Minnesoty Jason Heser se v roce 2019 přistěhoval na nejteplejší místo v Severní Americe a pracuje zde na místním golfovém hřišti. „V Iráku jsem byl dvakrát. Když jsem to zvládl tam, zvládnu i Údolí smrti,“ míní Heser. Jeho pracovní doba je od pěti ráno do jedné odpoledne, ale pokud je teplota vyšší, začíná již ve čtyři ráno. „V 4:00 je stále teplota mezi 37,7 – 40 stupni Celsia,“ vysvětlil Heser. Potřebnou vodu na údržbu golfového hřiště získává z podzemních pramenů a hřiště je zavlažováno každý den.

Dne 10. července 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota na světě 56,7 stupňů Celsia, ale podle odborníků tento údaj není správný. Podle historika Christophera Burta byla teplota naměřená v roce 1913 podezřelá, a to proto, že na okolních meteorologických stanicích byly uváděny teploty o pár stupňů nižší. Za spolehlivě naměřený je považován údaj detekovaný minulý týden v neděli, i když WMO teplotu stále ověřuje.

„Lidé se mě stále ptají, jaké to je tady žít. Nejlepší způsob, jak to popsat je ten, že když něco pečete v troubě a chcete to zkontrolovat, otevřete dvířka a z trouby se vyvalí horký vzduch. Přesně takhle tady vypadá život,“ popsal Heser, který chce v Údolí smrti už zůstat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook zakázal politické reklamy odkazující na zfalšování voleb v USA

01.10.2020 09:22 Americká technologická společnost Facebook zakázala na své vlajkové sociální síti a rovněž aplikaci…

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama