Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý úspěch, který bude mít velký dopad na další roky, konstatuje Fareed Zakaria, Politolog působící v think tanku Berggruen Institute. V komentáři pro server Washington Post za tento úspěch označuje proměnu očkovacího programu proti nemoci covid-19.

Vláda znovu funguje

Bidenova administrativa zřídila, případně rozšířila na 450 očkovacích center a v zemi jsou nyní očkováno na 2 miliony lidí denně, což je dvojnásobek oproti době, kdy současný prezident nastupoval do úřadu, konstatuje politolog. Zmiňuje prohlášení šéfa Bílého domu, že zajistil dostatek vakcín pro všechny dospělé Američany, kteří by měli být proočkováni v následujících třech měsících, což je nejrychlejší postup ze všech velkých zemí vyjma Británie.

Spojené státy aplikovaly na 80 milionů dávek vakcín, zatímco EU pouze 35 milionů a Čína 50 milionů, poukazuje Zakaria. Dodává, že jednu dávku dostalo minimálně 15 % Američanů, což je pětinásobek ve srovnání s Čínou.

"Ve zkratce, Biden Američanům a světu ukazuje, že americká vláda znovu funguje," pokračuje autor komentáře. Přiznává, že předchozí Trumpova administrativa si zaslouží pochvalu za operaci Warp Speed, která pomohla financovat vývoj vakcín, stejně jako si zaslouží pochvalu soukromý sektor, který ukázal zázračnou rychlost a efektivitu při vývoji očkovacích látek.

Bidenův předchůdce Donald Trump ovšem ponechal očkování na jednotlivých amerických státech, upozorňuje politolog. Zmiňuje slova šéfa Bidenova štábu Rona Kleina z loňského března, že Trumpova administrativa přistoupila k pandemii, masivní celostátní krizi, jako by Spojené státy nadále fungovaly na principu konfederace.

Trump tak činil ze dvou důvodů, míní politolog. Za první považuje skutečnost, že prezident viděl, že pandemie přinese obrovské problémy, za které nechtěl nést odpovědnost - hněv pramenící z lockdownů měli sklízet guvernéři jednotlivých států, zatímco úspěchy ekonomického zotavení jeho administrativa.

Druhý důvod je podle Zakarii hlubší: Republikáni dlouhé roky oslabovali federální vládu, když tvrdili, že je neschopná a dysfunkční, že Washington je hnízdem korupce a že soukromý sektor si dokáže se vším poradit lépe. Trumpovo úvodní řešení pandemie tak spočívalo v oslovení několika soukromých společností a oznámení, že ty rychle spustí testovací centra pro všechny obyvatele, připomíná politolog. Dodává, že skutečnost hodně zaostávala za těmito slovy.

Konec slavné Reaganovy fráze?

"Biden nastoupil do úřadu se záměrem zvrátit Trumpův přístup," pokračuje autor komentáře. Konstatuje, že nový prezident zdědil krizi a vydal dvousetstránkovou celostátní strategii, která kupříkladu nastínila, jak vláda využije své pravomoci a zdroje k urychlení očkování. Došlo tak k objednání milionů dodatečných vakcín a uplatnění zákona o obrané výrobě, který zajistil rychlé navýšení produkce, nastiňuje Zakaria. Doplňuje, že provoz očkovacích center posílila armáda, národní garda a další federální úřady, navíc vakcíny jsou rozesílány přímo do lékáren, z nichž se stala paralelní síť očkovacích míst.        

Výsledkem je masivní navýšení dodávek, výroby a aplikace vakcín a při troše štěstí Spojené státy brzy pokoří hranici tří milionů očkovaní denně, kvituje politolog. V té souvislosti podotýká, že takové vládní akce nejsou snadné, což platí v Americe dvojnásob, protože tamní politický systém je nastaven tak, aby bránil tyranii, nikoliv usnadňoval rychlé vládní jednání - moc je omezená, rozdělená a sdílená, rozpohybovat akci si žádá energii, odhodlanost a především víru ve vládu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Biden jasně čerpá ze své zkušenosti se stimulačním programem Obamovy administrativy, kde působil jako viceprezident, míní Zakaria. Připomíná, že Bidenův šéf štábu Klein v letech 2014-2015 koordinoval reakci na šíření eboly a nyní je v centru jeho pozornosti covid-19, přičemž Jeffrey Zients, Bidenův koordinátor boje s koronavirem, je zdatný manažer, který má velké zkušenosti ze soukromé i vládní sféry.

"Musíme pracovat každý den na všech detailech, ždímat personál, přesvědčovat, přemlouvat a nutit každého, aby se dostal na stejnou notu. Pro federální vládu pracují úžasní lidé - Federální úřad pro krizové řízení má například některé zázračné pracovníky -, ale ti musí být vedeni a řízeni. Lze toho dosáhnout. Odpovědí není, že to zvládne lépe konzultační skupina. Pro lidi, jako jsme my, kteří věří ve vládu, je prvořadý úkol přimět vládu fungovat," cituje Zakaria nejmenovaného představitele Bílého domu. Dodává, že kontrast s Trumpem je patrný, protože předchozí prezident nevnímal své poslání jako pečlivé řízení federálních úřadů.

Pro Trumpa bylo prezidentství televizní reality show a politika sérií symbolických gest, tvrdí politolog. Trump podle něj navazoval na širší názor na federální vládu, který v USA sílí od vietnamské války, aféry Watergate a do jisté míry projektu Velké společnosti a který shrnul ve svém inauguračním projevu prezident Ronald Reagan: "Vláda není řešení našich problémů; vláda je problém."

Biden může ukázat, že se Reagan mýlil, soudí Zakaria. Připomíná, že právě vláda dostala člověka na měsíc a vytvořila internet a i v dnešním světě existují klíčové výzvy, které dokáže vyřešit pouze dobře vedená a řízená vláda.

Související

Bill Clinton na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024) Glosa

Události Petra Nutila: Prezidentský díl, tentokrát s příchutí Ameriky

Milí čtenáři, pravidelné shrnutí událostí týdne, obvykle těch divných, absurdních, nebo aspoň takových, které nejdou přehlédnout, přichází tento týden se zpožděním. Za něj se vám omlouvám, nicméně bych rád dodal, že bylo způsobeno mou nepřítomností na evropském kontinentu, respektive pracovní cestou do Ameriky. Snad mi to odpustíte. I tak jsem ale zdálky pozoroval, co se v té naší zemičce (kterou, jak jsem zjistil, Američané buď znají jako Československo, nebo vůbec), vlastně dělo. Nebylo toho úplně málo, takže pojďme na to. 

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké) Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy