Nové studie o koronaviru: povzbudivá zjištění, vědci jsou však obezřetní

NÁZOR - Pandemie covid-19 rozsévá smrt, utrpení a ekonomickou spoušť po celém světě, uvádějí George Q. Daley, děkan Harvard Medical School, tamní vyučující biolog Michael Springer a profesor medicíny Stephen Elledge z bostonské Brigham and Women's Hospital. V komentáři pro server Washington Post deklarují, že zadržení tohoto smrtícího pochodu vyžaduje odpovědět na mnoho otázek, z nichž většinu teprve začínáme rozkrývat.

Skvělá, ale nepotvrzená zpráva

Jedny z nejdůležitějších otázek zní, kolik lidí se nakazilo a kolik z nich zemře, tedy zda smrtnost dosahuje 20 % či 0,1 %, konstatují odborníci. Dodávají, že dvě nedávné studie z Kalifornie zkoumající protilátky v tamní populaci naznačují, že virus je méně smrtelný, než mnozí soudili, ale přesto je na místě obezřetnost, protože závěry nebyly potvrzeny a s tím je nutné k nim přistupovat.

Uvedené studie proběhly v oblastech Santa Clara a Los Angeles a mohou být jistým varovným prstem, upozorňují vědci. Poukazují, že podle výsledků mohl být počet nakažených padesátinásobně až pětaosmdesátinásobně vyšší, než se předpokládalo a pokud to platí, smrtnost nového koronaviru by se pohybovala okolo 0,12-0,2 %, podobně jako u chřipky.

"To by byla skvělá zpráva, ale dokud se neukáže opak, k těmto zjištěním by se mělo přistupovat jako přinejlepším předběžným," nabádají experti. Za důvod označují skutečnost, že ani jedna ze studií neprošla standardním recenzním řízením, jedna se objevila v předtiskové verzi a další, která již není dostupná online, byla pouze vytěžena pro tiskovou zprávu.  

Naneštěstí se těmto neověřeným zprávám dostává velká mediální pozornost a vítají je ti, kteří usilují o rychlé uvolnění aktuálních karanténních opatření a spěchají s opětovným spuštěním ekonomiky, poukazují Daley, Elledge a Springer. Doplňují, že to může oslabit důvěru veřejnosti v současná ochranná opatření.

S ohledem na katastrofální dopad opětovného šíření smrtící epidemie, které by mohlo přinést miliony obětí, je nutno s uvedenými zjištěními nakládat velmi opatrně, bez ohledu na jejich svůdnost, zdůrazňují vědci. Nabádají proto politiky a veřejnost, aby se nadechli a k uvedeným studiím přistoupili se zdravou mírou skepse.

Autory komentáře znepokojuje metodologie uvedených studií. Upozorňují, že obě vycházejí z komerčně dostupných rychlotestů, které vykazují značnou chybovost. Výzkumníci se spolehli na omezené množství kontrolních testů provedených výrobcem, na základě čehož tvrdí, že chybovost v pozitivitě je jen 0,5 %, ale nezávislé analýzy stejných testů naopak ukazují, že chybovost mohla být tak vysoká, že výsledky studie jsou naprosto nerelevantní, varují Daley, Elledge a Springer.

Druhým problémem je skutečnost, že výzkumníci hledali dobrovolníky na sociálních sítích, což může vést k nereprezentativnímu vzorku, protože se k testování mnohdy přihlásili jedinci, kteří z mnoha důvodů chtěli opustit domov a otestovat se, například proto, že dříve pozorovali symptomy nemoci nebo provozovali aktivity, během kterých se mohli nakazit, poukazují experti. To podle nich může vést k zavádějícímu, vyššímu počtu pozitivních nálezů.

Složitá rovnice

Třetí důvod ke skepsi spočívá v tom, že výzkumníci měřili přesnost diagnostických testů pomocí jiného typu krve - srovnávali zmražené krevní vzorky odebrané před pandemií a čerstvou krev dobrovolníků získanou odběrem z prstu, vysvětlují odborníci. Vyzdvihují, že taková krev není stejná a biochemické rozdíly mohou přesnost výsledků zkreslit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato zjištění také zakrývají nezpochybnitelnou skutečnost, že nemocniční jednotky intenzivní péče v nejvíce zasažených městech zahltili pacienti s vážný průběhem covid-19," pokračují vědci. Konstatují, že k tomu u sezónní chřipky nedochází, a proto uvolnění karantény před imunizací větší části populace může skončit přeplněním nemocnic.  

Jako příklad uvádějí Daley, Elledge a Springer město New York, kde se podle zdravotníků nakazilo až 21 % obyvatel, přičemž tak vysoký počet sice převyšuje míru chybovosti testů, ale není vyloučený, jelikož jde o epicentrum pandemie se 17 tisíci oběťmi. Pokud bychom přistoupili na odhady, že nemocí se nakazí 40-70 % Američanů, pak by tato smrtnost okolo 1 % znamenala 1,4-2,3 milionu mrtvých ve Spojených státech, což se příliš neliší od původních předpovědí počtu obětí bez zmírňujících opatření, ať již vakcinace či omezení mezilidského kontaktu, upozorňují experti.

"A to nepočítáme přeživší se závažným srdečním, plicním, ledvinovým a neurologickým poškozením," pokračují vědci. Deklarují, že zvažování opatření, která vyvažují životy a nutnou obživu, je mimořádně složité, nelze upřednostnit jedno na úkor druhého a volba musí být založena na tvrdých důkazech a patřičné pokoře, protože vědecké důkazy nejsou v této rovnici jedinou proměnou, i když jsou klíčové.

Rozhodnutí o lidských životech by měla vycházet z vědy, ověřené a průkazné, apelují odborníci. Domnívají se, že pochopitelná touha vrátit se k normálnímu životu nemůže být vyslyšena na úkor našeho budoucího zdraví a prosperity.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 14 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 35 minutami

před 50 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy