Jak zabránit opakování celosvětové krize z roku 2008? Ekonom má jasno

NÁZOR - V době globální ekonomické a finanční krize jsou zbožná přání a stranický boj sotva moudrou hospodářskou strategií, deklaruje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute varuje, že přesně k tomu se ale uchyluje současná americká administrativa, která jen neochotně uznává, že ekonomika Spojených států míří do recese, a připouští jen vlastní přístup k podpoře hospodářství.

Výzva epických rozměrů

Neschopnost pochopit závažnost ekonomických výzev a získat nadstranickou podporu pro rychlou a odvážnou fiskální podporu posiluje pravděpodobnost, že se může opakovat velká recese z let 2008 a 2009, obává se odborník. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump zatím neustále připomíná americké veřejnosti stranickým slovníkem, že ekonomika USA je silná a svět jen závidí.

Trump tak činí navzdory skutečnosti, že americké akciové trhy ztratily již třetinu hodnoty, i signálům, že na úvěrových trzích se hromadí stres a nad zbytkem světové ekonomiky se zatahují temné mraky, uvádí Lachman. Konstatuje, že momentálně není čas na vychvalování ekonomického výhledu či stranický boj, jelikož americká i světová ekonomika čelí výzvě "epických rozměrů".

"V důsledku může americkou i globální ekonomiku čekat nejtvrdší ekonomické přistání, pokud se tyto výzvy brzy nesetkají s odvážnou a koordinovanou mezinárodní ekonomicko-politickou reakcí," píše expert. Znepokojuje ho především výhled americké i globální ekonomiky, který se objevil ještě před šokem vyvolaným závažností pandemie koronaviru.

Momentálně jsou v Číně, Itálii, Japonsku či Španělsku desítky milionů doslova zavřených pracovníků, což má za následek, že tyto ekonomiky se prakticky zastavily, vysvětluje Lachman. Dodává, že pracovníci začínají být zavíráni doma i ve Spojených státech a zbytku Evropy, navíc byly narušeny dodavatelské řetězce, jak je zpřísňováno místní i mezinárodní cestování.

To by představovalo důvod k obavám i v době, kdy je globální ekonomika silná na finančních trzích panuje rovnováha, což nyní zdaleka neplatí, konstatuje ekonom. Uvádí, že koronavirus udeřil přesně v době, kdy 90 % ekonomik světa zažívalo zpomalení, a ve chvíli, kdy byla hodnota amerických akcií na enormních úrovních, kterých dosáhla jen třikrát za posledních sto let, a americké i světové úvěrové trhy silně podceňovaly riziko platební neschopnosti.  

Bublina praskla

"V této fázi by mělo být jasné, že epidemie koronaviru propíchla světovou akciovou bublinu, odstartovala náhlé přecenění úvěrů, což může vyústit v celosvětovou úvěrovou krizi a vést k masivní repatriace kapitálových toků z rozvíjejících se tržních ekonomik," pokračuje Lachman. Podotýká, že tento proces již stál americké domácnosti 9 bilionů dolarů a vedl ke zvýšení nákladů na úvěry pro podniky.

Proto je naivní si myslet, že bez odvážné ekonomicko-politické akce dojde k rychlému ozdravení americké i světové ekonomiky, jakmile začne epidemie koronaviru slábnout, tvrdí odborník. Dodává, že velmi pravděpodobná souběžná recese světové ekonomiky doplněná zhroucením akciových a finančních trhů si žádá nejodvážnější a maximálně koordinovaná ekonomicko-politická opatření.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nástin objemu finanční podpory, kterou může potřebovat jen americká ekonomika, poskytuje ekonomický model americké centrální banky FED, který zjistil, že propad cen akcií stál doteď americké hospodářství 2 % HDP, uvádí expert. Konstatuje, že pokud přičteme škody, které působí krize na finančních trzích, dojdeme k záchrannému balíku mnohem vyššímu, než je 850 miliard dolarů, které nyní navrhuje Trumpova administrativa.

Je povzbudivé, že americká administrativa o podpůrném balíku alespoň mluví, ale je sporné, zda je dostatečně velký a zda získá potřebnou podporu napříč politickým spektrem v Kongresu, poukazuje ekonom. Za zklamání označuje fakt, že Spojené státy se nepostavily do čela celosvětově koordinovaných opatření k řešení toho, co zjevně není pouze americkou, ale světovou ekonomickou krizí.

V říjnu 2008 bylo nutné skutečné zhroucení amerických akciových trhů, aby se v USA našla podpora pro záchranný program známý jako TARP, upozorňuje Lachman. Doufá, že tentokrát politici odloží stranické zájmy a rychle schválí dobře cílený, dostatečně velký fiskální záchranný balík, který může nejen Spojené státy ušetřit opakování velké ekonomické recese z let 2008 a 2009.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomická krize Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy