Jak zabránit opakování celosvětové krize z roku 2008? Ekonom má jasno

NÁZOR - V době globální ekonomické a finanční krize jsou zbožná přání a stranický boj sotva moudrou hospodářskou strategií, deklaruje ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute varuje, že přesně k tomu se ale uchyluje současná americká administrativa, která jen neochotně uznává, že ekonomika Spojených států míří do recese, a připouští jen vlastní přístup k podpoře hospodářství.

Ekonomický propad, ilustrační fotografie

Výzva epických rozměrů

Neschopnost pochopit závažnost ekonomických výzev a získat nadstranickou podporu pro rychlou a odvážnou fiskální podporu posiluje pravděpodobnost, že se může opakovat velká recese z let 2008 a 2009, obává se odborník. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump zatím neustále připomíná americké veřejnosti stranickým slovníkem, že ekonomika USA je silná a svět jen závidí.

Trump tak činí navzdory skutečnosti, že americké akciové trhy ztratily již třetinu hodnoty, i signálům, že na úvěrových trzích se hromadí stres a nad zbytkem světové ekonomiky se zatahují temné mraky, uvádí Lachman. Konstatuje, že momentálně není čas na vychvalování ekonomického výhledu či stranický boj, jelikož americká i světová ekonomika čelí výzvě "epických rozměrů".

"V důsledku může americkou i globální ekonomiku čekat nejtvrdší ekonomické přistání, pokud se tyto výzvy brzy nesetkají s odvážnou a koordinovanou mezinárodní ekonomicko-politickou reakcí," píše expert. Znepokojuje ho především výhled americké i globální ekonomiky, který se objevil ještě před šokem vyvolaným závažností pandemie koronaviru.

Momentálně jsou v Číně, Itálii, Japonsku či Španělsku desítky milionů doslova zavřených pracovníků, což má za následek, že tyto ekonomiky se prakticky zastavily, vysvětluje Lachman. Dodává, že pracovníci začínají být zavíráni doma i ve Spojených státech a zbytku Evropy, navíc byly narušeny dodavatelské řetězce, jak je zpřísňováno místní i mezinárodní cestování.

To by představovalo důvod k obavám i v době, kdy je globální ekonomika silná na finančních trzích panuje rovnováha, což nyní zdaleka neplatí, konstatuje ekonom. Uvádí, že koronavirus udeřil přesně v době, kdy 90 % ekonomik světa zažívalo zpomalení, a ve chvíli, kdy byla hodnota amerických akcií na enormních úrovních, kterých dosáhla jen třikrát za posledních sto let, a americké i světové úvěrové trhy silně podceňovaly riziko platební neschopnosti.  

Bublina praskla

"V této fázi by mělo být jasné, že epidemie koronaviru propíchla světovou akciovou bublinu, odstartovala náhlé přecenění úvěrů, což může vyústit v celosvětovou úvěrovou krizi a vést k masivní repatriace kapitálových toků z rozvíjejících se tržních ekonomik," pokračuje Lachman. Podotýká, že tento proces již stál americké domácnosti 9 bilionů dolarů a vedl ke zvýšení nákladů na úvěry pro podniky.

Proto je naivní si myslet, že bez odvážné ekonomicko-politické akce dojde k rychlému ozdravení americké i světové ekonomiky, jakmile začne epidemie koronaviru slábnout, tvrdí odborník. Dodává, že velmi pravděpodobná souběžná recese světové ekonomiky doplněná zhroucením akciových a finančních trhů si žádá nejodvážnější a maximálně koordinovaná ekonomicko-politická opatření.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nástin objemu finanční podpory, kterou může potřebovat jen americká ekonomika, poskytuje ekonomický model americké centrální banky FED, který zjistil, že propad cen akcií stál doteď americké hospodářství 2 % HDP, uvádí expert. Konstatuje, že pokud přičteme škody, které působí krize na finančních trzích, dojdeme k záchrannému balíku mnohem vyššímu, než je 850 miliard dolarů, které nyní navrhuje Trumpova administrativa.

Je povzbudivé, že americká administrativa o podpůrném balíku alespoň mluví, ale je sporné, zda je dostatečně velký a zda získá potřebnou podporu napříč politickým spektrem v Kongresu, poukazuje ekonom. Za zklamání označuje fakt, že Spojené státy se nepostavily do čela celosvětově koordinovaných opatření k řešení toho, co zjevně není pouze americkou, ale světovou ekonomickou krizí.

V říjnu 2008 bylo nutné skutečné zhroucení amerických akciových trhů, aby se v USA našla podpora pro záchranný program známý jako TARP, upozorňuje Lachman. Doufá, že tentokrát politici odloží stranické zájmy a rychle schválí dobře cílený, dostatečně velký fiskální záchranný balík, který může nejen Spojené státy ušetřit opakování velké ekonomické recese z let 2008 a 2009.  

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

USA s podpisem Bidena ratifikovaly přihlášky severských zemí do NATO

09.08.2022 21:31 Spojené státy dnes dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po…

Ve USA zřejmě ustupuje zatím poslední vlna covidu-19

09.08.2022 20:59 Ve Spojených státech od konce července klesají počty nově registrovaných infekcí koronavirem, což…

Exprezident Trump tvrdí, že jeho rezidenci na Floridě prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Blinken: Pokud Rusko bude šikanovat Ukrajinu a nikdo se jí nezastane,…

08.08.2022 21:23 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA poskytnou Ukrajině 4,5 miliardy dolarů a další vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:09 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Trump si přál, aby jeho generálové k němu byli stejně loajální jako ti…

08.08.2022 18:26 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Senát USA schválil Bidenův sociální a klimatický balík

07.08.2022 22:06 Aktualizováno Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea…

V Mexiku bojují s časem, snaží se vysvobodit horníky ze zatopeného dolu

07.08.2022 20:27 Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z…

Biden končí izolaci, měl druhý den po sobě negativní test na covid

07.08.2022 15:59 Americký prezident Joe Biden má druhý den po sobě negativní test na koronavirus, a ukončil proto…

Biden měl po opakované nákaze negativní test na koronavirus

06.08.2022 19:11 Americký prezident Joe Biden měl dnes negativní test na nemoc covid-19, která se mu koncem července…

Související:

Právě se děje

reklama