Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým závěrům

NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko v něm reaguje na některé dotazy ze strany médií, jaká je role Moskvy v současných amerických nepokojích.

Automatizované stereotypy

Američtí novináři se zjevně zabývají tím, jakou roli hraje Rusko při podněcování aktuálních násilností a jak si Rusové užívají pohled na hořící Ameriku, uvádí profesor. Považuje to však za smutný doklad existence automatizovaných stereotypů.

"Pochopitelně, můžete naprosto počítat s tím, že Moskva toto použije, až bude Amerika příště chtít poučovat Rusko o lidských právech a zneužívání policie a jsem si jistý, že existují příklady toxické propagandy na obou stranách (sporu), které vyzdvihují na Rusko napojené či s ním sympatizující kanály," píše Galeotti. Zároveň nevidí žádný důkaz o ničem závažnějším.

Tvrzení, že americkým policistům vymyla mozky ruská vojenská rozvědka a přiměla je k násilí a zneužívání pravomocí, ovšem odborník označuje za téměř bláznivé nesmysly, které spíše vypovídají o současné zoufalé snaze nalézt vnější síly, na které lze svalit vinu za dění ve Spojených státech.

Profesora naopak zaráží, že ruská média jsou ohledně dění v USA relativně zdrženlivá a drží se faktů, přičemž větší pozornosti se dostává například i letu vesmírné lodi Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX.

Vládní deník Rossijskaja Gazeta přinesl titulek "Trump se během nepokojů ve Washingtonu ukryl v bunkru", a také další deník blízký ruské vládě, Izvěstija, který má ve zvyku často poštvávat, otiskl poměrně věcný článek pod titulkem "Více než 4 tisíce zatčených během nepokojů ve Spojených státech", nastiňuje expert.

Bulvární list Komsomolskaja Pravda přinesl jiný, osobnější pohled v rozhovoru s Ninou, Ruskou žijící v Minneapolisu, kde stávající nepokoje vypukly, poukazuje Galeotti. Konstatuje, že v článku se píše, že město se Nině nikdy nejevilo jako nebezpečné a problematické či příliš zasažené koronavirem, a přestože dívka popisuje aktuální situaci jako "pogromy", tento značně emotivní výraz se ale neliší od toho, o čem mluví jiní očití svědci, ani není zřetelně zaujatý.     

"Nevím, jak reagovat. Na jednu stranu je na vině policie. Na druhé straně nepodporuju tyto nepokoje," cituje profesor z článku.

Primitivní úvahy

Noviny Moskevskj Komsomolec se obrátily se žádostí o expertní komentář na Valerije Gurbuzova, ředitele Ústavu pro Spojené státy a Kanadu, který otiskly s tázavým titulkem "Kdo může ukončit nepokoje v USA?", poukazuje Galeotti. Překvapila ho opět vyváženost článku, který mimo jiné uvádí, že americký prezident Donald Trump má pověst rasisty a zřejmě se pokusí událostí využít ve svůj prospěch, ale za aktuální situaci nenese jasnou zodpovědnost.

"To, co se děje dnes, se dělo i dříve a jsem přesvědčen, že se to bude během tohoto století čas od času opakovat a že nejhlubší důvody stále spočívají ve skutečnosti, že problémy černošského obyvatelstva v Americe nabyly do značné míry vyřešeny," cituje expert z Gurbuzovova článku. Nevidí nic, v čem by nesouhlasil.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Gurbuzov také na otázku, co říká tvrzení, že v amerických událostech má prsty Rusko, korektně odpověděl, že takové úvahy jsou velmi primitivní, ale jde o požadavek doby, upozorňuje profesor. Zmiňuje Gurbuzovova slova, že důkazy o údajných ruských zásazích jsou zjevně povrchní a jde projev o dočasné mánie, který není příliš překvapivý.

Ekonomický list Vedomosti se situaci ve Spojených státech výrazněji nevěnuje, zatímco podobně orientovaný Kommersant naznačuje, že "Amerika začíná být z nepokojů unavená", uvádí odborník. Dodává, že to sotva zní jako škodolibá radost.

"Mohl bych pokračovat a jsem si jistý, že tón bude zcela odlišný v některých televizních programech - ačkoliv ty jsou často spíše zábavné a pouze naaranžované jako zpravodajské analýzy," píše profesor. Z toho vyvozuje dvě zjištění: Zaprvé, ruská média nemají škodolibou radost z dění ve Spojených státech, a zadruhé, ruská média se o toto dění příliš nezajímají.       

Související

Na okraji Minneapolisu pokračovaly nepokoje

Na okraji Minneapolisu třetím dnem pokračovaly nepokoje

U policejního velitelství v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu v úterý třetím dnem v řadě protestovaly stovky lidí kvůli nedělnímu zásahu strážníků, při kterém zemřel 20letý černoch Daunte Wright.
Policie USA

Trumpovi příznivci protestovali i v dalších amerických městech

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Demonstrace v USA Rusko USA (Spojené státy americké) George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy