Jako Nikulin. V USA odsoudili ruského hackera, kterého vydalo Španělsko

Americký federální soud poslal na čtyři roky do vězení ruského programátora Stanislava Lisova. Oznámila to dnes agentura TASS, podle níž se Lisov už dříve přiznal k účasti na hackerském spiknutí s cílem okrást americké finanční instituce o miliony dolarů. Vzhledem k době strávené ve vazbě by měl za čtyři nebo pět měsíců vyjít na svobodu, kde jej bude čekat okamžitá deportace do Ruska.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Soudkyně newyorského soudu při vynášení verdiktu uvedla, že ze 48 měsíců je ochotna Lisovovi odečíst 15 procent vzhledem k dobrému chování za mřížemi, kde strávil už tři roky, a s přihlédnutím k těžkému dětství a k tomu, že musel přečkat patrně nehumánní podmínky ve španělském vězení.

Lisov byl ve Spojených státech obviněn z účasti na vývoji škodlivého softwaru NeverQuest, s jehož pomocí mohli hackeři pronikat do počítačových sítí a krást informace z bankovních serverů včetně osobních dat a údajů z kreditních karet. V lednu 2017 španělská policie zadržela Lisova na žádost americké justice na barcelonském letišti a v srpnu téhož roku španělský soud schválil jeho vydání do USA.

Lisov by podle rozsudku měl zaplatit pokutu 50.000 dolarů (téměř 1,2 milionu Kč) a uhradit způsobenou škodu 480.000 dolarů (přes 11 milionů Kč). "Svůj talent byste měl uplatňovat v rámci legálních cílů," poradila odsouzenci soudkyně.

Obhájce Arkadij Buch novinářům řekl, že jeho klient nemá dost peněz, aby tyto závazky uhradil. Rozsudek však označil za velké vítězství obhajoby. Lisovovi totiž zprvu hrozilo až 35 let vězení, ale nejspíš už na jaře ho deportují do vlasti, kde se shledá se svou rodinou.

Lisov před vynesením rozsudku prohlásil, že svých činů hluboce lituje, a slíbil, že už nikdy nevstoupí na "strašlivou cestu" zločinu a poučí se z této "tvrdé lekce".

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inspekce si posvítila na FBI kvůli vyšetřování Trumpa. Mělo politický…

09.12.2019 20:57 Aktualizováno Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Trump čelí dalšímu obvinění, porušil prý přísahu

09.12.2019 17:23 Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama