Je nutné vymýtit policejní rasismus. Zákrok proti Blakeovi byl přemrštěný, soudí OSN

Dění kolem postřeleného amerického černocha Jacoba Blakea znovu ukázalo nezbytnost vymýtit rasismus z policejních řad. Prohlásil to dnes podle agentury AFP mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

Blakea o minulém víkendu vážně zranila policejní střelba ve městě Kenosha v americkém státě Wisconsin. Ve městě se zhruba stem tisíc obyvatel následně propukly protesty, které se neobešly bez žhářství a vandalismu. V noci z úterý na středu se v ulicích Kenoshy dokonce střílelo. Sedmnáctiletý mladík zastřelil dva protestující a třetího zranil.

"Tato vskutku tragická epizoda znovu potvrzuje nezbytnost naléhavého působení směrem k vymýcení pojítek mezi strukturálním rasismem a udržováním pořádku," řekl mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville na dnešní tiskovém brífinku.

zdroj: YouTube

Strážci zákona zasahovali u domácí hádky, podle agentury Reuters je nejspíš zavolala Blakeova přítelkyně. Jeden z policistů, Rusten Shesky, Blakea sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit.

"Podle záběrů, které jsou k dispozici a které jsme dosud viděli, policie patrně proti Jacobu Blakeovi použila nadměrnou sílu," řekl Colville. "Nezdá se, že by příslušníci pořádkových sil respektovali mezinárodní normu vztahující se na záměrné použití smrtící síly s pomocí střelné zbraně," dodal mluvčí. Kromě toho je podle něj velmi pravděpodobné, že použití síly bylo v tomto případě "diskriminační povahy".

Případ opět oživil vlnu bezprecedentního lidového hněvu, která zasáhla USA po brutálním policejním zákroku proti černochovi Georgi Floydovi v květnu v Minneapolisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama