"Je to výsledek jedovaté politiky dezinformací." Obama, Clinton i Bush viní Trumpa z násilí ve Washingtonu

Násilí ve washingtonském Kapitolu, který ve středu odpoledne na několik hodin obsadili příznivci současného prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických
doporučujeme

"Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně," uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde podvod.

"Je to odporný a srdcervoucí pohled," uvedl Bush. "Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice," dodal s tím, že násilí v Kapitole rozpoutali "lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje".

V Kapitole ve středu zasedly obě komory amerického Kongresu, aby zde projednaly potvrzení výsledku prezidentských voleb. Schůze byla přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu a dostali se do budovy. Při následných potyčkách bylo několik lidí zraněno a jedna žena zemřela.

"Historie si bude oprávněně pamatovat dnešní násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy," uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením. "Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu," dodal Obama.

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky "jedovaté politiky", dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. "Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu, kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb," napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

Světoví lídři jsou šokovaní děním ve Washingtonu

"Kongres Spojených států je chrámem demokracie. Být svědkem výjevů z Washingtonu je šok. Věříme, že Spojené státy zajistí poklidné předání moci Joeu Bidenovi," napsal předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na v listopadu zvoleného prezidenta.

O poklidném předání moci promluvila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Věřím v sílu amerických institucí a demokracie. Středobodem je poklidné předání moci. Joe Biden vyhrál volby. Těším se, až s ním jako s dalším prezidentem Spojených států budu spolupracovat," uvedla předsedkyně.

Za "útok na demokracii" označil středeční dění švédský premiér Stefan Lofven a podobně jako předsedkyně norské vlády Erna Solbergová velkou část zodpovědnosti připsal Trumpovi a některým zákonodárcům. Irský ministr zahraničí Simon Coveney násilí v americké metropoli popsal jako "záměrný útok na demokracii od současného prezidenta a jeho podporovatelů, kteří se snaží zneplatnit svobodné a spravedlivé volby".

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil naději, že Bidenova administrativa překoná napětí v americké společnosti a Američany sjednotí. Turecké ministerstvo zahraničí vyzvalo ke klidu a k použití zdravého rozumu.

Nepokoje na půdě nejvyšších amerických institucí odsoudil také šéf venezuelské diplomacie Jorge Arreaza. "Venezuela ... odsuzuje politickou polarizaci a doufá, že Američané se vydají na novou cestu směrem ke stabilitě a sociální spravedlnosti. Argentinský prezident Alberto Fernández zároveň vyjádřil i podporu zvolenému prezidentovi Bidenovi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama