Jen chřipka, tvrdí dál Bolsonaro a účastní se protestů. Brazílie je ale blízko kolapsu

V Brazílii začíná epidemie nemoci covid-19 dosahovat obřích rozměrů. Zodpovídá za to i prezident Jair Bolsonaro, který chorobu dál přirovnává k chřipce a dokonce se účastní protestů proti karanténě. Zdravotnictví v zemi je přitom blízko kolapsu.

Diskuze zablokovaná

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Brazílie se během několika málo dní dostala s počtem přes 300 tisíc pozitivních na covid-19 na třetí příčku nejvíce zasažených zemí. Systém zdravotní péče se hroutí a úmrtí prudce stoupají. Přesto brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítá pokyny k distancování a účastní se protestů proti karanténě. „Lidé chtějí především svobodu, demokracii a respekt,“ míní Bolsonaro a místo řešení krizového plánu dělá kliky se svými příznivci.

Bruno Covas, starosta jednoho z nejlidnatějších měst v zemi Sao Paula, varoval před kolapsem zdravotnické péče. Podle jeho slov se bude město brzy nacházet na hranici svých možností v případě, že lidé nezačnou dodržovat karanténní opatření.

„Musíme se rozhodnout, zda chceme testovat limity, nebo budeme opatrní a budeme přísně dodržovat sociální izolaci. Jinak se zdravotní systém úplně rozpadne, už v současné době jsme tomu blíž, než bychom si přáli,“ řekl Covas pro CNN. Osud města Sao Paulo se podobá New Yorku nebo Madridu, v současné době se tu nachází jedna šestina pozitivních případů covid-19 v celé Brazílii a s tím souvisí i nejvyšší počet úmrtí.

Ačkoliv město vyhlásilo karanténu již v březnu a zhruba 60 % obyvatelstva ji dodržovalo, v několika posledních týdnech lidé vycházejí do ulic, protože prezident Boltosaro opakovaně nazývá covid-19 jen „malou chřipkou“ a naléhá na podniky, aby znovu otevřely. Dokonce se objevuje na protestech obyvatelstva proti karanténě.

Po opakovaných výzvách brazilských úředníků, aby lidé dodržovali ochranná opatření, byl Bolsonaro viděn na několika veřejných shromážděních, jak pózuje pro fotografy a hází děti do vzduchu. Bolsonaro je často označován za nacionalistu a populistu. Svými postoji si u médií získal přezdívku „brazilský Trump“ a několikrát se v minulosti pochvalně vyjádřil o vojenské diktatuře.

Proto v prezidentském paláci přivítal skupinu mužů v uniformách, kteří chtěli prezidentovi projevit podporu a po krátké modlitbě za Brazílii si s prezidentem udělali několik kliků a u toho vykřikovali „Bolsonaro, to jsme my“.

Již druhý ministr zdravotnictví Nelson Teich rezignoval kvůli rozporům s Bolsonarem ohledně řešení současné zdravotnické krize i kvůli prezidentově touze užívat hydroxychlorochin jako možnou léčbu. Teich byl jmenován před měsícem, aby nahradil Luize Henrique Mandettu, který rezignoval poté, co Bolsonaro odmítl přijmout sociální distancování.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v mexickém odvykacím centru: Deset mrtvých

07.06.2020 10:10 V centru pro léčbu drogové závislosti v mexickém státě Guanajuato zahynulo při sobotní střelbě…

V Brazílii za poslední den zemřelo s covidem-19 přes 900 osob

07.06.2020 08:00 V Brazílii za uplynulý den přibylo přes 27.000 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet…

Chovat prasata v USA? Dříve těžké, dnes prakticky nemožné

07.06.2020 07:54 Al Wulfekuhle byl ještě malý, když se začal starat o prasata a pomáhal otci na malé rodinné farmě.…

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy