Obamacare rozděluje demokraty: Joe Biden v debatě napadl Sanderse

Dosavadní favorit zápasu o demokratickou nominaci do prezidentských voleb, bývalý viceprezident Joe Biden (76) se v televizní debatě ze svými soupeři zkritizoval plán senátora Bernieho Sanderse na zavedení zdravotního pojištění pro všechny Američany. Kromě samého Sanderse (78) plán hájila senátorka Elisabeth Warrenová (70).

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
doporučujeme

Při dnešní, v pořadí třetí televizní debatě demokratů, tentokráte v Houstonu, se stalo vůbec poprvé, co se všichni tři hlavní uchazeči sešli na scéně, poznamenala stanice BBC na svém webu.

zdroj: YouTube

Z dvou desítek kandidátů o stranickou nominaci, o které se rozhodne v červenci, se na scénu probojovalo deset. Zdravotní pojištění patřilo k hlavním tématům i dvou předchozích debat.

Joe Biden napadal uskutečnitelnost Sandersova plánu, Sanders a Elisabeth Warrenová jej hájili. Do těchto nejvíce levicových kandidátů se ale pustili i další umírnění kandidáti. Biden kritizoval Sandersův plán jako příliš drahý, než aby fungoval. Země by se podle něj měla spíše zaměřit na zlepšení systému zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, jehož systém byl známý jako Obamacare.

Warrenová argumentovala, že rodiny si sotva poradí s přemrštěnými účty za zdravotní péči a jedině bohatší jedinci a společnosti by z plánu nejraději viděli jen zvýšené náklady.

V úvodních poznámkách demokratických kandidátů se terčem výpadů stal prezident Donald Trump, kterému vytýkali, že rozděluje Američany, a obviňovali jej z rasismu.

"Houstone, máme problém," použila senátorka Amy Klobucharová známé hlášení z paluby vesmírné lodi do řídícího střediska. Zdůraznila však, že demokraté musí spíše sjednocovat než rozdělovat a že prioritou je Trumpova porážka. Podnikatel Andrew Yang zase ohlásil, že použije dary na svou volební kampaň ke spuštění "dividendy svobody" ve výši tisíce dolarů měsíčně (asi 23.000 Kč), které každý měsíc zašle deseti náhodně vybraným americkým rodinám. Ostatní uchazeči se pousmáli.

Syn přistěhovalce z Tchaj-wanu Yang se zasazuje za zavedení "univerzálního příjmu", který by náležel každému občanovi. Není moc známý, a tak v průzkumech má podporu tří procent dotázaných.

Pro méně známé uchazeče představovala televizní debata možnost, jak se blýsknout a dostat se více do popředí zájmu pět měsíců před prvními primárkami v Iowě. Bidenovi, který býval viceprezidentem za Baracka Obamy, poskytla příležitost rozptýlit pochyby o své fyzické a duševní formě, které vyvolaly během léta jeho chyby a zmatené nápady, poznamenala agentura AFP s tím, že favorit vstoupil do debaty dravě. Biden s podporou téměř 27 procent dotázaných vede v průzkumech. Republikánský prezident Donald Trump předpovídá, že jeho soupeřem v klání o Bílý dům bude právě Biden, pokud se nedopustí nějaké velké chyby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump chce Američanům s koronavirem zakázat vstup do USA. Odporuje to…

11.08.2020 15:36 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje zavedení nových pravidel pro vstup do…

Termín summit G7 nejistý. Trump ho chce až po prezidentských volbách a s…

11.08.2020 14:28 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že zřejmě svolá setkání lídrů zemí rozvinutých…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

11.08.2020 09:25 Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama