Obamacare rozděluje demokraty: Joe Biden v debatě napadl Sanderse

Dosavadní favorit zápasu o demokratickou nominaci do prezidentských voleb, bývalý viceprezident Joe Biden (76) se v televizní debatě ze svými soupeři zkritizoval plán senátora Bernieho Sanderse na zavedení zdravotního pojištění pro všechny Američany. Kromě samého Sanderse (78) plán hájila senátorka Elisabeth Warrenová (70).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr., 47. viceprezident USA
doporučujeme

Při dnešní, v pořadí třetí televizní debatě demokratů, tentokráte v Houstonu, se stalo vůbec poprvé, co se všichni tři hlavní uchazeči sešli na scéně, poznamenala stanice BBC na svém webu.

zdroj: YouTube

Z dvou desítek kandidátů o stranickou nominaci, o které se rozhodne v červenci, se na scénu probojovalo deset. Zdravotní pojištění patřilo k hlavním tématům i dvou předchozích debat.

Joe Biden napadal uskutečnitelnost Sandersova plánu, Sanders a Elisabeth Warrenová jej hájili. Do těchto nejvíce levicových kandidátů se ale pustili i další umírnění kandidáti. Biden kritizoval Sandersův plán jako příliš drahý, než aby fungoval. Země by se podle něj měla spíše zaměřit na zlepšení systému zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, jehož systém byl známý jako Obamacare.

Warrenová argumentovala, že rodiny si sotva poradí s přemrštěnými účty za zdravotní péči a jedině bohatší jedinci a společnosti by z plánu nejraději viděli jen zvýšené náklady.

V úvodních poznámkách demokratických kandidátů se terčem výpadů stal prezident Donald Trump, kterému vytýkali, že rozděluje Američany, a obviňovali jej z rasismu.

"Houstone, máme problém," použila senátorka Amy Klobucharová známé hlášení z paluby vesmírné lodi do řídícího střediska. Zdůraznila však, že demokraté musí spíše sjednocovat než rozdělovat a že prioritou je Trumpova porážka. Podnikatel Andrew Yang zase ohlásil, že použije dary na svou volební kampaň ke spuštění "dividendy svobody" ve výši tisíce dolarů měsíčně (asi 23.000 Kč), které každý měsíc zašle deseti náhodně vybraným americkým rodinám. Ostatní uchazeči se pousmáli.

Syn přistěhovalce z Tchaj-wanu Yang se zasazuje za zavedení "univerzálního příjmu", který by náležel každému občanovi. Není moc známý, a tak v průzkumech má podporu tří procent dotázaných.

Pro méně známé uchazeče představovala televizní debata možnost, jak se blýsknout a dostat se více do popředí zájmu pět měsíců před prvními primárkami v Iowě. Bidenovi, který býval viceprezidentem za Baracka Obamy, poskytla příležitost rozptýlit pochyby o své fyzické a duševní formě, které vyvolaly během léta jeho chyby a zmatené nápady, poznamenala agentura AFP s tím, že favorit vstoupil do debaty dravě. Biden s podporou téměř 27 procent dotázaných vede v průzkumech. Republikánský prezident Donald Trump předpovídá, že jeho soupeřem v klání o Bílý dům bude právě Biden, pokud se nedopustí nějaké velké chyby.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Guatemala přiznala výrobu kokainu na svém území

19.09.2019 20:53 Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem.…

Bermudy se ponořily do tmy. Hurikán Humberto strhal elektrické vedení,…

19.09.2019 20:00 Aktualizováno Bermudy zasáhl hurikán Humberto. Na ostrovech poničil elektrické vedení, takže desítky tisíc lidí…

Írán hrozí otevřenou válkou

19.09.2019 18:24 Aktualizováno Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo…

Trumpovi právníci chtějí u soudu zablokovat vydání jeho daňových přiznání

19.09.2019 17:56 Advokáti Donalda Trumpa chtějí, aby newyorský federální soud zamezil vydání finanční dokumentace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama