Joe Biden varuje: USA stojí před nejtěžší fází pandemie, očkování jde pomalu

Nadcházející prezident Spojených států Joe Biden při dnešním projevu věnovaném koronavirové krizi uvedl, že Američané mají patrně nejtěžší fázi pandemie stále ještě před sebou. Vládě dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa vytknul, že vakcinace obyvatelstva postupuje příliš pomalu, uvedly agentury Reuters a DPA.

Joe Biden, prezident USA

"Příštích několik týdnů a měsíců bude velice těžkých, bude to těžká fáze pro naši zemi. Možná nejtěžší v celé pandemii," řekl Biden v projevu ze svého domovského Wilmingtonu ve státě Delaware. "Vím, že se to obtížně poslouchá, ale je to pravda," dodal.

Zároveň slíbil Američanům, že po svém nástupu do úřadu prezidenta 20. ledna využije svých pravomocí, aby urychlil výrobu vakcíny a ochranných pomůcek potřebných k boji proti pandemii covidu-19. Začátkem prosince si Biden veřejně předsevzal, že za prvních 100 dní v úřadu dostane vakcínu ke 100 milionům Američanů.

Současné vládě Biden vyčetl, že je pozadu s plněním plánu imunizace obyvatelstva. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) do pondělka dostalo vakcínu přes 2,1 milionu lidí, Trumpova vláda přitom podle televize CNN uváděla jako cíl naočkování 20 milionů lidí do konce roku.

Tímto tempem "potrvá vakcinace amerického obyvatelstva roky, ne měsíce", řekl Biden. "Jak jsem se už dlouho obával a varoval, úsilí o distribuci a aplikaci vakcíny nepostupuje tak, jak by mělo," dodal.

Demokratický politik opět požádal Američany, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jako je nošení roušky či udržování bezpečného fyzického odstupu mezi lidmi. Vyzval je také, aby se nechali co nejdříve očkovat. Sám si nechal dát vakcínu již začátkem minulého týdne.

Nákaza koronavirem se za dobu jeho šíření ve Spojených státech potvrdila u téměř 19,5 milionů lidí, což je v absolutním měřítku zdaleka nejvíce na světě. Přes 337.000 lidí s covidem-19 v USA zemřelo, vyplývá ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zatímco počty hlášených případů i souvisejících úmrtí po začátku vánočních svátků znatelně klesly, nápor na americké nemocnice nepolevuje. V pondělí počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích dosáhl nejvyšší hodnoty za dobu pandemie.

Nakažlivější mutace koronaviru se poprvé prokázala také v USA

V americkém státě Colorado se dnes potvrdil případ vysoce nakažlivé mutace koronaviru, jež byla poprvé odhalena ve Spojeném království. Informoval o tom coloradský guvernér Jared Polis. Podle agentury Reuters jde o první prokázaný případ této mutace ve Spojených státech.

"Dnes jsme v Coloradu odhalili první případ varianty covidu-19 B.1.1.7, stejné mutace, jako ta, jež byla objevena ve Spojeném království," uvedl Polis na twitteru.

Nová mutace koronaviru, která se rychle šíří především v jižní Anglii, je podle britských úřadů možná až o 70 procent nakažlivější. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím uvádí, že nemá důkazy o tom, že by mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Před několika dny také úřady v Jihoafrické republice informovaly, že se v zemi šíří nová, nakažlivější varianta koronaviru. Jedná se ale o jinou mutaci, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii. Řada zemí na zprávy o nových mutacích reagovala cestovními omezeními.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama