Kalifornie se už do "normálu" nevrátí? Koronavirus rozhýbal snahy o sociální reformy

Americký stát Kalifornie zavedl v posledních týdnech řadu krizových sociálních opatření, která měla vést ke snížení přenosu koronaviru mezi občany. Levicově liberální část místní politické reprezentace nyní usiluje o to, aby některé z těchto kroků zůstaly v nejlidnatějším státě USA platit po odeznění krize natrvalo, napsal list The New York Times.

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Místní úřady pustily ve snaze o zpomalení šíření viru tisíce vězňů z přeplněných věznic, zrušily používání peněžité záruky při propouštění lidí z vazby, zajistily tisícům lidí bez domova střechu nad hlavou a obstaraly desetitisíce počítačů dětem ve venkovských a chudých oblastech, aby se mohly vzdělávat dálkově v čase uzavřených škol.

Levicová část místního politického spektra se snažila podobné reformy prosadit roky, avšak dosud neúspěšně. Po příchodu koronaviru se k nim přistoupilo za rekordně krátkou dobu. Někteří aktivisté a politici nyní doufají, že by některá tato opatření mohla zůstat v platnosti i po odeznění krize. Příležitost k proměně místní společnosti přitom přirovnávají k Novému údělu (New Deal) po ekonomické krizi z 30. let minulého století či k oběma světovým válkám.

"Pandemie si vynutila, že jsme velice rychlým tempem přijali spoustu opatření, o nichž se dosud jen hovořilo," řekl George Gascon, bývalý prokurátor ze San Franciska. "Zmáčkli jsme resetovací tlačítko a to podle mě již nepůjde vrátit zpět," dodal.

Podle starosty města Los Angeles Erica Garcettiho by mohla nynější krize sloužit jako katalyzátor změn při snaze zajistit bezplatné vyšší vzdělávání nebo zmenšit obrovské sociální rozdíly. "Musíme se v tomto čase zeptat našeho města a státu: je normální stav skutečně to, k čemu se chceme vracet?" řekl starosta.

zdroj: YouTube

Reformní úsilí však podle The New York Times čelí i přes nový impulz řadě překážek. Podobné změny se v Kalifornii snažili někteří politici prosadit desetiletí, ale nenašla se pro ně dostatečná politická podpora. Opoziční republikáni se i nyní domnívají, že prioritou v letech po současné zdravotnické a s ní spojené ekonomické krizi by mělo být seškrtání vládních výdajů.

Na možnou dlouhodobou neudržitelnost určitých krizových sociálních programů kvůli jejich vysoké ceně poukazují rovněž někteří pozorovatelé. Již nyní se totiž budou muset zřejmě rušit některá opatření přijatá před krizí, jako například financování zdravotní péče pro migranty bez povolení k pobytu či zajištění širšího přístupu do jeslí a školek. Není tak jisté, zda si bude moci Kalifornie pokračování koronavirových sociálních opatření dovolit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Trump mluvil o porážce krajní levice, plánuje založit "zahradu hrdinů"

05.07.2020 08:44 Americký prezident Donald Trump plánuje v případě svého zvolení na druhé funkční období založit…

Jedlík trhnul světový rekord, za 10 minut snědl 75 hotdogů

04.07.2020 21:09 Letošním vítězem newyorské soutěže v pojídání hotdogů, která se tradičně koná při oslavách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy