Kampaň vrcholí. Biden i Trump křižovali středozápad USA, kde strmě přibývá nákaz

Poslední pátek americké volební kampaně se nesl ve znamení apelů dvou hlavních prezidentských kandidátů na voliče ze středozápadu Spojených států. Americký prezident Donald Trump zavítal postupně do Michiganu, Wisconsinu a nakonec do Minnesoty, zatímco kandidát Demokratické strany Joe Biden absolvoval vystoupení v Minnesotě, Wisconsinu a státě Iowa.

Donald Trump
doporučujeme

Ve všech čtyřech zmíněných státech panuje podle nové zprávy krizového štábu Bílého domu nejvyšší stupeň rizika spojený s koronavirem, napsal deník The New York Times. Například v Michiganu za poslední dva týdny vzrostl průměrný počet nových případů infekce o 91 procent. Nejhůře je na tom Wisconsin, kde prudce rostou i počty úmrtí spojovaných s covidem-19. Ve státě s bezmála šesti miliony obyvatel přibývají nákazy tempem více než 4000 za den.

Zastávky Trumpa a Bidena v těchto regionech znovu ukázaly rozdílné přístupy dvou politiků ke zdravotnické krizi. Prezident před stoupenci sliboval "návrat k normálu" a ve Wisconsinu vyzýval místního demokratického guvernéra k urychlenému odvolání karanténních opatření. Promlouval před několikatisícovým davem, v němž podle agentury Reuters většina lidí neměla nasazenou roušku.

zdroj: YouTube

"My se na rozdíl od Donalda Trumpa před tímto virem nevzdáme," prohlásil na jednom ze svých mítinků bývalý viceprezident Biden. Jeho příznivci projev poslouchali, jak už se stalo zvykem, ze svých automobilů zaparkovaných pod podiem ve stanovených rozestupech. "Nemůžeme si dovolit další čtyři roky s Donaldem Trumpem," vzkázal Biden, podle kterého USA čeká "temná zima".

Kandidát demokratů v pátek prezidenta kritizoval mimo jiné za jeho nepravdivé tvrzení, že "doktoři dostávají více peněz, když někdo umře na covid". Trump také znovu opakoval slova o tom, že USA jsou v souvislosti s epidemií covidu-19 na správně cestě.

Země ovšem ve druhé polovině října registruje rekordní počty nových nákaz, jakož i nový nárůst hospitalizací, a boj proti koronaviru je tak jedním z hlavních témat finální fáze kampaně. Ta se stále vyvíjí o něco lépe pro demokrata Bidena, který vede v drtivé většině průzkumů preferencí na úrovni celých USA, zatímco si udržuje mírný náskok i v mnoha klíčových státech, kde se zpravidla rozhoduje o vítězi souboje o Bílý dům.

Patří mezi ně i Michigan a Wisconsin, kde si před čtyřmi lety Trump připsal těsná vítězství. Iowu v roce 2016 ovládl poměrně přesvědčivě, letos ale tamní průzkumy ukazují vyrovnaný duel. Volby v USA vyvrcholí v úterý, své hlasy v nich ovšem prostřednictvím korespondenčního hlasování nebo v předčasně otevřených volebních místnostech odevzdalo už více než 80 milionů Američanů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden: USA jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra

24.11.2020 21:55 "Amerika je zpátky," prohlásil dnes na tiskové konferenci k oficiální nominaci lídrů svého…

Trump se po volbách uchýlil na twitter, kalendář má poloprázdný

24.11.2020 16:29 Od amerických prezidentských voleb uplynuly tři týdny a republikánský prezident Donald Trump,…

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama