Kanada čelí třetí vlně nákazy. Zemi navíc trápí nedostatek vakcín

Kanada se podle tamních odborníků řítí do třetí vlny pandemie. Nárůst nových případů a hospitalizovaných zaznamenává v posledních dnech zejména provincie Ontario. Vláda se ovšem obává rozšíření nákazy i do dalších částí země. Nemocnice navíc zaplňují čím dál tím mladší ročníky.

Justin Trudeau
doporučujeme

Nejlidnatější kanadská provincie se připravuje na třetí vlnu pandemie. Alespoň to vyplývá ze slov místního hlavního hygienika, doktora Davida Williamse. Ten sice potvrdil, že nové případy přibývají pomaleji, než modely předpokládaly, začínají se ale opět zaplňovat nemocnice a lůžková oddělení intenzivní péče. 

Jak informovala CNN, zásadním problémem je pomalá distribuce vakcín a jejich nedostatek. Úřady se tak obávají, že by se nákaza mohla začít prudce šířit i v ostatních částech země. Od počátku pandemie Kanada zaznamenala přes 938 000 případů nákazy, 22 000 lidí zemřelo. V určité formě lockdownu se nachází většina obyvatel provincie Ontario už od minulého roku.

Před možnou třetí vlnou varuje přitom vláda již týdny. Minulý měsíc se země trápila s nedostatkem vakcín, načež Justin Trudeau upozornil na možné riziko opětovného nárůstu nakažených. I proto se vláda uchýlila k přísnějším opatřením. Přestože podle slov premiéra očekává Kanada v nejbližších dnech zásilku dvou milionů vakcín, úřady se obávají, že je nestihnou rozdistribuovat včas.

V nemocnicích se navíc objevují čím dál tím mladší ročníky. Ministr zdravotnictví provincie Alberta Tyler Shandro uvedl, že zhruba polovina lůžek nemocnic je obsazena pacienty mladších 65 let. Ti tvoří rovněž asi 90 % hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče. Odborníci tento stav přičítají zejména šíření britské mutace v provincii, Shandro jej také označil za pochybení federální vlády. 

Kanada zároveň nedočkavě vyhlíží dodávku 1,5 milionu dávek vakcín firmy AstraZeneca ze Spojených států, kde látka stále čeká na schválení. Ty by měly do země dorazit v řádu dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnuto. USA odejdou z Afghánistánu k 11. září, Česko své vojáky stáhne…

14.04.2021 21:15 Spojené státy začnou společně se svými spojenci stahovat vojáky z Afghánistánu od 1. května. Ze…

Venezuelská vláda blokuje dovoz vakcín, napsala opozice OSN

14.04.2021 18:50 Venezuelská opozice vedená Juanem Guaidóem vyzvala OSN, aby odsoudila venezuelskou vládu za další…

Přítomnost vojáků USA v Afghánistánu nelze podle Bílého domu vysvětlovat…

14.04.2021 17:59 Teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu nemohou sloužit jako vysvětlení pro…

Zemřel Bernie Madoff, autor největšího finančního podvodu v historii USA

14.04.2021 16:28 V americké federální věznici zemřel v 82 letech finančník Bernie Madoff, autor největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama