Kanada zakázala prodávat a používat útočné zbraně

Kanada s okamžitou platností zakázala prodej a používání útočných zbraní. Oznámil to dnes premiér Justin Trudeau. Jako důvod uvedl případy střelby, při nichž zemřelo mnoho lidí. Ten poslední se stal v dubnu v Novém Skotsku na východě země, kde střelec zabil 22 lidí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Trudeau ohlásil, že zákaz byl vydán cestou vládního nařízení a týká se 1500 modelů a variant střelných zbraní včetně těch, které použil střelec v Novém Skotsku a také poloautomatické útočné pušky AR-15.

Trudeau upřesnil, že se na dosavadní majitele vztahuje dvouleté překlenovací období a že bude zaveden kompenzační program, pro jehož schválení je potřeba zákon, který projde parlamentem. Prozatím mohou být zbraně, které jsou už v oběhu, vyvezeny, vráceny výrobci a převáženy výhradně s cílem se jich zbavit nebo je uvést mimo provoz. Pouze v určitých případech je lze použít při lovu zvířat.

"Potřebujete ke skolení jelena AR-15? Takže, v této zemi s okamžitou platností už není povoleno kupovat, prodávat, dovážet ani používat zbraně vojenského typu," řekl premiér. Tyto zbraně jsou podle něj konstruovány za jediným účelem, totiž zabít co největší množství lidí v co nejkratším čase. "V Kanadě pro takové zbraně není použití a místo," dodal Trudeau.

I když případy hromadného vraždění v zemi nejsou běžné, Trudeau se domnívá, že jsou častější než dříve. Připomenul, že byl poblíž, když v roce 1989 v Montrealu Marc Lepine zastřelil na polytechnice 14 žen a pak sám sebe. Použil tehdy pušku Ruger-14, která je nyní mezi zakázanými.

Trudeau také řekl, že vláda navrhne další legislativu týkající se kontroly zbraní a že tento záměr zabrzdila epidemie koronaviru. "Teď je trh s útočnými zbraněmi uzavřen," řekl Trudeau.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hoří policejní stanice i obchody. Protesty v USA nabývají na síle, Trump…

29.05.2020 11:52 Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1297 lidí

29.05.2020 08:27 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Trump se mstí Twitteru. Podepsal exekutivní příkaz

29.05.2020 08:00 Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před…

Brazílie hlásí další rekord: Včera bylo 26.417 nakažených koronavirem

29.05.2020 03:06 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 26.417 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy