Kanada zařadila extremisty z Proud Boys na teroristický seznam

Kanadská vláda dnes zařadila americkou krajně pravicovou skupinu Proud Boys mezi teroristické organizace. Skupina se hlásí k politice bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a označuje se za jednoho z hlavních aktérů útoku na Kapitol z 6. ledna. Agentura AP napsala, že se Kanada stala první zemí, která se rozhodla zařadit Hrdé hochy k teroristickým skupinám.

Proud Boys je americká krajně pravicová skupina, která se k politice bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.
doporučujeme

Kanadské ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve svém zdůvodnění uvádí, že se jedná o "neofašistickou organizaci, která se zapojuje do politicky motivovaného násilí" a jejíž členové jsou nepřátelští vůči ženám, vyznávají "islamofobii, antisemitismus, teorii o nadřazenosti bílé rasy a odporu vůči imigrantům".

Skupina má na kontě násilnosti při protestech proti rasismu a na politických shromážděních. Byla založena v roce 2016 a působí nejen v USA, ale také v Kanadě a dalších státech, napsala agentura AFP. V Severní Americe má skupina až tisíce stoupenců a podle zástupce kanadské vlády má přívržence v každém větším kanadském městě.

Šéf organizace Proud Boys v Kanadě Enrique Tarrio označil zařazení mezi teroristy za "směšné" a za "porušení práva na svobodu projevu". Kanadská odnož skupiny je podle něj ve srovnání s americkou velmi klidná a kanadskou vládu k rozhodnutí dotlačilo dění v Kapitolu. Tarrio byl krátce před útokem na Kapitol zatčen ve Washingtonu za vandalismus v černošském kostele.

Americká policie dnes zatkla jednoho z hlavních představitelů Proud Boys v Seattlu; třicetiletého Ethana Nordeana viní z údajného podílu na útoku na Kapitol. Podle prokurátora mu hrozí až 20 let vězení, píše agentura AP.

Na zařazení Proud Boys mezi teroristy se dnes novináři ptali také mluvčí Bílého domu Jen Psakiové. V USA podle ní právě probíhá vlastní vyšetřování. "Počkáme na výsledky této zprávy, než učiníme jakékoli rozhodnutí," uvedla Psakiová.

Kromě Proud Boys Kanada rozšířila seznam teroristických skupin o 12 dalších organizací. Patří k nim Division Atomwaffen, charakterizovaná jako "mezinárodní teroristická neonacistická skupina", dále Ruské imperiální hnutí, označované v Kanadě jako "nacionalistická organizace působící v Rusku" a The Base, což je neonacistická skupina, která vznikla v roce 2018. Ostatní z 12 na seznam nově zařazených uskupení jsou spojeny s teroristickou sítí Al-Káida.

Zařazení na seznam umožňuje vládě zabavit, zablokovat nebo zkonfiskovat majetek dotyčných. Na kanadském seznamu teroristických skupin je 70 organizací, mezi nimi Al-Káida, libanonský Hizballáh nebo afghánský Tálibán či Islámský stát, který působil hlavně v Sýrii a Iráku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 08:51 Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama