Kapitol je plný členů národních gard, spí na chodbách. Reakce jsou rozporuplné

Několik dní poté, co do něj vtrhli příznivci prezidenta Donalda Trumpa, obsadili sídlo amerického Kongresu příslušníci národních gard. V reakci na události minulé středy zde nyní budou držet stráž 24 hodin denně a při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena by jich ve Washingtonu mohlo být až 20.000, informovala agentura Reuters. Součástí posílených bezpečnostních opatření na Kapitolu je i zhruba dva metry vysoký plot.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zatímco část nasazených gardistů hlídkovala podél plotu nebo na dalších stanovištích, ti, kteří měli zrovna volno, během dnešního dne plnili chodby Kapitolu a odpočívali například pod bustou prvního amerického prezidenta George Washingtona nebo u podobizny toho 16., tedy Abrahama Lincolna. Netradiční výjevy vyvolávaly mezi novináři a dalšími komentátory emotivní reakce.

"Přál bych si, abych dokázal popsat, jaké to je, být teď na Capitol Hill. Ozbrojení vojáci úplně všude, oplocení podél celého perimetru, vojáci v uniformách si dávají šlofíka na místech, kde by normálně děti čekaly na školní prohlídky. Ze všeho nejvíc je to smutné," napsal reportér televize CNN Ryan Nobles.

"Věci zašly tak daleko, že Capitol Hill momentálně potřebuje přítomnost armády 24/7," uvedl na twitteru politický analytik Frank Luntz. Opatření jsou podle něj politováníhodná, ale nutná.

Minulou středu, kdy ochrana budovy Kongresu nebyla tak silná, se dovnitř podařilo proniknout stovkám výtržníků, kvůli čemuž muselo být přerušeno projednávání výsledků prezidentských voleb. Nyní se bezpečnostní složky připravují na možnost dalších násilností, zejména v souvislosti s inaugurací Trumpova nástupce Joea Bidena.

Šéf washingtonské policie Robert Contee dnes uvedl, že příští středu v hlavním městě USA a jeho nejbližším okolí očekává nasazení více než 20.000 příslušníků národních gard. Podle deníku The New York Times není jasné, jak velká část z nich bude ozbrojená. Federální vláda ovšem umožnila ozbrojení těch gardistů, kteří budou hlídat Kapitol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama