Kdo ovládne Iowu? Výsledky voleb nejisté, kandidáti na prezidenta USA slibují hory doly

Štáby uchazečů o zisk nominace Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb v USA dnes dokončují poslední přípravy před vypuknutím prvního volebního klání v Iowě. Jelikož se v tomto málo lidnatém venkovském státě nerozhoduje ve volbách, ale v takzvaných volebních shromážděních, musí pracovníci kampaní svoje podporovatele důsledně organizovat a ujistit se, že skutečně přijdou ve správnou hodinu na správné místo, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pete Buttigieg
doporučujeme

"V kolik hodin tady zítra musíte být?" ptá se dobrovolnice skupiny podporovatelů senátora Bernieho Sanderse, který je podle průzkumů jedním z favoritů bedlivě sledovaného klání. "V 18:30!" odpovídají jí sborově voliči. V pondělí 19:00 místního času (úterý 02:00 SEČ) se totiž musí všichni registrovaní straníci obou hlavních amerických stran dostavit v jeden čas do téměř 1700 volebních místností, aby se společně účastnili volebních shromáždění. Organizátoři jednotlivých kampaní proto nechtějí riskovat, že někdo z jejich podporovatelů přijde pozdě.

Straníci se setkají ve školních tělocvičnách, v komunitních centrech, ve farnostech a dalších veřejných prostorech. Na začátku hlasování je dobrovolníci roztřídí do skupin podle toho, jakého kandidáta podporují. Ve shromážděních tak není hlasování tajné, ale otevřené: voliči "hlasují nohama", postaví se tedy do části místnosti určené podporovatelům konkrétního kandidáta.

Uchazeči o nominaci, kteří přilákali méně než 15 procent přítomných straníků, vypadávají. Voliči neúspěšných kandidátů se následně začnou přeskupovat buď k těm, kteří získali přes 15 procent, nebo mohou společně podpořit jednoho kandidáta, aby ho přes 15 procentní hranici vyhoupli. Mohou však také odejít domů. V tomto momentě je však horlivě přesvědčují zastánci dalších kandidátů, aby se připojili právě k nim.

Pro úspěch je tedy nutné zajistit co největší účast podporovatelů v jednotlivých okrscích. Vzhledem k tomu, že celý výběr trvá i několik hodin, snaží se jednotlivé volební štáby svým podporovatelům vyjít co nejvíce vstříc. Kampaň senátorky Elizabeth Warrenové například v některých okrscích garantuje voličům bezplatné hlídání dětí.

Sousedé si však také pomáhají navzájem. Jedna z místních dobrovolnic třeba nabádá mladé straníky, aby na shromáždění přišli pěšky a nechali tak parkovací místa pro starší občany, kteří by jinak zřejmě kvůli chladnému zimnímu počasí zůstali doma.

Výsledky hlasování v Iowě, jež z velké části určí dynamiku příštích soubojů, jsou zatím nejisté. O vítězství se podle průzkumů budou přetahovat levicovější Bernie Sanders a Warrenová s umírněnějším viceprezidentem Joem Bidenem a nejmladším uchazečem a bývalým starostou města South Bend v Indianě Petem Buttigiegem. Překvapit by mohla i podle průzkumů zatím pátá senátorka Amy Klobucharová.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřad šerifa v Oregonu přijal do služby psa z České republiky

25.02.2020 07:42 Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa,…

Washingtonský sniper Malvo bude moci ve Virginii žádat podmínku

25.02.2020 07:35 Lee Boyd Malvo, který se v roce 2002 jako sedmnáctiletý v okolí hlavního města Spojených států…

Porota uznala Weinsteina vinným, hrozí mu až 29 let vězení

24.02.2020 20:41 Bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina dnes v New Yorku uznala porota vinným ze…

Podle tajných služeb není jisté, že Rusko pomáhá Trumpovi, píše CNN

24.02.2020 20:22 Rusko zasahuje do letošní americké prezidentské volební kampaně, není však jisté, v čí prospěch.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama