Kerry čelí kritice odborníků za výrok o technologiích pro boj s oteplováním

Americký zmocněnec pro otázky klimatických změn John Kerry čelí kritice i posměchu některých odborníků a aktivistů za svůj víkendový výrok, že zásadní roli při stabilizaci světového klimatu budou hrát technologie, které dosud nebyly vyvinuty.

Eurozpravy.cz

Vědci varují, že lidstvo musí přijmout zásadní kroky v příštích desetiletích, aby splnilo cíle stanovené nynějšími klimatickými dohodami. Vývoj a nasazení nových technologií přitom trvá většinou 30 až 100 let, řekl serveru BBC profesor Julian Allwood z Cambridgeské univerzity.

Kerry o víkendu BBC řekl, že USA vedou světový boj se změnami klimatu a rychle například vyřazují z provozu uhelné elektrárny. Ty jsou velkým producentem skleníkových plynů, které podle většiny vědců k oteplování klimatu významně přispívají.

Kerry však odmítl, že by Američané museli kvůli boji s klimatickými změnami měnit svůj životní styl, například tím, že budou jíst méně masa. "Nemusíte se vzdát kvality života, abychom mohli dosáhnout těch věcí, kterých chceme dosáhnout," řekl.

"Vědci mi říkají, že 50 procent snížení, které musíme učinit (k dosažení uhlíkové neutrality) do roku 2050 nebo 2045, přijde využíváním technologií, které ještě nemáme," pokračoval Kerry.

Tuto jeho poznámku však kritizovala řada vědců a to jak klimatologů, tak inženýrů. "Je v podstatě nemožné, aby nové technologie energetické infrastruktury měly výrazný dopad na míru globálních emisí v čase, který nám zbývá," řekl cambdridgeský profesor Allwood. Každé dosavadní technologické změně v energetické infrastruktuře podle něj trvalo 30 až 100 let od vývoje, než dosáhla pětiprocentního zastoupení na existujících trzích.

Dlouho podle Allwooda trvá samotný výzkum a dolaďování technologie, poté přijde na řadu úprava zákonů a směrnic či integrace do stávajících energetických systémů. Do toho je nutné se vypořádat se společenskou přijatelností nových řešení a s odporem zástupců starých technologií, kteří se brání tomu, aby byli vyřazeni z provozu.

Jen Baxterová, mluvčí britské komory inženýrů, rovněž označila Kerryho výroky za velmi optimistické. Lidé by podle ní neměli vkládat důvěru do rodících se či dokonce dosud neexistujících technologií, ale soustředit se na ty vynálezy, které jsou již nyní k dispozici. K dosažení klimatických cílů podle ní bude rovněž nutné, aby lidé změnili svůj životní styl, například tím, že budou více využívat veřejnou dopravu.

Podobný názor zastává také Craig Bennett, ředitel ekologické organizace The Wildlife Trusts, podle nějž lidem nové technologie jistě poslouží. Podpoří však podle něj ale spíše již dnes rozvinutá odvětví jako výrobu energie z obnovitelných zdrojů nebo technologie jejího uchovávání. "Budeme rovněž potřebovat jisté změny chování, aby lidé více chodili a jezdili na kole nebo jedli méně masa. Tato opatření také přináší zdravotní výhody," dodal.

Kerry rovněž v rozhovoru vyzdvihl snahu současné administrativy prezidenta Joea Bidena o snížení emisí skleníkových plynů. V USA se chystá zavření 58 uhelných elektráren, přičemž na otevření nových již podle něj na dnešních trhu nelze sehnat finance. Americká vláda chce podle něj přejít na udržitelné zdroje energie co nejrychleji. Na 75 procent veškeré energetické výroby zprovozněné v posledních letech v USA je podle Kerryho založeno na udržitelných zdrojích.

Kerry rovněž odmítl obavy některých kritiků, podle nichž jsou vytyčené cíle příliš ambiciózní. "Nejen, že se tam (k uhlíkové neutralitě) dostaneme, dosáhneme jí dokonce dříve, než si lidé myslí," řekl.

Témata: EZ

Při dopravní nehodě zemřelo v Alabamě deset lidí, z toho devět dětí

20.06.2021 17:44 Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí.…

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Související:

Právě se děje