Kartely v Kolumbii dohlížejí na dodržování karantény. Lidé nesmí z domu

První případ covid-19 byl v Kolumbii detekován 6. března. Od té doby se země potýká s rostoucím trendem nákazy, denně přibývá 5 000 případů. Kontrolu nad šířením viru SARS-CoV-2 převzaly drogové kartely po celé Kolumbii a lidé žádají o pomoc.

Kolumbie, ilustrační foto
doporučujeme

Organizace Human Rights Watch (HRW) se snaží tlačit na vlády a mezinárodní organizace, aby zjednaly nápravu v oblasti porušování lidských práv. HRW upozornila na zabíjení lidí drogovými kartely a povstaleckými skupinami, kteří lidem brání opustit jejich domovy. Nejméně 8 civilistů zemřelo, protože neuposlechli nařízení kolumbijských kartelů, uvádí zpráva HRW.

„Uzavřeli silnice mezi vesnicemi a když je někdo v podezření, že má covid-19, je vykázán nebo zabit,“ uvedl pro Guardian jeden z aktivistů, který se bál odhalit svou identitu. Sám dodává, že lidé jinou možnost, než poslouchat, nemají, protože vláda se jich nezastane.

V přímořském městě Tumaco gangy nastolily zákaz vycházení po páté hodině. Týká se i rybolovu, na kterém jsou místní obyvatelé existenčně závislí. Několik dní poté, co aktivista a komunitní vůdce León Pérez vyzval místní úřady, aby se činností gangu zabývaly, byl ve městě Putumayo zavražděn.

Ačkoliv vláda nastavila určité restrikce kvůli pandemii covid-19, zdaleka nejsou tolik přísné jako ty dané kolumbijskými kartely. „Kruté tresty uložené ozbrojenými skupinami, aby se zabránilo šíření covid-19, znamenají, že lidé v chudých komunitách v celé Kolumbii riskují svůj život, pokud opustí své domovy,“ uvedl ředitel HRW José Miguel Vivanco. Zároveň apeloval na kolumbijskou vládu, která by podle jeho slov měla razantně zvýšit ochranu chudých komunit a zajistit jim jídlo i vodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kongres má dle soudu právo předvolat Trumpova exporadce McGahna

07.08.2020 18:42 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuspěla u federálního odvolacího soudu, který…

USA uvalily sankce na činitele Hongkongu včetně Lamové

07.08.2020 18:02 Spojené státy dnes uvalily sankce na správkyni Hongkongu Carrie Lamovou a dalších deset činitelů z…

USA registrují již přes 160 tisíc mrtvých s covidem-19

07.08.2020 17:15 Ve Spojených státech zemřelo již více než 160.000 lidí s nemocí covid-19, kterou vyvolává nový…

Trump zakázal obchodovat s vlastníky TikToku a WeChatu, Čína se ohradila

07.08.2020 15:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama