KOMENTÁŘ | Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém přenosu

KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou politickou lekci uspořádal i americký prezident Trump a jeho skalní příznivci. Pokusili se násilím opravit výsledky voleb - zkusili provést státní převrat. Násilné dobytí a zneuctění amerického svatostánku prožívali skuteční američtí patrioti tak citlivě jako my, když se u nás málem zvracelo na korunovační klenoty.

Americká demokracie prý podle ruských politiků „kulhá na obě nohy“. Naštěstí má moderní demokracie nohy tři – trojici nezávislých opor: moc výkonnou, zákonodárnou a soudní. A tak i když si president Trump počínal jako neřízená střela, proti ústavě a zákonodárcům se neprosadil a šedesátka neopodstatněných žalob, se kterou se vytasili jeho právníci, mu také nebyla nic platná.

President Putin prý tvrdí, že Amerika už nemá co o demokracii poučovat. Naopak. Právě tohle je velice poučná lekce pro celý svět. A navíc podávaná poutavou akční formou.

Hlavní poučení je, že si lidé mají dát pozor, koho volí. Obhroublý komik, který „nazývá věci pravými jmény“, ale přitom lže jako když tiskne, může pobavit v hospodě či v televizní reality show, ale nemělo by se mu svěřovat tlačítko od atomových zbraní a rozhodování o tom, kolik z Vašich daní si přisvojí. (Donaldu Trumpovi bylo v prezidentském úřadu dosud napočítáno přes 30.000 lží a zavádějících výroků.)

Volby mají důsledky. Vědí to Němci, víme to i my. Některá volba se může stát svobodnou volbou poslední.

Skuteční znalci – američtí psychiatři a psychologové (mezi nimi i nám dobře známý Philip Zimbardo, mj. i host v Hyde Parku civilizace) dávno prokoukli, jak nebezpečná může volba Trumpa být. Desetitisíce jich podepsalo varovnou petici. Experti napsali tlustou knihu Nebezpečný případ Donalda Trumpa a tím se vzepřeli i „náhubkovému“ či spíše „roubíkovému“ pravidlu. Tzv. Goldwater rule totiž psychiatrům zakazovalo na dálku diagnostikovat veřejné osobnosti. Oni ale pochopili, že v tomto případě nejde o pomluvu celebrity, ale o jasné nebezpečí (v právním jazyce USA „clear and present danger“).

Zdrojem moci v demokracii jsou lidé a jejich volba, ne teroristické milice, ač velice motivované. Inspirované nejen kultem Trumpovy osobnosti, ale i fake news a konspiračními teoriemi, že volby byly Trumpovi ukradeny, a bizarními výmysly hnutí Qanon. Co se dosud jevilo jako absurdní úlet, se najednou dostalo do centra pozornosti světové politiky.

Zvraty v počítání volebních výsledků

Výsledek voleb neměl být žádným překvapením pro toho, kdo sledoval průběžné předvolební průzkumy, ty jasně ukazovaly Bidenův všeobecný náskok. Průběh sčítání byl však letos opravdu dramatický. Jako vždy, dílčí součty se načítaly od východního pobřeží, jak se postupně zavíraly volební místnosti. Málo lidnaté okrsky, které jsou sečteny první, ukazovaly solidní Trumpův náskok. Hlasy z lidnatějších a liberálních universitních měst přicházely později, ale zřetelně nestačily na to, aby Trumpův náskok dorovnaly. Amerika se začala nořit do noci, na východě již bylo po půlnoci a Trump, ač ještě neměl potřebný počet vítězných hlasů, se slavnostně prohlásil za vítěze a republikáni jeho vítězství bujaře oslavili. I skalní demokraté se začali smiřovat s prohrou. Zbývalo už dopočítat jen korespondenční hlasy a ty ještě přicházely.

Podíl korespondenčních hlasů však byl letos rekordně vysoký a v naprosté většině šlo o hlasy pro Bidena. Volby byly téměř segregované: na rozdíl od republikánů brali demokraté koronavirus vážně – nosili roušky, Biden nepořádal masová shromáždění a požádal příznivce, ať volí korespondenčně. Výsledky sčítání korespondenčních hlasů, které přicházely během noci a ráno, proto způsobily zvrat a šok.

Psychologie prohry

Zklamání ze ztráty jisté výhry je psychologicky daleko silnější emoce než nenadálé vítězství. To už behaviorální ekonomie dávno prozkoumala (Kahneman a teorie averze ke ztrátám). Nikdo nechce být „loser“ a D. Trumpa umění prohrávat doma nenaučili. Ostatně, jeho neteř Mary v knize Příliš mnoho a nikdy dost: Jak má rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě vzpomíná, s jakým gustem Trump ostatní, zvláště úspěšnější a mocné muže nazýval losery, svou oblíbenou urážkou. Losery nazýval své politické oponenty a dokonce i padlé americké vojáky. V televizi se navíc stal populární díky televizní show Učeň-Apprentice, ve které lidem říkal, že mají padáka „You are fired“. Teď dostal padáka sám. Stále ještě svou prohru popírá. Jako by nedokázal projít všemi pěti stádii ztráty (popření, hněv, smlouvání, deprese, smíření), ale zasekl se v prvním stádiu - obranném šoku popření.

Demokracie jako labilní systém

Demokracie je systém založený na principech, které si navzájem odporují. Svoboda bývá v konfliktu s rovností, práva většin s právy menšin, a tak dále. Konflikty a dohadování jsou prostě v demokracii přirozené. S hádáním a kulháním se v demokracii počítá. I s protesty. (Konec konců i Německo zažilo pravicový útok na svůj Reichstag v létě při demonstraci proti koronavirovým omezením.)

Spojeným státům se zatím podařilo v klidu zvládnout listopadové volby, součty hlasů v každém ze svých států a hlavně, i když za dramatických okolností, i schválení celkových výsledků. Dne 20. ledna má proběhnout vlastní předání moci - inaugurace J. Bidena. Do Washingtonu D.C. bylo povoláno na 20.000 členů Národní gardy a bdělá bude i ostraha hlavních měst všech amerických států.

Joe Biden je zkušený politik a vyniká tím, co je pro demokracii to nejdůležitější – velkorysou slušností, ale ta funguje jen proti partnerům s určitou morální úrovní, ne proti násilí. Kromě rozděleného národa navíc Biden dědí i koronavirovou krizi (i ta je zesílena konspiračními teoriemi a tím, že koronavirus byl Trumpem prohlašován za hoax).

Američané nám připomněli že demokracie je křehká i to, jak nebezpečné je zvolit narcistického sobce a jak snadno lze lidi ošálit alternativní realitou. Americká zkušenost by měla být i pro nás výstrahou. V nedávném mezinárodním srovnání toho, jak snadno se nechají lidé ošálit fake news, Češi totiž dopadli ještě hůře než Američané.

Autorkou komentáře je expertka na politickou psychologii PhDr. Martina Klicperová, DSc., Psychologický ústav AV ČR.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie Donald Trump Volby USA Joe Biden Prezident USA USA (Spojené státy americké) psychologie Martina Klicperová-Baker (psycholožka) komentář Vladimír Putin Rusko Konspirační teorie fake news

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 24 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 2 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

Před lety stavěli ledové sochy, dnes mají léto. Změny počasí se tvrdě projevují i v Asii

Teplota ve městě Sapporo na severu Japonska překročila v pondělí 25 stupňů Celsia a nadále roste. Před lety se v zemi v tomto období konaly zimní olympijské hry a pořádaly festivaly ledových soch. Dnes zažívá asijská země doslova letní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy