KOMENTÁŘ: V USA je vyhráno, ale ne dobojováno. Trumpova (ne)schopnost se teprve ukáže

KOMENTÁŘ - Spojené státy mají nového prezidenta. Ačkoliv ještě není sečteno všech 100 % hlasů, o výhře Joea Bidena již prakticky není pochyb, pokud se ovšem neuchýlíme na vlnu konspirací a fanatismu v čele s Donaldem Trumpem a jeho příznivci. Ti až fanaticky věří, že volby byly končící hlavě státu ukradeny. Tím ale americký miliardář dává najevo, že mu záleží více na svém prospěchu, než na Spojených státech.

Ozbrojené složky Detroitu brání ulice před Trumpovými příznivci. Naposledy hořela Amerika kvůli rasismu, bude novou rozbuškou Trump?
doporučujeme

O hlasovacím systému amerických prezidentů si můžeme myslet cokoliv, je ale nepopíratelným faktem, že tamní volby mají v zemi bohatou tradici. Není divu, v USA se volí prakticky každý, kdo zastává nějakou významnější funkci, včetně jednotlivých šerifů. Zatímco u nás jsou volby sváteční záležitostí, Američané jsou na ně zvyklí.

Nově se však objevil prvek, který tamní volební systém narušuje jako celek. Trump totiž nevěří, že ho voliči odmítli zvolit prezidentem podruhé, a proto podrývá celý demokratický systém. Do hlav milionů lidí zasévá zrnko pochybnosti, které svými prohlášeními zalévá a podněcuje k růstu. 

Sice tak činí bez jakéhokoliv důkazu, ale ruku na srdce, doba se posunula a část veřejnosti dnes důkazy zkrátka nepotřebuje. Vidíme to u nesmyslných konspirací o škodlivosti očkování, 5G sítí nebo roušek. Důkazy jsou pro určité skupiny lidí přežitek, stačí, když někdo něco tvrdí. Často ani netřeba vědět kdo.

Na vlně podobných smyšlených teorií teď Trump staví svou obhajobu, což se jeví jako nebezpečné s ohledem na to, že dostal nejvíce hlasů ze všech poražených uchazečů v historii. Je však nutno si připustit, že ne každý z oněch 70 milionů voličů skutečně podporuje Trumpa.

Část voličů mu svůj hlas dalo čistě proto, že mají problém s Bidenem. Další část jednoduše bude volit republikánského kandidáta, ať jím bude kdokoliv. I přesto ale můžeme operovat s nemalou skupinou lidí, kteří za miliardářem stojí a podporují ho. Otázkou proto je, kolik z nich skutečně věří tomu, co říká.

Ještě podstatnější je, že tomu věří sám Trump. To znamená, že karty jsou sice rozdány, ale bitva ještě neskončila. To, že se končící prezident odmítá vzdát úřadu, může být jen jeho poslední dozvuk, ale i začátek nového Trumpa, který si nakoupí média, vliv mimo politickou sféru, a začne rozkládat společnost z jiného konce.

Dojem, že je na něm páchána nespravedlnost a křivda, se pak může lehce přetavit v jakýsi spasitelský komplex s cílem zahojit bolístky a očistit svět. Sice svět, který má Trump ve své hlavě, ale pořád je to vidění světa člověka s velkými prostředky i vlivem.

Velmi lehce tak může dokázat, že mu nezáleží na stabilitě společnosti a na prosperujících Spojených státech, ale jen na sobě samém. Náznaky tohoto chování jsme mohli spatřit už v minulosti, a to v podobě mnoha nepodložených tvrzení. Injekce dezinfekce do žíly byla jen třešnička na dortu.

Trump se drží hesla "co na srdci, to na jazyku", a stejně jako mu nečinilo problém vyzradit polohu jaderných ponorek, nemusí a zřejmě si i nebude brát servítky ani v budoucnu. Pravděpodobně přijde o svůj komunikační kanál, až mu Twitter ve chvíli, kdy ztratí funkci, účet smaže, ale kdo chce, ten si komunikační kanál, kde budou lidé moci naslouchat jeho manipulativním lžím, vždycky najde.

Od člověka, jehož chování se i v nejvyšší světové funkci vymyká všem tradicím, zavedeným postupům a víře v demokratickou společnost, kterou měl ostatně on sám poslední 4 roky budovat, se dá očekávat prakticky cokoliv. V tomto kontextu je pak třeba pochválit americká média, která jeho povolební projev jednoduše vypnula. 

Na druhou stranu je jisté, že i tak o Trumpovi ještě uslyšíme. Jeho právní snahy o změnu volebních výsledků s největší pravděpodobností neuspějí, což může zuřícího býka ještě víc podráždit. A už nyní se hovoří o tom, že Trump může být kandidátem do dalších voleb za čtyři roky. A je vcelku jedno za koho. 

Nezapomínejme totiž na to, že Spojené státy nejsou pouze demokraté a republikáni. Poslední kandidát, který vyhrál volby, aniž by byl členem jedné z těchto dvou partají, byl sice v roce 1848 Zachary Taylor, historie ale na více příkladech ukázala, že relativního úspěchu může dosáhnout i člen jiné strany. 

Následující roky ale prakticky vůbec nepůjde o to, jestli bude Trump schopen vyhrát nebo ne. Pokud povede kampaň založenou na podobných myšlenkách, jaké hlásá nyní, může strávit následující roky vymýšlením teorií šílenějších, než je QAnon. Nezbývá než doufat, že ve své myšlenkové bublině zůstane osamocen.

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama