KOMENTÁŘ | V USA je vyhráno, ale ne dobojováno. Trumpova (ne)schopnost se teprve ukáže

KOMENTÁŘ - Spojené státy mají nového prezidenta. Ačkoliv ještě není sečteno všech 100 % hlasů, o výhře Joea Bidena již prakticky není pochyb, pokud se ovšem neuchýlíme na vlnu konspirací a fanatismu v čele s Donaldem Trumpem a jeho příznivci. Ti až fanaticky věří, že volby byly končící hlavě státu ukradeny. Tím ale americký miliardář dává najevo, že mu záleží více na svém prospěchu, než na Spojených státech.

O hlasovacím systému amerických prezidentů si můžeme myslet cokoliv, je ale nepopíratelným faktem, že tamní volby mají v zemi bohatou tradici. Není divu, v USA se volí prakticky každý, kdo zastává nějakou významnější funkci, včetně jednotlivých šerifů. Zatímco u nás jsou volby sváteční záležitostí, Američané jsou na ně zvyklí.

Nově se však objevil prvek, který tamní volební systém narušuje jako celek. Trump totiž nevěří, že ho voliči odmítli zvolit prezidentem podruhé, a proto podrývá celý demokratický systém. Do hlav milionů lidí zasévá zrnko pochybnosti, které svými prohlášeními zalévá a podněcuje k růstu. 

Sice tak činí bez jakéhokoliv důkazu, ale ruku na srdce, doba se posunula a část veřejnosti dnes důkazy zkrátka nepotřebuje. Vidíme to u nesmyslných konspirací o škodlivosti očkování, 5G sítí nebo roušek. Důkazy jsou pro určité skupiny lidí přežitek, stačí, když někdo něco tvrdí. Často ani netřeba vědět kdo.

Na vlně podobných smyšlených teorií teď Trump staví svou obhajobu, což se jeví jako nebezpečné s ohledem na to, že dostal nejvíce hlasů ze všech poražených uchazečů v historii. Je však nutno si připustit, že ne každý z oněch 70 milionů voličů skutečně podporuje Trumpa.

Část voličů mu svůj hlas dalo čistě proto, že mají problém s Bidenem. Další část jednoduše bude volit republikánského kandidáta, ať jím bude kdokoliv. I přesto ale můžeme operovat s nemalou skupinou lidí, kteří za miliardářem stojí a podporují ho. Otázkou proto je, kolik z nich skutečně věří tomu, co říká.

Ještě podstatnější je, že tomu věří sám Trump. To znamená, že karty jsou sice rozdány, ale bitva ještě neskončila. To, že se končící prezident odmítá vzdát úřadu, může být jen jeho poslední dozvuk, ale i začátek nového Trumpa, který si nakoupí média, vliv mimo politickou sféru, a začne rozkládat společnost z jiného konce.

Dojem, že je na něm páchána nespravedlnost a křivda, se pak může lehce přetavit v jakýsi spasitelský komplex s cílem zahojit bolístky a očistit svět. Sice svět, který má Trump ve své hlavě, ale pořád je to vidění světa člověka s velkými prostředky i vlivem.

Velmi lehce tak může dokázat, že mu nezáleží na stabilitě společnosti a na prosperujících Spojených státech, ale jen na sobě samém. Náznaky tohoto chování jsme mohli spatřit už v minulosti, a to v podobě mnoha nepodložených tvrzení. Injekce dezinfekce do žíly byla jen třešnička na dortu.

Trump se drží hesla "co na srdci, to na jazyku", a stejně jako mu nečinilo problém vyzradit polohu jaderných ponorek, nemusí a zřejmě si i nebude brát servítky ani v budoucnu. Pravděpodobně přijde o svůj komunikační kanál, až mu Twitter ve chvíli, kdy ztratí funkci, účet smaže, ale kdo chce, ten si komunikační kanál, kde budou lidé moci naslouchat jeho manipulativním lžím, vždycky najde.

Od člověka, jehož chování se i v nejvyšší světové funkci vymyká všem tradicím, zavedeným postupům a víře v demokratickou společnost, kterou měl ostatně on sám poslední 4 roky budovat, se dá očekávat prakticky cokoliv. V tomto kontextu je pak třeba pochválit americká média, která jeho povolební projev jednoduše vypnula. 

Na druhou stranu je jisté, že i tak o Trumpovi ještě uslyšíme. Jeho právní snahy o změnu volebních výsledků s největší pravděpodobností neuspějí, což může zuřícího býka ještě víc podráždit. A už nyní se hovoří o tom, že Trump může být kandidátem do dalších voleb za čtyři roky. A je vcelku jedno za koho. 

Nezapomínejme totiž na to, že Spojené státy nejsou pouze demokraté a republikáni. Poslední kandidát, který vyhrál volby, aniž by byl členem jedné z těchto dvou partají, byl sice v roce 1848 Zachary Taylor, historie ale na více příkladech ukázala, že relativního úspěchu může dosáhnout i člen jiné strany. 

Následující roky ale prakticky vůbec nepůjde o to, jestli bude Trump schopen vyhrát nebo ne. Pokud povede kampaň založenou na podobných myšlenkách, jaké hlásá nyní, může strávit následující roky vymýšlením teorií šílenějších, než je QAnon. Nezbývá než doufat, že ve své myšlenkové bublině zůstane osamocen.

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

Související

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 
Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?

Více souvisejících

komentář USA (Spojené státy americké) Donald Trump Volby USA

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy