Konec demokracie v Brazílii? Mladý Bolsonaro má o budoucnosti země jasno

Syn brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara uvedl, že kýžené rychlé proměny Brazílie nelze dosáhnout demokratickou cestou. Proti jeho pondělnímu vyjádření na twitteru se ohradila řada uživatelů, včetně opozičních poslanců. Brazilský prezident se přitom netají obdivem k období, kdy v zemi panovala vojenská diktatura. Napsala to dnes agentura AFP.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

"Demokratickou cestou nedosáhneme dostatečnou rychlostí proměny, kterou Brazílie chce... Pokud vůbec. Každý den vidím, jak se kolo dál otáčí kolem své osy a ti, kteří nás vždycky ovládali, nás ovládají nadále jinými způsoby," napsal šestatřicetiletý Carlos Bolsonaro, jemuž dal otec přezdívku "pitbull".

Carlos je nyní v zastupitelstvu Ria de Janeiro. V době volební kampaně svého otce byl však jedním z hlavních strůjců jeho komunikační strategie, která byla silně zaměřena na sociální sítě a podle AFP byla zásadní pro Bolsonarovo vítězství v loňských říjnových volbách.

Carlosův pondělní tweet však spustil lavinu kritiky z řad opozice. "Co nám ještě schází k tomu, abychom pochopili, že Bolsonaro připravuje fašistický převrat proti demokracii a brazilské společnosti? Carlos Bolsonaro, jeho oblíbený syn, to na sebe právě výslovně vzal," napsala například levicová poslankyně Talíria Petroneová.

Bývalý armádní důstojník Jair Bolsonaro už dříve uvedl, že vojenské vlády v letech 1964-1985 byly kvůli rostoucí komunistické hrozbě v Brazílii nutné, aby se zachovaly národní instituce. Zrušil také dekret z roku 2011, který zakazoval oslavovat události z dob diktatury, a dal pokyn ministerstvu obrany, aby armáda výročí převratu oslavovala.

Další Bolsonarův syn Eduardo, který se má stát novým velvyslancem v USA, nedávno také rozpoutal polemiku na twitteru. Zveřejnil totiž fotografii, na níž stojí vedle nemocničního lůžka svého otce s pistolí za pasem. Ještě dřív například uvedl, že by k zavření nejvyššího soudu stačil "jeden voják a jeden desátník".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA hodlají nadále uznávat Guaidóa za prezidenta Venezuely

04.08.2020 20:58 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bude nadále považovat Juana Guaidóa za…

Trump v rozhovoru podle tisku ukázal nepochopení rozsahu pandemie v USA

04.08.2020 20:02 Americký prezident Donald Trump tápe ohledně stavu pandemie covidu-19 v USA a zřejmě nerozumí tomu,…

Ve Venezuele trestají za nenošení roušek. Lidé čistí ulice či dělají kliky

04.08.2020 17:10 Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně…

Korespondenční volba povede k podvodům, tvrdí Trump. Poštou přitom sám…

04.08.2020 17:04 Prezident Trump neustále apeluje na řádný průběh voleb. Na Twitteru se dotkl i jejich odkladu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama