Kongres se značně přiblížil dohodě o krizovém balíku

Demokraté a republikáni v americkém Senátu v sobotu pozdě večer dohodli kompromis u jednoho z problematických bodů chystané sady opatření na oživení ekonomiky. S odvoláním na své zdroje v Kongresu o tom informují americká média, podle nichž zřejmě odpadla poslední velká překážka pro přijetí balíku v hodnotě kolem 900 miliard dolarů (skoro 20 bilionů Kč). Hlasování o návrhu by mohla přijít už dnes.

Kongres USA
doporučujeme

"Vypadá to, že se to podaří. Když to takhle půjde dál a nic nám nevstoupí do cesty, pak budeme moci zítra (v neděli) hlasovat," citoval deník The Wall Street Journal lídra demokratů v Senátu Chucka Schumera.

O novém balíku krizových opatření američtí zákonodárci mluví už měsíce, veškeré snahy o jeho schválení ale dosud poměrně rychle ztroskotaly. Podle agentury AP však po měsících neupřímného dialogu republikáni a demokraté v prosinci začali vážně vyjednávat ve snaze dosáhnout výsledku před vánoční přestávkou v zasedání.

Dohoda se podle médií výrazně přiblížila poté, co se Schumer dohodl s republikánským kolegou Patem Toomeym na zmírnění jeho pozdního návrhu omezit možnosti americké centrální banky v boji se současnou krizí. Demokraté i Bílý dům podle AP považovali Toomeyho návrh za příliš široce formulovaný; po zúžení tohoto ustanovení údajně práce na stimulačním balíku dospěly do finální fáze.

Dodatečné dávky pro nezaměstnané či nový program podpory drobných podniků chtějí zákonodárci schválit společně s federálním rozpočtem na období do září příštího roku. Nový rozpočet je potřeba přijmout do půlnoci (06:00 SEČ), kdy vyprší již schválené financování federálních úřadů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

USA se vrátí k WHO a klimatické dohodě. Jaké další změny Biden plánuje?

19.01.2021 17:19 Nový americký prezident Joe Biden již slíbil návrat do WHO nebo ke klimatické dohodě. Podívejte se…

Předání moci na twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

19.01.2021 16:44 Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trump a týmem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama