Kongres USA schválil s krizovou pomocí i další opatření. Týkají se klimatu či CIA

Americký Kongres tento týden schválil další obří balík opatření na zmírnění koronavirové krize, zákon však obsahuje i řadu ustanovení, o nichž se při jeho dojednávání veřejně nemluvilo.

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Deník The New York Times zjistil, že v balíčku je "zakopaná" daňová úleva pro firmy, které na jaře čerpaly mimořádné půjčky od federální vlády. Jiná média informují o vyčlenění miliard dolarů na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie a další opatření na ochranu životního prostředí.

Záchranný balíček byl v neděli večer dojednán po měsících politických tahanic a schválen byl hned další den, jen několik hodin poté, co bylo zveřejněno plné znění. To má skoro 5600 stránek a pro zákonodárce tak bylo prakticky nemožné seznámit se před schválením se všemi navrženými předpisy.

Reportér webu Politico Kyle Cheney ihned po publikaci finálního dokumentu upozornil, že v návrhu zákona se píše i o odsouzení srpnových voleb v Bělorusku nebo o požadavku pro Ústřední zpravodajskou službu (CIA) ohledně vypracování analýzy o "korupčních aktivitách" východoevropských oligarchů. Následně přicházely zprávy o dalších a dalších opatřeních nad rámec dávek pro nezaměstnané či podpory pro školy a lokální úřady.

"Schované v 5593stránkovém výdajovém zákoně, který byl v pondělí večer prohnán Kongresem, je ustanovení, jež někteří daňoví experti označují jako dárek pro bohaté v hodnotě 200 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč)," napsal v úterý list NYT.

Opatření se údajně týká desetitisíců podniků, které na jaře těžily z programu vládních půjček. Firmám bylo přislíbeno, že pokud peníze použijí na udržení zaměstnanců v době protiepidemických restrikcí, nebudou je muset vracet a zároveň nebudou brány jako zdanitelný příjem. Nyní přibyl další rozměr, přičemž podniky si budou moci výdaje pokryté vládními půjčkami odečíst z daní.

Publicistický web Quartz píše, že nový balíček by kromě pomoci ekonomice mohl také "zachránit klima". Počítá totiž i se zavedením přísnějších limitů na používání fluorovaných uhlovodíků, což jsou extrémně silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci.

Dále Kongres schválil celou sadu opatření na podporu šetrnější energetiky, včetně výdajů v objemu 35 miliard dolarů na větrné či solární elektrárny. Lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer hovořil o "největším úspěchu v boji proti klimatické změně", jaký americký Kongres vyprodukoval za poslední dekádu.

Košatý zákon s novými programy na oživení ekonomiky ještě nepodepsal americký prezident Donald Trump. Ačkoli jeho administrativa původně nedávala najevo směrem k dohodnutému balíčku žádné výhrady, Trump v úterý večer pohrozil jeho vetováním. V obou komorách Kongresu však návrh měl dostatečnou podporu na prosazení navzdory případnému nesouhlasu hlavy státu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama