Kongres zahájil veřejné slyšení ve věci Trumpovy ukrajinské kauzy

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu dnes zahájila první veřejné slyšení v ukrajinské kauze prezidenta Donalda Trumpa, která může vést k podání ústavní žaloby na šéfa Bílého domu. Ve výboru pro kontrolu zpravodajských služeb vypovídají americký chargé d'affaires v Kyjevě William Taylor a náměstek ministra zahraničí George Kent.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Federální Kongres Spojených států amerických
doporučujeme

Slyšení přenášejí americké celostátní televize a výslech Taylora a Kenta, který má trvat do 22:30 SEČ, je k vidění i na sociálních sítích. Zatímco republikánský prezident jakékoli provinění popírá, podle amerických liberálních médií a demokratické opozice jde o historickou událost, o níž se bude psát v učebnicích dějepisu, uvedla agentura AP. Trump dnes na twitteru napsal, že demokraté "zneužili impeachment jako politický obušek" proti jeho osobě.

Vyšetřování se soustřeďuje na telefonický rozhovor Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z konce července, v němž šéf Bílého domu vyzýval Ukrajinu k vyšetřování bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se podle očekávání příští rok Trumpovi postaví v prezidentských volbách.

Biden měl podle Trumpa v roce 2016 v Kyjevě intervenovat ve prospěch svého syna Huntera podezřelého tehdy z korupce a hrozil údajně zastavením americké vojenské pomoci. Ukrajinští vyšetřovatelé žádné důkazy proti Hunteru Bidenovi nenašli. Podle demokratů prezident žádostí o obnovu vyšetřování tlačil na Kyjev s cílem pošpinit Bidena staršího a využít služeb cizího státu ke svému znovuzvolení.

Sondland prý Trumpovi řekl, že Kyjev je při vyšetřování Bidena ochoten spolupracovat. Prohlásil rovněž, že Trumpovi a jeho advokátu Rudymu Giulianimu jde víc o údajné prohřešky prezidentova volebního soka Bidena než o samotnou Ukrajinu. "Co víc si zasluhuje impeachment než toto?" položil pak řečnickou otázku předseda výboru pro kontrolu zpravodajských služeb Adam Schiff.

Taylor i Kent shodně prohlásili, že vojenská pomoc Ukrajině, jejíž vyplácení Trump bez konzultace s Kongresem zadržel, byla nástrojem nátlaku na Kyjev. "Nevěřím, že by Spojené státy měly žádat cizí země, aby se zapojily do selektivního, politicky motivovaného vyšetřování nebo postihu lidí, kteří se nelíbí lidem u moci (v USA). Takové akce podkopávají vládu práva v jakékoli zemi," řekl Kent, který na ministerstvu zahraničí řídí ukrajinský a východoevropský odbor.

Kent se opřel do Trumpova advokáta Giulianiho, který podle demokratů prosazoval "paralelní" politiku Bílého domu vůči Ukrajině mimo oficiální kanály ministerstva zahraničí. Proti bývalé velvyslankyni Marii Yovanovitchové, která se podobnému postupu bránila a Trump ji odvolal, rozpoutal Giuliani podle Kenta "kampaň plnou lží".

Slyšení podle agentury Reuters sledovaly v televizi desítky milionů Američanů a přímo v Kongresu davy novinářů. Sám Trump dnes na dotazy žurnalistů poznamenal, že nemá čas se na podobné věci dívat. Bílý dům nicméně zveřejnil propagační video, na němž prezident označil tažení za své odvolání za "největší podvod v dějinách americké politiky". Občanům sdělil, že demokraté "se snaží mě zastavit, protože za vás bojuji. Nikdy nedovolím, aby se to stalo". Na twitteru pak prezident napsal, že demokraté "zneužili impeachment jako politický obušek" proti jeho osobě.

Podmínky takzvaného impeachmentu, který je politickým a nikoli právním nástrojem, americká ústava přesně nevymezuje. Stanoví ovšem, že po debatách ve Sněmovně reprezentantů je konečné rozhodnutí na Senátu, kde mají nyní republikáni většinu. Prezidentovo odvolání je za těchto okolností nepravděpodobné, podle médií jde spíše o součást politického boje před prezidentskými volbami v roce 2020.

Zpravodajský výbor Sněmovny reprezentantů bude mít v příštích dnech na programu další veřejná slyšení, v pátek před poslance a televizní kamery předstoupí bývalá americká velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Příští týden přijde na řadu dalších osm vysokých vládních úředníků a diplomatů.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump na twitteru trhnul rekord. Novinářům tím leze na nervy

13.12.2019 19:12 Americký prezident Donald Trump proslul mimořádnou aktivitou na sociální síti Twitter, jeho dnešní…

Svržení Trumpa? Výbor Sněmovny USA doporučil schválit ústavní žalobu

13.12.2019 16:58 Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu dnes doporučil sněmovnímu plénu schválit…

Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

13.12.2019 09:02 Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické…

Oslavuj, Borisi! Trump gratuluje Johnsonovi k volebnímu triumfu, Skotsko…

13.12.2019 08:02 Americký prezident Donald Trump na twitteru pogratuloval britskému premiérovi Borisu Johnsonovi k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama