Konspirační teorie QAnon už není tak vidět, myšlenky ale stále přežívají

Na první pohled by se mohlo zdát, že konspirační teorie QAnon, která v minulém volebním období v USA zažila prudký vzestup, po odchodu Donalda Trumpa z Bílého domu prakticky zmizela z velkých sociálních sítí. Zdání ovšem klame. Myšlenky spojené s relativně mladým hnutím se nyní šíří skrytě, popisuje v analýze z minulého týdne agentura AP.

Je pravda, že na facebooku dnes mají uživatelé mnohem menší šanci narazit na rozšířené slogany QAnon jako je "velké procitnutí" (great awakening), "bouře" (the storm) nebo "důvěřuj plánu" (trust the plan). Facebook podobně jako Twitter odstranil desetitisíce účtů propagujících nepodloženou konspirační teorii, která prezentuje exprezidenta Trumpa jako hrdinu tajného tažení proti sektě satanistických pedofilů ovládajících Hollywood, velké korporace, média i stát. Pryč jsou také velké skupiny utvořené pod heslem Stop the Steal ("zastavte krádež"), které šířily nepravdy o loňských prezidentských volbách. A pryč je také Trump: Twitter jej vykázal natrvalo, zatímco na facebooku nemůže přidávat příspěvky do roku 2023.

To ale neznamená, že QAnon končí. Federální bezpečnostní činitelé nedávno varovali, že stoupenci tohoto extrémního proudu by mohli spáchat další násilné činy, jako bylo povstání, které 6. ledna zasáhlo Kapitol a při kterém několik lidí zemřelo. Nejméně jeden člověk, který otevřeně podpořil QAnon, byl zvolen do Kongresu. Za čtyři roky od chvíle, kdy kdosi pod přezdívkou "Q" začal přidávat tajemné zprávy na okrajová internetová fóra, fenomén QAnon prošel dospíváním.

Je to dáno i tím, že součástí hnutí je dnes celá řada dílčích konspiračních teorií, od těch s evangelickým nebo náboženským zabarvením až po údajné zneužívání dětí v Hollywoodu a spekulace spojené se skandálem kolem Jeffreyho Epsteina, míní Jared Holt z výzkumného týmu DFRLab při Atlantické radě. "Trošku skomírají věci, které jsou výhradně doménou Q," řekl analytik extremismu ve Spojených státech. Světonázoru QAnon a konspiračním teoriím, které hnutí vstřebalo, se však stále daří.

Různé proudy mají společnou všeobecnou nedůvěru vůči mocným, často levicově nakloněným elitám. Tento motiv spojuje hlasatele nepravdivých tvrzení o vakcínách, zastánce Trumpovy "Velké lži" o tom, že prezidentské volby roku 2020 byly ukradeny, a v podstatě kohokoli jiného, kdo je přesvědčen, že světem hýbe neviditelné spiknutí.

Čelit tomuto bezejmennému, proměnlivému a čím dál populárnějšímu způsobu uvažování je pro digitální platformy mnohem složitější výzvou, než jaké přišly před ní. Tyto ideologie jsou "pevně ukotvené a staly se součástí amerického folkloru", hodnotil situaci další badatel z DFRLab Max Rizzuto. "Nemyslím si, že bychom se toho někdy zbavili," dodal.

Na internetu se nyní takto laděné skupiny snaží splývat s pozadím. Dříve facebookové stránky otevřeně odkazovaly na QAnon, nyní jsou k vidění skupiny jako "Protože tohle vám v takzvaných MSM uniklo", jejíž název používá zkratku slovního spojení "mainstreamová média". Témata se různí od údajně rozbujelé kriminality po nepodložená tvrzení o masivních volebních podvodech a "otevřené válce proti konzervativcům". Lidé za skupinami tohoto druhu se snaží fanoušky vtáhnout hlouběji tím, že je odkazují na obsah na méně regulovaných platformách jako Gab nebo Parler.

Když DFRLab na jaře mapoval výskyt sloganů QAnon a souvisejících výrazů na sociálních sítích, dospěl k závěru, že na předních platformách se oproti předchozím měsícům objevovaly výrazně méně a prakticky z nich vymizely. Uživatelé v USA tak možná přestali sdílet divoké zvěsti o Hillary Clintonové a pití dětské krve, místo toho ale mohli přejít k opakování vyvrácených tvrzení, jako je to, že vakcíny mohou lidem změnit DNA.

Ústup původních prvků QAnon pramení z vícero okolností: Trumpovy volební porážky, absence nových zpráv od "Q" a především z intervence Facebook a Twitteru. Tento vývoj ovšem provází také změna rétoriky mnohých lídrů konspiračního hnutí, kteří zmírňují nejextrémnější myšlenky QAnon ve snaze oslovit větší publikum a uniknout postihům ze strany správců platforem. "Uvnitř komunity QAnon proběhla velmi, velmi jasně formulovaná snaha zakamuflovat jejich projevy," řekl Angelo Carusone, který vede liberálně orientovaný výzkumný ústav Media Matters.

Facebook v prohlášení uvedl, že se snaží postup proti QAnon neustále přizpůsobovat tomu, "jak se škodlivé aktivity vyvíjejí". Od loňského srpna prý společnost rozšířila pravidla v dané oblasti o desítky bodů, zatímco se hnutí a jeho jazyk proměňovaly. Twitter zase ujišťuje, že se neustále snaží potlačovat aktivity, které by mohly vést k incidentům mimo jeho platformu, a uvádí, že už zablokoval přes 150.000 účtů "primárně zasvěcených" šíření nebezpečného obsahu spojeného s QAnon.

Otázkou je, zda toto tažení nezačalo příliš pozdě. Carusone například poznamenal, že Facebook loni šest týdnů před širším zákazem QAnon oznámil jakýsi částečný zákaz, čímž údajně členům tohoto hnutí poskytl varování a umožnil jim upravit vystupování. "Jestliže byl nějaký správný moment na to, aby se provozovatel sociální sítě postavil obsahu od QAnon, tak by to bylo před mnoha měsíci, před lety," dodal Rizzuto z týmu DFRLab.

Související

Ilustrační fotografie.

The Conversation: Jak se bavit o konspiračních teoriích v pěti snadných krocích

Instinktivní reakcí v rozhovorech s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím, mnohdy bývá snaha o vyvracení jejich přesvědčení fakty nebo autoritativní sdělování informací. Přímá konfrontace ale funguje jen málokdy. Konspirační teorie jsou přesvědčivé a většinou míří na emoce a pocit osobní identity. I kdyby se vám vyvrácení konspiračních teorií podařilo, je těžké udržet krok s tím, jak rychle se objevují a šíří. Studie z roku 2015 a 2016 například ukázaly, že šiřitelé konspiračních teorií o viru zika na twitteru počtem dvakrát převyšovali ty, kteří se dané teorie snažili vyvrátit, píše server The Conversation.

Více souvisejících

Konspirační teorie Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 1 hodinou

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 5 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

Vilu Putinovy bývalé manželky Ljudmily Francie zabavila. Kreml je rozhodnutím pobouřen

Kreml ve čtvrtek odsoudil rozhodnutí francouzských úřadů zkonfiskovat vilu, která patří současnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy