Kontrašpionážní služba USA varuje před vměšováním do voleb, znepokojivé jsou aktivity Ruska

Šéf amerického Národního střediska pro kontrašpionáž a bezpečnost William Evanina dnes vydal neobvyklé varování před snahami zahraničních aktérů vměšovat se do nadcházejících prezidentských voleb, které se uskuteční 3. listopadu.

William Evanina
doporučujeme

Američtí voliči by podle něj měli věnovat zvýšenou pozornost zejména informacím, které sdílí na sociálních sítích, ověřovat zdroje a jakékoliv podezřelé zprávy nahlásit. O ovlivnění voleb by se podle Evaniny mohly pokusit například Čína, Rusko či Írán. Napsala o tom agentura Reuters.

Evanina uvedl, že považuje za nezbytné voliče informovat o některých informacích o možném vměšování, které američtí zpravodajové předali zákonodárcům a kampaním. Poznamenal přitom, že do hlasování zbývá jen o něco více než 100 dní.

"Americká veřejnost má roli v zajišťování regulérnosti voleb, zejména pokud jde o udržování ostražitosti vůči zahraničnímu vlivu," řekl Evanina.

"Na té nejzákladnější úrovni nabádáme Američany, aby k informacím přistupovali s kritickým okem," doplnil v psaném prohlášení. Voliči by podle něj měli například ověřovat zdroje před dalším sdílením na sociálních sítích. Za důležité považuje také "dobrou kybernetickou hygienu" a mediální gramotnost. Lidé by rovněž měli informovat úřady, pokud zaznamenají na internetu podezřelé aktivity spojené s volbami, uvedl.

Americká zpravodajská komunita v posudku z ledna 2017 dospěla k závěru, že se Rusko snažilo ovlivnit volby v roce 2016 a za cíl si kladlo vítězství Donalda Trumpa. Prezident však vměšování Moskvy do voleb zpochybnil.

Vzhledem k složitosti systémů sčítání hlasů a auditů by podle Evaniny bylo pro zahraniční aktéry "mimořádně obtížné" výrazně narušit volby či změnit výsledky, aniž by se na to přišlo.

Evanina nicméně uvedl, že podle amerických zpravodajských agentur se zahraniční aktéři snaží poškodit politické kampaně a kandidáty ale i volební infrastrukturu. Cizí státy se podle něj snaží americké voliče ovlivňovat skrze sociální sítě i tradiční média. Využívají k tomu například dezinformace týkající se pandemie covidu-19 i protestů v USA. Evaninův úřad zejména znepokojuje činnost Číny, Ruska a Íránu. Dodal však, by volební proces mohli ohrozit i další blíže neupřesněné země a nestátní aktéři.

Podle řady předních demokratických zákonodárců však Evaninovo vyjádření nebylo dostatečně podrobné, místy vágní a navozovalo mylný dojem, že zmíněné státy mají stejný vliv, motivace a záměry. Informuje o tom server The Hill.

Ve společném prohlášení to uvedli šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, šéf demokratické senátní menšiny Chuck Schumer, senátor Mark Warner, který v horní komoře Kongresu zasedá ve výboru pro zpravodajské služby, a předseda výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, výrazně stoupl…

12.08.2020 07:45 V Brazílii prudce stoupl počet nových případů koronaviru, když jich za uplynulý den zdravotníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama