Korespondenční volba povede k podvodům, tvrdí Trump. Poštou přitom sám hlasoval

Prezident Trump neustále apeluje na řádný průběh voleb. Na Twitteru se dotkl i jejich odkladu. Korespondenční volba dle něj povede k podvodům. Prezident zároveň naznačil, že takové výsledky voleb nebude považovat za legitimní. Současně nabádá voliče, aby volili výhradně prezenčně.

Donald Trump

Prezident Donald Trump se již dříve vyslovil proti korespondenční volbě. V květnu na Twitteru uvedl, že pokud Američané budou v listopadových volbách hlasovat na dálku, povede to ke „konci Republikánské strany“. Naopak neopomněl zdůraznit, že nejvíce se na tomto stylu voleb obohatí Demokraté. Naposledy ve čtvrtek naznačil, že zárukou pro bezpečné a legitimní volby, je posunutí jejich řádného termín.

Na to však sám prezident nemá dostatečné pravomoci. O změně federálního zákona, který stanovuje přesné datum voleb, může rozhodnout Kongres. K tomu je ale potřeba shoda obou komor – Sněmovny a Senátu. Na tiskové konferenci svůj výrok následně odvolal, každopádně uvedl, že výsledky voleb nebudou důvěryhodné.

V zápětí Trump dodal, že aktuálně po Spojených státech kolují tisíce univerzálních volebních lístků, u kterých není známý adresát, přičemž nepřímo poukázal na státy jako Kalifornie, které se rozhodly zaslat lístky všem registrovaným voličům předem. Prezident zároveň řekl, že je to také šance pro ostatní země, jak zfalšovat konečné výsledky. 

Trumpovy podobné výroky přitom byly už dříve korigovány na sociálních sítích. V květnu na příklad Twitter označil prezidentův tweet naznačující, že státy volně zasílají volební lístky i neregistrovaným voličům, za klamavý. Ohledně zahraniční interference se na stranu prezidenta postavil i ministr zahraničí, William Barr. Ani on však nebyl schopen poskytnout pádný argument ohledně toho, jak by se zahraniční vliv měl do voleb vlastně promítnout. 

Mimo jiné kritizuje prezident také fakt, že o vítězi voleb by se kvůli hlasování na dálku rozhodovalo mnohem déle. U veškerých lístků se totiž musí ověřit pravost podpisu, některé státy navíc nejsou na korespondenční volbu dostatečně vybaveny. Jistou komplikaci představuje i fakt, že přestože v mnohých státech bude voličům umožněno volit předčasně, na základě legislativy zde budou moci volební komise začít hlasy sčítat až v průběhu dne voleb. 

Státy tak momentálně pracují na rozšíření volební infrastruktury, aby voličům v době pandemie poskytly alternativu. Prezident Trump ale řekl, že nehodlá na výsledky čekat dny nebo měsíce a trvá na tom, aby se o vítězi vědělo ještě v průběhu volební noci, jak bývá zvykem. Státní úředníci se však shodují, že případné pozdější ohlášení konečných výsledků je v tomto případě nezbytné v zájmu zachování jejich přesnosti.

Řada oborníků vyvrací i Trumpova tvrzení ohledně údajného znevýhodnění republikánských voličů. Prezident tak neustále tvrdí, že hlasování poštou je demokratická záležitost, zatímco Republikáni ji standardně nevyužívají. Ve skutečnosti se ale hned několik voleb na státní úrovni již roky uskutečňuje na dálku, a to jak na straně demokratické, tak republikánské.

Sami Republikáni se staví proti tomuto tvrzení. Nedávné průzkumy společnosti Pew odhalily, že s korespondenční volbou v rámci listopadových voleb plně souhlasí zhruba 50 % republikánských politiků. Zároveň vyzývají prezidenta, aby přehodnotil své stanovisko, neboť se obávají, že spousta voličů by se nakonec mohla rozhodnout k volbám nejít vůbec, což by mohlo výrazně ohrozit jejich ambice na obhájení senátní většiny a zbytku křesel v Kongresu.

Republikánský volební analytik, Glen Bolger, pro CNN uvedl, že průzkumy v rámci jednoho ze států označovaných jako „swing states“ ukázaly, že zhruba ¾ voličů, kteří hodlají využít formu buďto hlasování na dálku nebo nepřítomného hlasování, tvoří příznivci Joe Bidena. Naproti tomu této možnosti hodlá využít jen 15 % místních voličů Donalda Trumpa. Bolger odmítl dále specifikovat, o který stát se konkrétně jedná.

Navzdory veškerým pochybnostem ze strany amerického prezidenta je však třeba podotknout, že voliči v mnoha státech již řadu let jinak než poštou nevolí. Příkladem je stát Colorado, kde se tato metoda hojně využívá již od roku 2013, a to ať na úrovni státních nebo všeobecných voleb. Zároveň zde však voliči mají možnost odevzdat hlasy i prezenčně. 

Colorado tak patří ke státům, které tradičně zaznamenávají nejvyšší volební účast v zemi. Zároveň tato alternativa výrazně přispívá k redukci nákladů spojených se zajištěním odpovídající volební infrastruktury, jak uvádí statistiky společnosti Pew. Korespondenční metoda je i mezi odborníky považována za jednu z nejbezpečnějších

Aby tak nedošlo ke zfalšování lístků, procházejí veškeré podpisy ještě před samotným otevřením obálky řádnou kontrolou. Tu vykonávají speciálně navržení porotci, kteří jsou zároveň kontrolováni volebními dozorci, na jejichž jmenování se podílejí jak jednotliví kandidáti, obě politické strany, tak volební komise. V případě, že se podpis neshoduje s tím, který je uveden v registru voličů, hlas se nezapočítá.

Odborníci zároveň vyvracejí, že by mohlo dojít k jakémukoli ovlivnění výsledků zvenčí. Kromě toho, že zfalšovat samotný podpis je v podstatě nemožné, lístky se navíc od sebe liší napříč různými okrsky, aby se tak zabránilo případnému plagiátorství. K vytištění a skenování jednotlivých lístků v rámci zachování integrity jsou přístroje odpojeny od internetového připojení.

Přestože Trump tuto volební metodu považuje za nedůvěryhodnou, i on sám včetně několika vysoce postavených Republikánů v jeho administrativě už v předchozích letech poštou volili. Prezident tak svůj hlas odevzdal v roce 2018 v rámci voleb do Kongresu, údajně však proto, že v tu dobu se nebyl schopen vrátit do své rezidence na Floridě, aby mohl volit prezenčně.

V důsledku koronavirové pandemie Trump i jeho manželka volili vzdáleně i letos během primárek na Floridě. Stejně tak odevzdali své hlasy touto formou i William Barr, prezidentova dcera nebo viceprezident, Mike Pence.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

Související:

Právě se děje

reklama