Koronavirová krize: Donald Trump věřil v mírný průběh. Podle kritiků je stále nebezpečnější

Ještě před čtyřmi týdny překypoval americký prezident Donald Trump důvěrou, že pandemie způsobená koronavirem bude mít na USA jen malý dopad. "Zmizí to, jednoho dne to jako zázrakem zmizí," prohlásil 28. února v Bílém domě. Jak chybná to byla předpověď, ukázaly tři statistiky zveřejněné ve čtvrtek, napsal ekonomický list Financial Times v analýze nazvané Chaotická koronavirová krize Donalda Trumpa.

Donald Trump

Ve čtvrtek předstihly Spojené státy v počtu nakažených Čínu a mají jich nejvíc na světě. Vláda také oznámila, že za týden přibylo 3,3 milionu nezaměstnaných, tedy pětkrát tolik, než byl předchozí rekord. A v New Yorku na záchranku volalo víc lidí, než 11. září 2001.

Po celé zemi guvernéři a starostové žádají Washington, aby zajistil víc plicních ventilátorů a dalšího zdravotnického materiálu a vyzývají lidi, aby zůstali doma a bránili v šíření viru. Trump reagoval nápadem otevřít ekonomiku do Velikonoc. "Budete mít plné kostely po celé zemi," řekl televizi Fox New 24. března. "Bude to nádherné."

Američané tak sledují krizi na jakoby rozdělené obrazovce ukazující střet názorů a faktů, který formuje přístup federální vlády k pandemii, a také to, jaké budou vyhlídky ekonomiky a listopadové prezidentské volby.

Na jedné straně je neustálý tok pochmurných zpráv o postupu choroby v amerických městech. "Je to jako rychlovlak, protože čísla jdou nahoru velmi rychle," varoval demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo.

Ale pohled z Bílého domu je o hodně jiný. S pozorností pevně upřenou na své vyhlídky na znovuzvolení, Trump pořádá každý den tiskové konference, kde pravidelně bagatelizuje závažnost pandemie. Celá situace skoro připomíná frašku a minulý týden to zdůraznila otázka na světoznámého experta na infekční choroby Anthonyho Fauciho, který je v koronavirovém krizovém týmu. Na dotaz časopisu Science, jak může jako představitel "pravdy a faktů" stát na pódiu v Bílém domě, když prezident uvádí zavádějící informace, Fauci velmi přímočaře odpověděl: "Nemůžu skočit před mikrofon a odstrčit ho."

Někteří nejostřejší Trumpovi kritici se utěšovali, že USA aspoň nečelily za tři roky jeho vlády žádné existenciální krizi. Ale koronavirová krize ukázala, jak je prezident, který typicky reaguje výbuchy hněvu, špatně připraven na to, jak se postavit k pandemii.

"Trumpovo nevyrovnané, matoucí, sebestředné a často ignorantské chvástání vedlo ke stále sílící kritice od vědců, zdravotníků, novinářů a dalších," řekl profesor na Harvardově univerzotě David Gergen, který byl poradcem čtyř prezidentů od Richarda Nixona po Billa Clintona. "Myslí si, že on a jeho tým dělají ´úžasnou´ a ´neuvěřitelnou´ práci, zatímco jeho kritici si myslí, že je čím dál nebezpečnější."

Trump chce zastavit ekonomický propad způsobem, který kritici považují za bezostyšnou snahu napomoci svému znovuzvolení. Ale čelí odporu i od některých blízkých spojenců. "Nebudeme mít normálně fungující ekonomiku, dokud budou nemocnice zahlceny a tisíce Američanů všeho věku, včetně ošetřovatelů a lékařů, budou umírat, protože jsme neudělali, co je třeba k zastavení viru," řekla republikánská kongresmanka Liz Cheneyová.

Ve čtvrtek napsal Trump guvernérům dopis s plánem, podle kterého by vláda určovala míru rizika v jednotlivých okresech a umožnila někde návrat ekonomické aktivity. Ale podle republikánského guvernéra Marylandu a předsedy sdružení guvernérů Larryho Hogana to není realistické. Chabá míra testování podle něj znemožňuje přesná rozhodnutí o rizicích v jednotlivých okresech.

Rozhodnutí o uvolnění restrikcí pohybu je na na guvernérech, což omezuje manévrovací možnosti Bílého domu. A podle Hogana se bude většina guvernérů řídit podle expertů a ne podle Bílého domu.

Hogan ocenil, že Trump pověřil Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA), aby pomáhala státům se získáváním roušek a ventilátorů. Je to však jen "malé procento" toho, co státy potřebují. "Ve všech státech jsme pozadu a nezdá se, že by v zemi byly dostatečné zásoby, abychom zvládli vlnu, která nás čeká," řekl Hogan.

Pozitivně bylo přijato prezidentovo lednové rozhodnutí zakázat lety z Číny a zavést restrikce na cestování z Evropy. Podle expertů ale měla administrativa zajistit víc materiálu, například roušek. Stejně tak zdravotnické odborníky znepokojuje Trumpova snaha za dva týdny znovu otevřít ekonomiku. "To je šílené. Snažíte se zabít obyvatelstvo?" řekla viroložka Theodora Hatziioannouová z newyorské Rockefellerovy univerzity.

Trump minulý týden důrazně odmítal tvrzení, že staví své znovuzvolení nad zdraví veřejnosti. Ale obavy, že se soustředí na politiku, posílil tím, že se vyhnul otázce, zda s ním jeho poradci souhlasí v názoru na časné otevření ekonomiky. Fauci se - stejně jako další prezidentovi poradci - pak snažil jeho prohlášení mírnit a řekl, že otevřít na Velikonoce je prostě aspirace.

I když Trumpa odborníci kritizují, jeho čísla v průzkumech se zvedla. Podle Gallupova ústavu je s jeho působením ve funkci spokojeno 49 procent dotázaných, tedy o pět procentních bodů víc než před měsícem. A 60 procent schvaluje jeho reakci na krizi. "Zatímco v průzkumech jde nahoru, jeho profesionální reputace jde dolů. Takový rozpor se vidí jen zřídka," řekl Gergen. Podle něj mu ale zřejmě pomáhá sjednocující efekt v krizi, který také pomohl Georgi Bushovi mladšímu po teroristických útocích 11. září.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Čínský prezident vystoupil v OSN. Zavázal se k uhlíkové neutralitě

22.09.2021 08:28 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země…

Související:

Právě se děje

reklama